כאבים·פלצבו

השפעת פלצבו על כאב בראי המוח

אחד הנושאים הכי מרתקים הוא יכולות המוח שלנו והשפעתו על הבריאות שלנו דרך המחשבה או התחושה או האמונה בלבד.
בעבר הצגתי מספר מאמרים המסבירים את אפקט הפלצבו באופן כללי וכיצד אנחנו יכולים להשפיע ולהיות מושפעים לחיוב ולשלילה רק על ידי מילים ומחשבות אם במודע ואם שלא במודע. כלומר זה הכל בחירה.
אופטימיות ופלצבו – פסימיות ונוצבו
כמה עוצמתי הוא אפקט הפלצבו
פלצבו מול פלצבו והשפעתו על מצבים רגשיים

כאב הוא למעשה תרגום של המוח המבטא תחושה ו/או חוויה נפשית לא נעימה הקשורה בנזק ממשי או אפשרי לרקמה. התחושה הזו באה להתריע שמשהו לא טוב/ שלילי קורה ושיש לעשות משהו בנידון.
הכאב מוריד את איכות החיים והרבה פעמים גורם גם לירידה במצב הרוח ולהתעצמות כמו כדור שלג.
הטיפול בכאב לעולם לא יכול להיות רק שיכוחו שכן שה ימסך בלבד את הפגיעה האפשרית באותו איבר/ריקמה אבל אם זה מגיע מהמוח, בהחלט ניתן לשלב טכניקות דרך מילים/ מחשבות ואמונות כדי להגיע לריפוי מושלם.

מחקר ממרץ 21 בג'ורנל nature communications מציג את הניתוח הגדול ביותר של פעילות איזורים במוח בזמן טיפולי פלצבו. הניתוח (מטא אנליזה) כלל 20 מחקרי הדמיה עם 600 משתתפים בריאים. התוצאות מספקות תובנה חדשה על גודל, מיקום, משמעות והטרוגניות של השפעות פלצבו על פעילות מוחית הקשורה לכאב.
הממצאים הדגימו כי המשתתפים שהראו את הפחתת הכאב הגדולה ביותר עם הפלצבו הראו גם את הפחתות הגדולות ביותר באזורי המוח הקשורים לבניית כאב. החוקרים עדיין לומדים כיצד המוח בונה חוויות כאב, אך כבר יודעים שזה שילוב של אזורי מוח המעבדים קלט מהגוף והמעורבים במוטיבציה וקבלת החלטות.

Our findings demonstrate that the participants who showed the most pain reduction with the placebo also showed the largest reductions in brain areas associated with pain construction. We are still learning how the brain constructs pain experiences, but we know it's a mix of brain areas that process input from the body and those involved in motivation and decision-making. Placebo treatment reduced activity in areas involved in early pain signaling from the body, as well as motivational circuits not tied specifically to pain

עם המדגם הגדול החוקרים הצליחו למקם בבטחה את השפעות הפלצבו באזורים ספציפיים במוח, כולל התלמוס (Thalamus) וגרעיני הבסיס (Basal ganglia). התלמוס משמש כשער למראות וצלילים ולכל מיני קלט מוטורי חושי. יש בו הרבה גרעינים שונים, שפועלים כמו תחנות עיבוד עבור סוגים שונים של קלט חושי. התוצאות הראו כי חלקים בתלמוס החשובים ביותר לתחושת הכאב הושפעו ביותר מהפלצבו. בנוסף, גם חלקים בקליפת המוח הסומטו-סנסורית (Somatosensory cortex) שהם חלק בלתי נפרד מעיבוד מוקדם של חוויות מכאביות הושפעו. אפקט הפלצבו השפיע גם על גרעיני הבסיס, החשובים למוטיבציה וחיבור כאב וחוויות אחרות לפעולה. למעשה הפלצבו יכול להשפיע על מה שאתה עושה עם הכאב ועל האופן בו הוא מניע אותך, וזה יכול להיות חלק גדול יותר ממה שקורה כאן, זה שינוי המעגלים החשובים למוטיבציה.

The placebo can affect what you do with the pain and how it motivates you, which could be a larger part of what's happening here. It's changing the circuitry that's important for motivation.

הממצאים העלו כי טיפולי פלצבו מפחיתים את הפעילות באינסולה האחורי (Posterior insula), שהוא אחד האזורים המעורבים בבנייה מוקדמת של חווית הכאב. זהו האתר היחיד בקליפת המוח שיכול לעורר ולהפעיל את תחושת הכאב. מסלול הכאב העולה העיקרי עובר מחלקי התלמוס לאינסולה האחורי. התוצאות מספקות ראיות לכך שהפלצבו משפיע על מסלול זה כיצד לבנות כאב.
החוקרים מציינים שמחקרים קודמים הראו גם כי עם השפעות פלצבו, קליפת המוח הקדם מצחית (prefrontal cortex) מופעלת בציפייה לכאב. קליפת המוח הקדם חזיתית עוזרת לעקוב אחר הקשר של הכאב ולשמור על האמונה שהוא קיים. כאשר אזור זה מופעל, ישנם מסלולים המפעילים שחרור אופיואידים במוח התיכון שיכולים לחסום כאב ומסלולים שיכולים לשנות את איתות הכאב והבניה.
הצוות מצא כי הפעלת קליפת המוח הקדם-מצחית היא הטרוגני בין המחקרים, כלומר אין אזורים ספציפיים בו שהופעלו באופן עקבי או חזק בכל המחקרים. הבדלים אלה בין המחקרים דומים למה שנמצא בתחומים אחרים של ויסות עצמי, בהם סוגים שונים של מחשבות ודפוסי חשיבה יכולים להיות בעלי השפעות שונות. לדוגמא, חשיבה מחודשת על כאב באמצעות דימיון וסיפורים מפעילה בדרך כלל את קליפת המוח הקדם מצחית, אך קבלה מודעת אינה עושה זאת. השפעות פלצבו כוללות ככל הנראה שילוב של תהליכים מסוג זה, תלוי בפרטים של אופן הניתוח והנטייה ה"מוקדמת" והמסוימת של אינדיבידואלים.
התוצאות מצביעות על כך שהשפעות פלצבו אינן מוגבלות אך ורק לתהליכים סנסוריים, קוגניטיביים ורגשיים, אלא ככל הנראה כרוכות בשילוב של מנגנונים שעשויים להיות שונים בהתאם לפרדיגמת הפלצבו ולגורמים בודדים אחרים.

Our results suggest that placebo effects are not restricted solely to either sensory/ nociceptive or cognitive/ affective processes, but likely involves a combination of mechanisms that may differ depending on the placebo paradigm and other individual factors
https://news.dartmouth.edu/news/2021/03/study-provides-deep-dive-neuroscience-placebo-effects

fMRI activity during pain is reduced in the areas shown in blue. Many of these are involved in constructing the experience of pain. Activity is increased in the areas shown in red and yellow, which involve the control of cognition and memory.

המחקר הזה ממחיש כמה חשיבות יש למוח על התחושות שלנו וכמה זה דו כיווני. המחקר אמנם עוסק בכאב, אבל לי ברור שזה קשור לכל סיטואציה המוגדרת שלילית. כלומר יש לנו היכולת להשפיע אך ורק על ידי מחשב או שינוי גישה וזה תלוי אך ורק בנו.
כשאני מדבר עם אנשים שסובלים אני מיד קולט את רמת האנרגיה התודעתית שלהם וכשהיא נמוכה שם אני עושה עבודת הסברה – אין לי ספק שזה חלק מהצלחת הטיפול ולעתים גם החלק העיקרי.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s