פלסטיק·פתוגנים וחיידקים עמידים

מיקרופלסטיק במי השפכים מעשיר חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

פלסטיק הוא אחד המזהמים הגדולים של העולם ומייצר המון בעיות אקולוגיות ובריאותיות לרבות מוות של בעלי חיים.
עד כה רוב המדענים בחנו את ההשפעות השליליות שיש למיליוני טונות של פסולת מיקרו-פלסטית בשנה על סביבות המים המתוקים והאוקיאנוסים. והרבה פחות בכל הקשור לפסולת הפלסטית מהבתים שלנו למערכות השפכים.
ההערכה היא כי מתקן לטיפול בשפכים בגודל ממוצע המשרת כ -400,000 תושבים ישפוך לסביבה עד 2,000,000 חלקיקים מיקרופלסטיים מדי יום.

חוקרים מהמכון הטכנולוגי בניו ג'רזי הראו כי מיקרו-פלסטיק הנמצא בכל מקום יכול להפוך למוקד של חיידקים ופתוגנים עמידים לאנטיביוטיקה ברגע שהם שוטפים את הניקוז הביתי ונכנסים למפעלי טיפול בשפכים. שם נוצרת שכבה דקה של הצטברות חיידקית (ביופילם), שמאפשר למיקרואורגניזמים פתוגניים ופסולת אנטיביוטית להידבק ולהגיע.
את הממצאים פרסמו במהדורת נובמבר 21 בג'ורנל Elsevier Journal of Hazarding Materials.

החוקרים מצאו כי זנים מסוימים של חיידקים העלו את העמידות לאנטיביוטיקה עד פי 30

מסתבר שה"תערובת" של המיקרופלסטיק יחד עם שאר פסולת אנושית הכוללת גם תרופות לרבות אנטיביוטיקה מעלה בהרבה יותר את העמידות החיידקית, כאשר המיקרופלסטיקה מהווה הנשא

These wastewater treatment plants can be hotspots where various chemicals, antibiotic-resistant bacteria and pathogens converge and what our study shows is that microplastics can serve as their carriers, posing imminent risks to aquatic biota and human health if they bypass the water treatment process

למידע נוסף שמסביר על ה"טכנולוגיה" של החיידקים להעברת מידע בינם לבין עצמם.

במחקר הנוכחי אספו החוקרים מניו-ג'רזי פסולת מ-3 מתקני טיהור שפכים. הצוות השתמש בבדיקות PCR כדי לזהות את מיני החיידקים הנוטים לגדול על המיקרופלסטים, תוך מעקב אחר שינויים גנטיים של החיידקים בדרך. כאשר הצוות הדביק את הדגימות עם האנטיביוטיקה, sulfamethoxazole (SMX), הם גילו שהיא מגבירה עוד יותר את הגנים המתנגדים לאנטיביוטיקה פי 4.5. כלומר מיקרו-פלסטיקה יכולה באופן טבעי לאפשר לקליטת גנים עמידים לאנטיביוטיקה בין זנים שונים של חיידקים דרך בפני עצמם אבל לשילוב עם אנטיביוטיקה יש השפעה משמעותית נוספת. החוקרים ראו שגם לאנטיביוטיקות נוספות (aminoglycoside, beta-lactam ו-trimethoprim) השפעה דומה.

Previously, we thought the presence of antibiotics would be necessary to enhance antibiotic-resistance genes in these microplastic-associated bacteria, but it seems microplastics can naturally allow for uptake of these resistance genes on their own. The presence of antibiotics does have a significant multiplier effect however.
When these microplastics enter the wastewater treatment plant and mix in with sludge, bacteria like Novosphingobium can accidentally attach to the surface and secrete glue-like extracellular substances. As other bacteria attach to the surface and grow, they can even swap DNA with each other. This is how the antibiotic resistance genes are being spread among the community
https://news.njit.edu/study-shows-microplastic-waste-becomes-hubs-pathogens-antibiotic-resistant-bacteria

שמונה מינים שונים של חיידקים נמצאו מועשרים מאוד על המיקרו-פלסטיקה. בקרב מינים אלה, הצוות הבחין בשני פתוגנים אנושיים מתעוררים הקשורים בדרך כלל לזיהום בדרכי הנשימה, Raoultella ornithinolytica ו- Stenotrophomonas maltophilia.

פלסטיק שנמצא במוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה שאנשים משתמשים ביומיום מעצימה את הסכנה של חיידקים עמידים ובמיוחד כאלה שיכולים לגרום לזיהום בדרכי הנשימה.

מחקר נוסף שפורסם ביוני 21 בג'ורנל Environmental Science & Technology החוקרים טבלו דגימות של חמישה סוגים של מיקרו-פלסטיק בנהר ביילון ב -14 אתרים עם רמות עיור שונות. לאחר 30 יום הם אספו את המיקרו-פלסטיקה והשתמשו בתגובת שרשרת פולימראז כמותית (PCR) בתפוקה גבוהה כדי לנתח כמעט את כל סוגי ה- ARG (גנים עמידים לאנטיביוטיקה) ואת האלמנטים הגנטיים הניידים המסייעים להפצתם בקרב חיידקים. ה- ARG שזוהו העניק עמידות כמעט לכל סוגי האנטיביוטיקה העיקריים המשמשים בבני אדם ובעלי חיים. שפע הגנים והיסודות הגנטיים הללו גדל פי 1,000 באזורים כפריים לעירוניים. בנוסף, גיוון ה- ARG גדל. מבין חמשת סוגי הפלסטיק, לפוליפרופילן היה השפע הגבוה ביותר של ARG והסיכון הגדול ביותר להתפשטות הגנים, אולי בגלל שטח הפנים הגדול יותר ויכולתו לשחרר חומר אורגני מומס. החוקרים אומרים כי תוצאות אלו מצביעות על כך שהעיור מכניס ARG חדשים רבים לנהרות ממקורות כגון ביוב.
החומר הזה נפוץ ביותר בכל תעשית הפלסטיק והטקסטיל הסינתטי וגם במסכות שיעלו לנו ביוקר בריאותי ואקולוגי.

עוברים לאקולוגי ומפסיקים להשתמש במוצרים טואלטיקה המכילים פלסטיק

אם מצאתם את המידע מענין ומועיל ורוצים לתרום להמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים להפוך לתומך

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s