בריאות הנפש·זיהום אוויר·ילדים·מוח·מערכת עצבים

חשיפה לזיהום אוויר בילדות קשורה להתפתחות בעיות נפשיות בגילאי 18

במחקר קודם של הקבוצה, מהמכון לפסיכיאטריה, פסיכולוגיה ומדעי המוח של מכללת קינגס בלונדון, קשרו בין חשיפה של זיהום אוויר בילדים לבין הסיכון לחוויות פסיכוטיות בבגרות הצעירה, והועלה חשש כי מזהמי אוויר עלולים להחמיר את הסיכון לפסיכוזה בשלב מאוחר יותר בחיים.
החוקרים מציינים שמכיוון שחשיפה מזיקה נפוצה כל כך ברחבי העולם, מזהמי אוויר בחוץ יכולים לתרום משמעותית לנטל העולמי של מחלות פסיכיאטריות. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך כיום כי 9 מתוך 10 אנשים ברחבי העולם נחשפים לרמות גבוהות של מזהמי אוויר חיצוניים, אשר נפלטים במהלך שריפת דלק במכוניות, משאיות ותחנות כוח, מפעלי ייצור רבים, פינוי פסולת, ותהליכים תעשייתיים.

במחקר שפורסם באפריל 21 בג'ורנל JAMA Network Open עקבו אחר 2039 תאומים שנולדו באנגליה ובוויילס בשנים 1994-1995 במשך 2 עשורים והגיעו לבגרות צעירה. הם השתתפו בקביעות בהערכות בריאות גופנית ונפשית וסיפקו מידע על תסמינים הקשורים לעשר הפרעות פסיכיאטריות שונות: תלות באלכוהול, קנאביס או טבק; הפרעת התנהגות, הפרעת קשב וריכוז; דיכאון חמור, הפרעת חרדה כללית, הפרעות פוסט טראומה, הפרעות אכילה ותסמיני הפרעות מחשבה הקשורים לפסיכוזה. החוקרים יצרו מדד שכונה גורם פסיכופתולוגי, או בקיצור p-factor. ככל שהוא גבוה יותר זה מלמד על כך שמספר התסמינים הפסיכיאטרים שזוהו וחומרתם גדולים יותר.
החוקרים מדדו חשיפה למזהמי אוויר – במיוחד תחמוצות חנקן (NOx וחלקיקים עדינים (PM2.5), על ידי מידול איכות האוויר סביב בתי חברי המחקר. כשהיו בגילאי 10 ו- 18 שנים תוך שימוש במודלים ונתונים איכותיים של פיזור אוויר. עוד לפני הקשר עם בריאות הנפש הם ראו שבעשרים ושניים אחוז ממשתתפי המחקר נמצא כי הייתה חשיפה ל- NOx העולה על הנחיות ארגון הבריאות העולמי, ו-84% היו עם חשיפה ל- PM2.5 העולה על ההנחיות. אבל העיקר שיש תקנים נכון?!
השפעות זיהום האוויר על בריאות הנפש נצפו בכל תת-התחומים הללו של הפסיכופתולוגיה, עם הקשרים החזקים ביותר לתסמיני הפרעות מחשבה.

המחקר החדש מצא שככל שחשיפה של אדם גדולה יותר לתחמוצות חנקן בילדותו ובגיל ההתבגרות, כך גדל הסיכוי שהם יראו סימנים למחלות נפש במעבר לבגרות, בגיל 18.

למעשה, מעריכים החוקרים כי לזיהום אוויר אותה השפעה על הבריאות הנפשית כמו חומרים רעילים עצביים אחרים הידועים כגורמים לפגיעה בבריאות הנפש לרבות עופרת.

החוקרים בחנו גם מאפיינים של שכונות ילדים לדוגמה מצבים סוציואקונומיים, ניתוק חברתי ומסוכנות. הם ראו שבעוד שרמות זיהום האוויר היו גבוהות יותר בשכונות עם מצבים כלכליים, פיזיים וחברתיים גרועים יותר, התאמת תוצאות המחקר למאפייני השכונה לא שינתה את התוצאות, וגם התאמה לגורמים פרטניים ומשפחתיים, כלומר בודדו את הקשר לזיהום אוויר בלבד.

זיהום אוויר הוא אחד הסיבות (מיני רבות) לעקה חמצונית. וככל שהחשיפה רבה יותר כך גם הנזקים גדולים יותר. 
נכון להיום מקשרים בין זיהום אוויר לפגיעות נוירולוגיות במוח כמו אלצהיימר [1][2][3], פרקינסון [1][2][3], שבץ מוחי, טרשת נפוצה, אוטיזם, איבוד חוש ריח. 
זיהום אוויר גם מעלה מקדם הדבקה בפנדמיות [2] וגורם למחלות ריאה כמו אסתמה ובאופן כללי מעלה סיכון למוות בטרם עת מכל סיבה שהיא  ובפרט ממחלות לב וכלי דם ואפילו יותר מעישון. ושהתקנים הנוכחיים אינם מגנים באמת.
מחקר ישראלי מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם
מחקר מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר גבוה אפילו ליום אחד משפיע על כלי הדם ומערכת החיסון ומעלה סיכון למחלות עתידיות עם יכולת להשפיע גם על הדורות הבאים על כך כתבתי בפוסט: "זיהום אוויר מעמיד ילדים בסיכון גבוה יותר למחלות בבגרותם ועשוי לעבור גם לדורות הבאים".
זיהום אוויר – נקשר גם לניוון מקולרי של העין

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s