הנקה·הריון לידה וינקות·השמנת יתר·מחלות לב וכלי דם·סוכרת·רעלת הריון

הנקה מורידה סיכון למחלות כלי דם, לב וסוכרת למניקה

כפי שהוכח ממחקרים מרובים לאורך השנים, לנשים המניקות יש סיכון נמוך יותר לפתח מחלות לב וכלי דם וסוכרת בהשוואה לאלו שלא, אם מבחירה או כי לא יכולות. עם זאת, המנגנונים שבהם מופחתים סיכונים אלה עבור נשים מיניקות עדיין אינם מובנים במלואם.
אחת ההשערות היא שאותן מחלות נגרמות מנוכחות עודף שומן בקרביים, במיוחד שומן בטני ובקרום הלב.
שומן קרביים, עלול להגביר את הסיכון לפתח בעיות בריאותיות מסוכנות כגון מחלות לב וכלי דם, התקפי לב, סוכרת מסוג 2, שבץ מוחי, סרטן השד והמעי הגס ומחלת אלצהיימר. למרות שהוא יכול להצטבר בעורקים, שומן הקרביים מאוחסן בדרך כלל בחלל הבטן ליד איברים קריטיים כגון קיבה, כבד ומעיים.
שומן הקרביים המצטבר סביב הבטן נוטה לכלול גם אדיפוקינים, שהם סוג של ציטוקינים המיוצרים על ידי רקמת שומן. אדיפוקינים מפרישים גם הורמונים, המשפיעים על הרגישות לאינסולין של השרירים. כאשר כמות השומן בקרביים עולה, כך גם התחרות על אתרי קשירת אינסולין, מה שמגדיל את הסיכון לפתח עמידות לאינסולין או אי סבילות לגלוקוז.
שומן קרום הלב עשוי להשפיע על מצבים קרדיווסקולריים מסוימים. עלייה בשומן קרום הלב מעלה משקל נוסף על הלב ועלולה להשפיע על התכווצותו, או על פעימותיו, מה שעלול להשפיע גם על מחלות לב וכלי דם אחרות.

צוות חוקרים רצו לראות לראות כיצד הנקה משפיעה על סוגי השומן הללו והם השלימו לאחרונה מחקר שכותרתו "האסוציאציה של משך הנקה עם נפחי שומן קרביים ולבביים אצל נשים מניקות". למטרת המחקר לקחו החוקרים נתונים ממחקר CARDIA. ( מחקר ארוך טווח של מחלות לב וכלי דם, הכולל למעלה מ -5,000 נשים בגילאי 18-30 שנים בין השנים 1985-1986 ונמשך 30 שנה)
ופרסמו אותם בפברואר 21 בג'ורנל Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

מחקרים קודמים על נשים במחקר CARDIA הראו כי משך ההנקה קשור בסיכון יחסי נמוך יותר להתקדמות לסוכרת מסוג 2 בקרב נשים, ללא קשר לפרופילים המטבוליים שלהם ולגודל גופם לפני ההריון, גורמים חברתיים, אורח חיים והתנהגויות. הנקה עשויה למנוע התפתחות עתידית של מחלות לב וכלי דם אצל נשים על ידי היפוך היפר-טריגליצרידמיה במהלך ההריון באמצעות הסרת עודף חומצות שומן בייצור חלב אם.
כאחד המחקרים הארוכים והרציפים מסוגו, מחקר CARDIA המשיך לעקוב אחר המשתתפים הללו במשך יותר מ-30 שנה וסייע לחוקרים להבין כיצד גורמים המופיעים בבגרות המוקדמת יכולים להגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם בהמשך חייהם. אין הרבה מחקרים שעקבו אחר נשים צעירות לאורך כל שנות הלידה שלהם ומדדו גורמי סיכון קרדיווסקולריים על כולן וזה כולל גם מדדים מצטברים של הנקה, שהפכו את CARDIA לייחודי יותר למחקר זה מכיוון שלא חשוב רק פרק אחד של הנקה.

מסקנות המחקר מצביעות על כך שלהנקה יש השפעות שנמשכות שנים רבות.
נשים שהניקו יותר במהלך שנות הרבייה שלהן חוו פחות עלייה במשקל ונטו להיות עם פחות הצטברות שומן סביב הבטן או סביב הלב.
תוצאות אלו תומכות בחלק מהממצאים שהגיעו על ידי המכללה האמריקאית לרפואת ילדים (ACP), הממליצה על הנקה באופן בלעדי במשך ששת החודשים הראשונים לחייו של הילד, ולאחר מכן לשלב הנקה עם מזון המתאים לגיל בין חצי שנה ל -12 חודשים. בנוסף ACP ממליצה גם להניק במשך שנתיים או יותר אם האמהות מסוגלות.

https://dailydose.ttuhsc.edu/2021/april/appiah-lactation-and-fat-volume.aspx

חוקרים סקרו מידע בריאותי משמונה מחקרים שנערכו בין 1986 ל-2009 באוסטרליה, סין, נורבגיה, יפן וארה"ב ומחקר רב לאומי אחד.
הסקירה כללה רישומי בריאות של כמעט 1.2 מיליון נשים (גיל ממוצע 25 בלידה ראשונה) וניתחה את הקשר בין הנקה לסיכון הקרדיווסקולרי האישי של האם.
החוקרים אספו מידע, למשל, על כמה זמן נשים הניקו במהלך חייהן, מספר הלידות, גיל בלידה ראשונה והאם נשים עברו התקף לב או שבץ מאוחר יותר בחיים או לא.
הסקירה שפורסמה בינואר 22 בג'ורנל Journal of the American Heart Association מצאה:

  • 82% מהנשים דיווחו שהן הניקו בשלב מסוים בחייהן.
  • בהשוואה לנשים שמעולם לא הניקו, לנשים שדיווחו על הנקה במהלך חייהן הייתה ירידה של 11% בסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם.
  • במהלך תקופת מעקב ממוצעת של 10 שנים, נשים שהניקו בזמן כלשהו בחייהן היו בסיכון נמוך ב-14% לפתח מחלת לב כלילית; 12% פחות סיכוי ללקות בשבץ מוחי; ו-17% פחות סיכוי למות ממחלות לב וכלי דם.
  • נשים שהניקו במשך 12 חודשים או יותר במהלך חייהן היו בסיכון נמוך יותר לפתח מחלות לב וכלי דם מאשר נשים שלא הניקו.
  • לא היו הבדלים בולטים בסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב נשים בגילאים שונים או לפי מספר ההריונות.
  • למרות ההמלצות להנקה של ארגונים כולל ארגון הבריאות העולמי והמרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), שניהם ממליצים על הנקה בלעדית לתינוקות עד גיל שישה חודשים לפחות, רק 1 מכל 4 תינוקות מקבל רק חלב אם בששת החודשים הראשונים.

החוקרים מציינים שחשוב שנשים יהיו מודעות ליתרונות של הנקה לבריאות התינוקות שלהן וגם לבריאות האישית שלהן. יתרה מכך, ממצאים אלו ממחקרים איכותיים שנערכו ברחבי העולם מדגישים את הצורך לעודד ולתמוך בהנקה, כגון סביבות עבודה ידידותיות להנקה, וחינוך ותכניות הנקה למשפחות לפני ואחרי הלידה.

It’s important for women to be aware of the benefits of breastfeeding for their babies’ health and also their own personal health. Moreover, these findings from high-quality studies conducted around the world highlight the need to encourage and support breastfeeding, such as breastfeeding-friendly work environments, and breastfeeding education and programs for families before and after giving birth

עוד מוסיפים החוקרים שבעוד שהיתרונות של הנקה לתינוקות וילדים מבוססים היטב, יש לעודד עוד יותר אמהות להניק את התינוקות שלהן בידיעה שהם משפרים את בריאות ילדם ומשפרים גם את בריאותם שלהם. העלאת המודעות לגבי היתרונות הרב-גוניים של הנקה יכולה להיות מועילה במיוחד לאותן אמהות שמתלבטות על הנקה מול בקבוק.
צריך להעצים במיוחד עבור האמא את הידע שעל ידי הנקה היא מספקת את התזונה האופטימלית לתינוק שלה ובו זמנית מורידה את הסיכון האישי שלה למחלות לב.

While the benefits of breastfeeding for infants and children are well established, mothers should be further encouraged to breastfeed their infants knowing that they are improving the health of their child and improving their own health as well. Raising awareness regarding the multifaceted benefits of breastfeeding could be particularly helpful to those mothers who are debating breast vs. bottle feeding
It should be particularly empowering for a mother to know that by breastfeeding she is providing the optimal nutrition for her baby while simultaneously lowering her personal risk of heart disease
https://newsroom.heart.org/news/breastfeeding-reduces-mothers-cardiovascular-disease-risk-review-found

אמהות שמניקות מורידות סיכון לבעיות קוגנטיביות בעתיד

ההנקה חשובה לתינוק למערכת החיסון שלו בהווה ולעתיד ולמניעת מחלות מטבוליות. כמו כן חלב אם הוכח כמשפר תפקודי לב אצל פגים והנקה נקשרה ללחץ דם נמוך בילדים.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s