פלסטיק·פתוגנים וחיידקים עמידים

מיקרופלסטיק מעשיר חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

פלסטיק הוא אחד המזהמים הגדולים של העולם ומייצר המון בעיות אקולוגיות ובריאותיות לרבות מוות של בעלי חיים.
עד כה רוב המדענים בחנו את ההשפעות השליליות שיש למיליוני טונות של פסולת מיקרו-פלסטית בשנה על סביבות המים המתוקים והאוקיאנוסים. והרבה פחות בכל הקשור לפסולת הפלסטית מהבתים שלנו למערכות השפכים.
ההערכה היא כי מתקן לטיפול בשפכים בגודל ממוצע המשרת כ -400,000 תושבים ישפוך לסביבה עד 2,000,000 חלקיקים מיקרופלסטיים מדי יום.

אנטיביוטיקה היא מזהם נוסף, שנמצא בכל מקום אפשרי, עתיר השלכות עקב שימוש לא הולם הן של רופאים (משפחה, ילדים), הן של רופאי שיניים והן של וטרינרים במיוחד בתעשית המזון.
דבר זה על פי הערכות ארגון הבריאות העולמי גורם היום למוות של 700 אלף בני אדם כל שנה בעולם עם צפי של 10 מיליון מתים כל שנה מ-2050 אם לא יעשה מעשה.

אנטיביוטיקה בכל מקום.
אנטיביוטיקה – שימוש יתר, זיהום עולמי ויצירת חיידקים עמידים.
רופאי שיניים ואנטיביוטיקה.
חיידקים עמידים והטכנולוגיה שלהם – הטבע חזק יותר מכל מניפולציה רפואית.

חוקרים מהמכון הטכנולוגי בניו ג'רזי הראו כי מיקרו-פלסטיק הנמצא בכל מקום יכול להפוך למוקד של חיידקים ופתוגנים עמידים לאנטיביוטיקה ברגע שהם שוטפים את הניקוז הביתי ונכנסים למפעלי טיפול בשפכים. שם נוצרת שכבה דקה של הצטברות חיידקית (ביופילם), שמאפשר למיקרואורגניזמים פתוגניים ופסולת אנטיביוטית להידבק ולהגיע.
את הממצאים פרסמו במהדורת נובמבר 21 בג'ורנל Elsevier Journal of Hazarding Materials.

החוקרים מצאו כי זנים מסוימים של חיידקים העלו את העמידות לאנטיביוטיקה עד פי 30

מסתבר שה"תערובת" של המיקרופלסטיק יחד עם שאר פסולת אנושית הכוללת גם תרופות לרבות אנטיביוטיקה מעלה בהרבה יותר את העמידות החיידקית, כאשר המיקרופלסטיקה מהווה הנשא

These wastewater treatment plants can be hotspots where various chemicals, antibiotic-resistant bacteria and pathogens converge and what our study shows is that microplastics can serve as their carriers, posing imminent risks to aquatic biota and human health if they bypass the water treatment process

במחקר הנוכחי אספו החוקרים מניו-ג'רזי פסולת מ-3 מתקני טיהור שפכים. הצוות השתמש בבדיקות PCR כדי לזהות את מיני החיידקים הנוטים לגדול על המיקרופלסטים, תוך מעקב אחר שינויים גנטיים של החיידקים בדרך. כאשר הצוות הדביק את הדגימות עם האנטיביוטיקה, sulfamethoxazole (SMX), הם גילו שהיא מגבירה עוד יותר את הגנים המתנגדים לאנטיביוטיקה פי 4.5. כלומר מיקרו-פלסטיקה יכולה באופן טבעי לאפשר לקליטת גנים עמידים לאנטיביוטיקה בין זנים שונים של חיידקים דרך בפני עצמם אבל לשילוב עם אנטיביוטיקה יש השפעה משמעותית נוספת. החוקרים ראו שגם לאנטיביוטיקות נוספות (aminoglycoside, beta-lactam ו-trimethoprim) השפעה דומה.

Previously, we thought the presence of antibiotics would be necessary to enhance antibiotic-resistance genes in these microplastic-associated bacteria, but it seems microplastics can naturally allow for uptake of these resistance genes on their own. The presence of antibiotics does have a significant multiplier effect however.
When these microplastics enter the wastewater treatment plant and mix in with sludge, bacteria like Novosphingobium can accidentally attach to the surface and secrete glue-like extracellular substances. As other bacteria attach to the surface and grow, they can even swap DNA with each other. This is how the antibiotic resistance genes are being spread among the community
https://news.njit.edu/study-shows-microplastic-waste-becomes-hubs-pathogens-antibiotic-resistant-bacteria

שמונה מינים שונים של חיידקים נמצאו מועשרים מאוד על המיקרו-פלסטיקה. בקרב מינים אלה, הצוות הבחין בשני פתוגנים אנושיים מתעוררים הקשורים בדרך כלל לזיהום בדרכי הנשימה, Raoultella ornithinolytica ו- Stenotrophomonas maltophilia.

פלסטיק שנמצא במוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה שאנשים משתמשים ביומיום מעצימה את הסכנה של חיידקים עמידים ובמיוחד כאלה שיכולים לגרום לזיהום בדרכי הנשימה.

מחקר נוסף שפורסם ביוני 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology החוקרים טבלו דגימות של חמישה סוגים של מיקרו-פלסטיק בנהר ביילון ב -14 אתרים עם רמות עיור שונות. לאחר 30 יום הם אספו את המיקרו-פלסטיקה והשתמשו בתגובת שרשרת פולימראז כמותית (PCR) בתפוקה גבוהה כדי לנתח כמעט את כל סוגי ה- ARG (גנים עמידים לאנטיביוטיקה) ואת האלמנטים הגנטיים הניידים המסייעים להפצתם בקרב חיידקים. ה- ARG שזוהו העניק עמידות כמעט לכל סוגי האנטיביוטיקה העיקריים המשמשים בבני אדם ובעלי חיים. שפע הגנים והיסודות הגנטיים הללו גדל פי 1,000 באזורים כפריים לעירוניים. בנוסף, גיוון ה- ARG גדל. מבין חמשת סוגי הפלסטיק, לפוליפרופילן היה השפע הגבוה ביותר של ARG והסיכון הגדול ביותר להתפשטות הגנים, אולי בגלל שטח הפנים הגדול יותר ויכולתו לשחרר חומר אורגני מומס. החוקרים אומרים כי תוצאות אלו מצביעות על כך שהעיור מכניס ARG חדשים רבים לנהרות ממקורות כגון ביוב.
החומר הזה נפוץ ביותר בכל תעשית הפלסטיק והטקסטיל הסינתטי וגם במסכות שיעלו לנו ביוקר בריאותי ואקולוגי.

מחקר שפורסם בנובמבר 21 בג'ורנל Journal of Hazardous Materials מתאר כיצד התיישנות הפלסטיק והתפרקות הטבעית יחד עם קרניים אולטרה סגולות הופכת אותם לפלטפורמות מתאימות לגנים עמידים לאנטיביוטיקה (ARG). גנים אלה משורינים על ידי כרומוזומים חיידקיים, פאגים ופלסמידים, כולם וקטורים ביולוגיים שיכולים להפיץ עמידות לאנטיביוטיקה לאנשים, ולהוריד את יכולתם להילחם בזיהומים.
המחקר בראשות המהנדס האזרחי והסביבה של אוניברסיטת רייס, בשיתוף עם חוקרים מסין ואוניברסיטת יוסטון, הראה גם שכימיקלים הדולפים מהפלסטיק ככל שהוא מתיישן מגבירים את הרגישות של וקטורים להעברת גנים הוריזונטליים, שדרכם מתפשטת עמידות. העברת גנים אופקיים הינו תהליך ביולוגי בו אורגניזם מעביר חומר גנטי לתא אחר שאינו צאצא שלו למשל בין חיידקים שאינם מאותה משפחה.
החוקרים גילו שלמיקרופלסטיק (קוטר של 100 ננומטר עד חמישה מיקרומטר) שהתיישן על ידי החלק האולטרה סגול של אור השמש יש שטחי פנים גבוהים הלוכדים חיידקים. כאשר הפלסטיק מתכלה, הם גם שולפים כימיקלים של דה-פולימריזציה שפורצים את הממברנות של החיידקים, מה שנותן ל-ARGs הזדמנות לפלוש.

We were surprised to discover that microplastic aging enhances horizontal ARG. Enhanced dissemination of antibiotic resistance is an overlooked potential impact of microplastics pollution
microplastics (100 nanometers to five micrometers in diameter) aged by the ultraviolet part of sunlight have high surface areas that trap microbes. As the plastics degrade, they also leach depolymerization chemicals that breach the microbes’ membranes, giving ARGs an opportunity to invade

החוקרים סיכמו שמשטחים מיקרופלסטיים עשויים לשמש כאתרי צבירה של חיידקים רגישים, ולהאיץ את העברת הגנים זה עם זה. סינרגיה זו יכולה להעשיר תנאים סביבתיים נוחים לעמידות לאנטיביוטיקה גם בהיעדר אנטיביוטיקה.

עוברים לאקולוגי ומפסיקים להשתמש במוצרים טואלטיקה המכילים פלסטיק

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s