השמנת יתר·שבץ מוחי

נמצא קשר מובהק בין השמנת יתר במתבגרים לסיכון לשבץ לפני גיל 50

שבץ מוחי נמצא במגמת עלייה… בעשור האחרון ניכרת בעולם עלייה המוערכת ב-10% מדי שנה באירועי שבץ איסכמי בקרב בגירים מתחת לגיל 50, ומחקרים חדשים מצביעים על כך שהשמנת יתר במהלך שנות העשרה היא סיבה גדולה מדוע.
ככל שאדם נמצא בעודף משקל מגיל 16 עד 20, כך עולה הסיכון לחלות בשבץ מוחי לפני גיל 50, כך עולה ממחקר שפורסם במאי 21 בג'ורנל Stroke

לאור המגמות המתמשכות של מתבגרים הסובלים מעודף משקל והשמנת יתר בארה"ב, בישראל ובמדינות מערביות אחרות, נטל השבץ העתידי בקרב צעירים צפוי לעלות עוד יותר. לכן החוקרים החליטו לבדוק את מדד מסת הגוף (BMI) ושבץ מוחי ראשון לפני גיל 50 בקרב 1.9 מיליון גברים ונשים ישראלים. נעשה שימוש בשני מאגרי מידע ארציים: צבא ההגנה לישראל ומרשם השבץ הלאומי הישראלי. לכל משתתפי המחקר היה תפקוד פיזי מוחלט בין השנים 1985-2013 כשהיו בני 16 עד 20. הם דורגו מתת משקל להשמנה, על פי ה- BMI שלהם.
המעקב בין 2014 לשנת 2018 הראה שהיו 1,088 שבץ מוחי (921 מהם שבצים איסכמיים ו-167 שבץ המורגי) , בגיל ממוצע של 41. חלקם התרחשו לפני גיל 30.  
נמצא שבני נוער הסובלים מעודף משקל היו בסיכון כפול לחלות בשבץ מוחי לפני שמלאו להם 50. עם השמנת יתר, היה להם סיכון גבוה פי 3.4 לשבץ מוחי בהשוואה לאנשים בקבוצת ה- BMI הנורמלית.

הממצאים החדשים נצפו בקרב גברים ונשים ואומתו גם לאחר שחוקרים שלילת סוכרת מסוג 2, אשר ידועה כמגבירה את הסיכון לשבץ, כלומר ה-BMI הגבוה בהקשר לשבץ לא נמצא קשור לכך שהם היו עם או בלי סוכרת מסוג 2.
לא מובן לחלוטין כיצד השמנת יתר בגיל העשרה משפיעה על הסיכון לשבץ מוחי עדיין . המחקר אינו יכול לומר בוודאות כי ירידה במשקל בשנות ה -20, 30 או 40 תפחית את הסיכון לחלות בשבץ מוחי לפני גיל 50, אך הממצאים מדגישים את החשיבות של טיפול יעיל ומניעה של BMI נורמלי וגבוה יתר על המידה במהלך גיל ההתבגרות.
עורך המחקר, פרופ' טוויג מחיל רפואה בצה"ל והמחלקה לרפואה צבאית באוניברסיטה העברית, אמר כי ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות הטיפול היעיל ומניעת מצבים של עודף משקל והשמנת יתר ובעיקר את הצורך לטפל באופן עקבי וממושך ב-BMI גבוה בגיל ההתבגרות.
פרופ' לקלנד ציין שירידה במשקל מקטינה סיכון לסוכרת ויתר לחץ דם – גורמי הסיכון הגבוהים ביותר לשבץ, בעיקר במבוגרים צעירים.

הדרכים להוריד את הסיכון בצורה משמעותית

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s