הריון לידה וינקות·השמנת יתר·ילדים·תזונה (כללי)·תזונה מבוססת צומח - טבעונות

הרגלי אכילה בריאים אחרי ינקות משפיעים על הרגלי אכילה בילדות ומונעים השמנה

חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור בברזיל, בחנו את ההשפעה של לימוד עובדי בריאות לקידום שיטות האכלה בריאה לתינוקות אצל נשים בהריון.

החוקרים ערכו את הניסוי האקראי ב -31 מרכזים המספקים שירותי טיפול ראשוני ללידה, לתינוקות ולמשפחות בעלות הכנסה נמוכה. ההתערבות התבססה על לידות ממאי 2008 עד פברואר 2009 וכללה תוכנית אימונים להגברת הידע של עובדי שירותי הבריאות הראשוניים על פי קו המנחה לו הם קוראים "Ten Steps for Healthy Feeding for Brazilian Children from Birth to Two Years of Age".
כל המשפחות התבשרו על אוכל משלים שאסור להציע לילדים מתחת לגיל שנתיים ( סוכר, ממתקים, שתייה קלה, חטיפים מלוחים, עוגיות ומזון מעובד) באמצעות פוסטרים בחדרי המתנה. מראיינים מאומנים מדדו את צמיחתם של ילדים ותוצאות אחרות בגילאי 6 חודשים, 12 חודשים, 3 שנים ו -6 שנים בביקורי בית שלאחר מכן. כמו כן נרשמו פרטים על סוגי המזון, כמויות ושיטות ההכנה.

הממצאים פורסמו במאי 21 בג'ורנל Journal of Human Nutrition and Dietetics והראו, שילדים שצרכו פחות שומנים ופחמימות (תזונה מערבית) בשנה הראשונה עד גיל 3 היו בעלי מידות נמוכות יותר של שומן בגוף בגיל 6.
צריכת האנרגיה בכל הגילאים הייתה נמוכה יותר בקבוצת ההתערבות בהשוואה לקבוצת הביקורת עם הבדל מובהק סטטיסטית בגיל 3 שנים. כמו כן, ילדים מקבוצת ההתערבות בגיל 3 צרכו פחות פחמימות ושומן כולל בהשוואה לקבוצת הביקורת ובגיל 6 צברו פחות שומן בגוף כפי שנמדד על ידי היקף מותניים קטן יותר וכיפולי עור דקים יותר.

המחקר הוא הראשון שהראה שהשורשים להשמנה מתחילים בשנה הראשונה לחייהם, לאחר שאמהות מפסיקות להניק.

החוקרים מסכמים, שהשנה הראשונה לאחר הלידה מהווה חלון קריטי לקביעת הרגלים שישפיעו על דפוסי הבריאות לאורך כל חייו של הילוד.
המסר לעולם הוא שכדי למנוע השמנת יתר בשלב מאוחר יותר בחיים, רצוי להתחיל מוקדם כמה שיותר בהסברה לאמהות איך ובמה להאכיל את ילדיהן.

"The first year after birth is a critical window for the establishment of habits that will influence health patterns throughout one's lifetime. The message worldwide is that to avoid obesity later in life you cannot start too early to help mothers feed their children well. And this study is proof of principle that it is possible to change a mother's behavior."

המפתיע ביותר היה שהאימהות שבקבוצת הביקורת הציעו מזון מעובד במיוחד, עתיר סוכר ושומן, כבר בגיל 6 חודשים. דבר שמוסבר על ידי השפעות תרבותיות ושיווק חזק של מזון מעובד לתינוקות שנמשך לאורך שנים ברחבי העולם.

Most surprising was that the mothers in our randomized trial offered ultra-processed foods, that are high in sugar and fat, as early as 6 months of age. This behavior can be explained by cultural influences and strong marketing of processed baby foods which continues globally

החוקרים גם העריכו את ההשלכות הכלכליות. שכיחות עודף המשקל בקבוצת ההתערבות היתה נמוכה בממוצע ב-7% מקבוצת הביקורת בגיל 6,. על כל ירידה של אחוז אחד משכיחות ההשמנה בקרב ילדים בגיל 6 ייחסכו 1.7 מיליארד דולר בעלויות רפואיות.

However with the prevalence of overweight in the intervention group at 7 percent lower than the control group at 6 years, this does suggest a valuable public health impact – especially since estimates indicate that the reduction in 1 percent of obesity prevalence among children up to age 6 years would save $1.7 billion in medical costs
https://www.publichealth.columbia.edu/public-health-now/news/%E2%80%A8it%E2%80%99s-never-too-early-begin-healthy-eating-habits

מאמרים קשורים נוספים:
הנקה מורידה ב-25% סיכון להשמנת יתר אצל ילדים
השמנה מעלה סיכון לסוכרת סוג 2 הרבה יותר מאשר גנטיקה
נמצא קשר מובהק בין השמנת יתר במתבגרים לסיכון לשבץ לפני גיל 50
מיקרוביום והקשר לסוכרת והשמנה
השמנת יתר ואלצהיימר
מחקר ישראלי ענק מצא קשר בין השמנת יתר לסרטנים שונים
מצב ההשמנה בארץ ובמדינות OECD
תזונה מבוססת צומח – השמנת יתר
סיבים תזונתיים – מזון פרהביוטי – בריאות כללית
איך ניתן לגרום לילדים לאכול מזון בריא ומגוון

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s