אנטיביוטיקה·פתוגנים וחיידקים עמידים·תולעים

תולעי אדמה יכולים להוריד את כמות הגנים העמידים לאנטיביוטיקה באדמה

שימוש יתר באנטיביוטיקה בבני אדם ובעלי חיים יצר בעיה עולמית של חיידקים עמידים עקב הימצאות של גנים עמידים לאנטיביוטיקה (ARGs) במים ובאדמה. בעיה שעל פי הערכות מומחים תוך כ-30 שנים, תגרום למוות של 10 מיליון אנשים כל שנה.

ברפואה הסינית האדמה היא הקיבה והפעילות שמתרחשת בתוך המעי (טרנספורמציה וטרנספורטציה) כלומר העיכול עצמו וכל תהליכי העיכול, פריסטלטיקה, המיקרוביום המיקוביום והוירום. ולא האיבר עצמו (מעי דק-אלמנט אש, מעי גס- אלמנט מתכת).

אנטיביוטיקה תמיד פוגעת באלמנט האדמה, בחלק מהדברים המשויכים לו או בכולם ובכך נוצרת דיסביוזה – חוסר איזון עקב שינוי בהרכב המיקרוביום. לפעמים איזה חיידק אלים מייצר דלקת, לפעמים זה קנדידה ולפעמים זה טפילים אחרים כמו תולעים.

תולעים הם חלק ממשפחת הזוחלים/ חרקים והמראה שלהם דוחה לרוב האנשים. ואבוי אם נראה תולעת על החסה שלנו או מקבץ של תולעים במעיים שלנו.
במאמר אחר: "האם בטפילי מעיים יש גם דברים התורמים להזדקנות טובה?" הצגתי מצב שבו דבר המוגדר כמחלה (תולעי מעיים) עושה בעצם הפוך ומוריד תאי דלקת.

תולעי אדמה משבחות את האדמה באמצעות אוורור, פירוק חומרים אורגניים וחומרי הזנה מינרליים. הן צורכות טונות של אדמה בשנה ברחבי העולם, ולמעיים שלהם יש שילוב ייחודי של תנאי חמצן דלים, pH ניטרלי וחיידקי מעיים, שעשויים להשפיע על רמות ARG.

צוות של חוקרים מסין, ספרד ואוסטרליה אספו תולעי אדמה ודגימות קרקע מ-28 מחוזות בסין. לאחר מכן הם ניתחו את הרכב הקהילות המיקרוביאליות במעיים של התולעים ובאדמה הסובבת.
החוקרים פרסמו את ממצאיהם במאי 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology. החוקרים מצאו כי הם נבדלים בין המעיים לאדמה וגם בין האתרים. בנוסף, הצוות מצא מספר נמוך יותר ושכיחות נמוכה יותר של ARG במעי תולעי האדמה מאשר בקרקע ממנה הגיעה בכל אתרי הדגימות. במעי תולעי האדמה היו גם רמות נמוכות יותר של מיני חיידקים שמכילים ARG. החוקרים אומרים כי חיידקים אלה ו- ARG כנראה נהרסים במהלך העיכול, או שמיקרוביום המעיים מתחרה בהם ומשגשג יותר.
בניסויים אחרים הם השתמשו בסביבות מבוקרות כדי להראות שמספרם ושכיחותם היחסית של ARG היו גבוהים יותר במעי תולעי האדמה מאשר בצואה שלהם, וכי תוספת של תולעי אדמה הפחיתה ARG בדגימות קרקע, כלומר הם סוג של מסננת. החוקרים טוענים כי ממצאים אלה מצביעים על כך שתולעי האדמה יכולות להקל על כמות הגנים הללו בקרקעות.

כפי שאני מבין את הדברים:
השגשוג של הטפיל הוא בעקבות מזהם כלשהו. במקרה זה אנטיביוטיקה.
השגשוג של הטפיל ייתכן והוא הפיתרון שהטבע מציע לאותו מזהם ולתהליכי הדלקת.
אז אם רואים תולעים, צריך להבין שהם חלק מהטבע ומהאקולוגיה וגם חלק מהבריאות שלנו.

אקולוגיה ובריאות אחד הם

את אותו סיפור פגשנו גם בפוסט: "מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)" שהראה שנוכחות של חומרים מזהמים אחרים גרמו לשינויים הן בחיידקים והן בפטריות שנמצאו גם שמפרקים אותם. אז אולי הם כאן בשביל לעזור?

זה שחוסר האיזון נמשך לאורך זמן, כן יכול ליצור מצב מטריד שדורש התייחסות. ועל פי רוב ניתן לסדר את זה על ידי חיזוק מיקרוביום, תזונה וצמחים.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s