אנטיביוטיקה·מעי רגיז (IBD)

אנטיביוטיקה – תסמונת המעי הרגיז

שימוש באנטיביוטיקה, במיוחד אנטיביוטיקה עם ספקטרום גדול יותר של כיסוי מיקרוביאלי, עשוי להיות קשור לסיכון מוגבר למחלות מעי דלקתיות חדשות (IBD) ולתתי הסוגים שלה קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן. כך עולה ממחקר, שפורסם באוגוסט 20 בג'ורנל The Lancet Gastroenterology & Hepatology.

הסיבה שהחוקרים החליטו לבדוק את זה היא הידיעה ש- IBD הופך נפוץ יותר, במיוחד באירופה, בארה"ב ובאזורים אחרים בעולם העוברים התפתחות כלכלית מהירה, תברואה מוגברת ושימוש תכוף יותר באנטיביוטיקה. לפי מאמר מ-2019 בג'ורנל THE LANCET מעריכים ש-7 מיליון אנשים בערך מאובחנים במחלה (84.3 איש על כל 100,000).
עם הערכה גוברת לתפקיד המיקרוביום של המעיים בשמירה על בריאות האדם, עלה החשש כי אנטיביוטיקה עשויה להפריע ולשנות לצמיתות את קהילות המיקרוביאליות השבריריות הללו. זה עלול להשפיע על הסיכון למחלות במערכת העיכול.
זהו המחקר הגדול ביותר שקשר עד כה טיפול אנטיביוטי וסיכון ל- IBD, החוקרים בשוודיה ובארה"ב הצליחו להוכיח באופן סופי כי שימוש תכוף יותר באנטיביוטיקה קשור להתפתחות IBD ותתי-סוגיו, קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן. .
החוקרים זיהו כמעט 24,000 מקרי IBD חדשים (16,000 סבלו מקוליטיס כיבית ו -8,000 מחלת קרוהן) והשוו אותם עם 28,000 אחים, ו- 117,000 בקרות מכלל האוכלוסייה. שימוש קודם באנטיביוטיקה (לעולם לא לעומת אי פעם) היה קשור לסיכון מוגבר כמעט פי שניים ל- IBD לאחר התאמה למספר גורמי סיכון. סיכון מוגבר נצפה הן לקוליטיס כיבית והן למחלת קרוהן עם האומדנים הגבוהים ביותר התואמים לאנטיביוטיקה רחבת טווח.

After adjusting for several risk factors, aOR in patients who had used antibiotics versus those who had never used antibiotics was 1.88
for diagnosis of incident IBD, 1.74
for ulcerative colitis, and 2.27 for Crohn's disease.
aOR was higher in patients who had received one antibiotic dispensation 1.11
two antibiotic dispensations 1.38
three or more antibiotic dispensations 1.55 than patients who had none.
Increased risk was noted for ulcerative colitis aOR with three or more antibiotic dispensations 1.47 Crohn's disease 1.64 with higher estimates corresponding to broad-spectrum antibiotics

מחקרים קודמים בתחום היו קטנים, ומעטים עברו מעקב מעבר למספר שנים. לעומת זאת החוקרים במחקר זה הצליחו לרשום את כל החולים הרציפים והזכאים עם IBD חדש ממרשם מבוסס אוכלוסייה במשך תקופת מחקר של עשר שנים, מה שמגביל את הטיה של הבחירה. כמו כן בשוודיה קיים כיסוי תרופתי אוניברסלי עם מידע מלא כמעט על כל הניתוחים לתרופות, כולל אנטיביוטיקה, תוך צמצום ההטיה לבירור וזה הופך את הרישומים השבדים לאידיאליים לחקר גורמי סיכון ל- IBD.

IBD משפיע על כמעט אחוז אחד מהאוכלוסייה השבדית ועלול להשפיע באופן ניכר על חיי המטופלים. IBD נקשר לסיכון מוגבר למוות ולסרטן... ועל כן גם אנטיביוטיקה

מאמר קודם הראה גם קשר בין נטילת אנטיביוטיקה בהריון ובינקות למעי רגיז אצל ילודים.

מאמרים חשובים נוספים:
אנטיביוטיקה "כדור שלג" מסוכן – הגנו על התינוקות מפניה
אנטיביוטיקה – שימוש יתר, זיהום עולמי ויצירת חיידקים עמידים
ובאופן כללי חשוב להבין שאנטיביוטיקה מזיקה הרבה יותר ממועילה

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s