אנטיביוטיקה·מעי רגיז (IBD)·סרטן מעי גס·קרוהן וקוליטיס

אנטיביוטיקה – תסמונת המעי הרגיז וסרטן המעי הגס

שימוש באנטיביוטיקה, במיוחד אנטיביוטיקה עם ספקטרום גדול יותר של כיסוי מיקרוביאלי, עשוי להיות קשור לסיכון מוגבר למחלות מעי דלקתיות חדשות (IBD) ולתתי הסוגים שלה קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן. כך עולה ממחקר, שפורסם באוגוסט 20 בג'ורנל The Lancet Gastroenterology & Hepatology.

אנטיביוטיקה מיועדת לטיפול בחיידקים ולמרות זאת נרשמים בעולם מרשמים לאנטיביוטיקה ובאחוזים גבוהים (לפי ה-CDC לפחות 30%) ללא נחיצות וכשלא ידוע בכלל אם קיים חיידק ויחד עם תעשיית המזון מהחי נוצרה גם מגפה של חיידקים עמידים ואנטיביוטיקה בכל מקום.

הסיבה שהחוקרים החליטו לבדוק את זה היא הידיעה ש- IBD הופך נפוץ יותר, במיוחד באירופה, בארה"ב ובאזורים אחרים בעולם העוברים התפתחות כלכלית מהירה, תברואה מוגברת ושימוש תכוף יותר באנטיביוטיקה. לפי מאמר מ-2019 בג'ורנל THE LANCET מעריכים ש-7 מיליון אנשים בערך מאובחנים במחלה (84.3 איש על כל 100,000).
עם הערכה גוברת לתפקיד המיקרוביום של המעיים בשמירה על בריאות האדם, עלה החשש כי אנטיביוטיקה עשויה להפריע ולשנות לצמיתות את קהילות המיקרוביאליות השבריריות הללו. זה עלול להשפיע על הסיכון למחלות במערכת העיכול.
זהו המחקר הגדול ביותר שקשר עד כה טיפול אנטיביוטי וסיכון ל- IBD, החוקרים בשוודיה ובארה"ב הצליחו להוכיח באופן סופי כי שימוש תכוף יותר באנטיביוטיקה קשור להתפתחות IBD ותתי-סוגיו, קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן. .
החוקרים זיהו כמעט 24,000 מקרי IBD חדשים (16,000 סבלו מקוליטיס כיבית ו -8,000 מחלת קרוהן) והשוו אותם עם 28,000 אחים, ו- 117,000 בקרות מכלל האוכלוסייה. שימוש קודם באנטיביוטיקה (לעולם לא לעומת אי פעם) היה קשור לסיכון מוגבר כמעט פי שניים ל- IBD לאחר התאמה למספר גורמי סיכון. סיכון מוגבר נצפה הן לקוליטיס כיבית והן למחלת קרוהן עם האומדנים הגבוהים ביותר התואמים לאנטיביוטיקה רחבת טווח.

After adjusting for several risk factors, aOR in patients who had used antibiotics versus those who had never used antibiotics was 1.88
for diagnosis of incident IBD, 1.74
for ulcerative colitis, and 2.27 for Crohn's disease.
aOR was higher in patients who had received one antibiotic dispensation 1.11
two antibiotic dispensations 1.38
three or more antibiotic dispensations 1.55 than patients who had none.
Increased risk was noted for ulcerative colitis aOR with three or more antibiotic dispensations 1.47 Crohn's disease 1.64 with higher estimates corresponding to broad-spectrum antibiotics

מחקרים קודמים בתחום היו קטנים, ומעטים עברו מעקב מעבר למספר שנים. לעומת זאת החוקרים במחקר זה הצליחו לרשום את כל החולים הרציפים והזכאים עם IBD חדש ממרשם מבוסס אוכלוסייה במשך תקופת מחקר של עשר שנים, מה שמגביל את הטיה של הבחירה. כמו כן בשוודיה קיים כיסוי תרופתי אוניברסלי עם מידע מלא כמעט על כל הניתוחים לתרופות, כולל אנטיביוטיקה, תוך צמצום ההטיה לבירור וזה הופך את הרישומים השבדים לאידיאליים לחקר גורמי סיכון ל- IBD.

IBD משפיע על כמעט אחוז אחד מהאוכלוסייה השבדית ועלול להשפיע באופן ניכר על חיי המטופלים. IBD נקשר לסיכון מוגבר למוות ולסרטן... ועל כן גם אנטיביוטיקה

מאמר קודם הראה גם קשר בין נטילת אנטיביוטיקה בהריון ובינקות למעי רגיז אצל ילודים.

מאמרים חשובים נוספים:
אנטיביוטיקה "כדור שלג" מסוכן – הגנו על התינוקות מפניה
אנטיביוטיקה – שימוש יתר, זיהום עולמי ויצירת חיידקים עמידים
ובאופן כללי חשוב להבין שאנטיביוטיקה מזיקה הרבה יותר ממועילה

*** תוספת יולי 21
סרטן המעי הגס הוא אחד הנפוצים בעולם (השלישי בארצות הברית בשכיחותו והשני כגורם מוות מכל הסרטנים) והגיל הנצפה בסרטן זה יורד כל הזמן.
חוקרים מסקוטלנד אספו נתונים מחולים וניתחו מקרים של הופעה מוקדמת ומאוחרת של סרטן המעי הגס. הם סיווגו אנשים מתחת לגיל 50 כבעלי סרטן המעי הגס המוקדם, ואלה בני 50 ומעלה כסובלים מסרטן המעי הגס מאוחר יותר.
החוקרים השוו בסך הכל 7,903 אנשים עם סרטן המעי הגס עם 30,418 אנשים בקבוצות הביקורת. מבין משתתפי המחקר עם אבחנה של סרטן המעי הגס, 445 היו מתחת לגיל 50.
החוקרים בחנו מרשמי אנטיביוטיקה דרך הפה ותקופת חשיפה לאנטיביוטיקה בקרב אלו עם סרטן המעי הגס ובקבוצות הביקורת המותאמות.
את התוצאות פירסמו ביולי 21 בג'ורנל Annals of oncology
הם מצאו קשר בין שימוש באנטיביוטיקה לבין סיכון מוגבר לסרטן המעי הגס בקטגוריות המוקדמות והמאוחרות.
הסיכון לסרטן המעי הגס הקשור לשימוש באנטיביוטיקה השתנה בין ההתחלה המוקדמת לקבוצות המאוחרות.
על פי תוצאות המחקר, אנשים הסובלים מסרטן המעי הגס בגיל מאוחר יותר היו בסיכון של 9% עקב שימוש באנטיביוטיקה. הקשר היה גבוה בהרבה בקרב אלו עם סרטן המעי הגס המוקדם, עם סיכון מוגבר של כמעט 50%.

הממצאים שלנו מצביעים על כך שאנטיביוטיקה עשויה להיות בעלת תפקיד ביצירת גידול המעי הגס בכל קבוצות הגיל, במיוחד בקרב אנשים מתחת לגיל 50. יתכן שחשיפה לאנטיביוטיקה יכולה לתרום לעלייה שנצפתה ב [סרטן המעי הגס המוקדם], במיוחד במעי הגס הפרוקסימלי.

Our findings suggest antibiotics may have a role in colon tumour formation across all age groups, particularly in those aged less than 50 years. It is possible that exposure to antibiotics could be contributing to the observed increases in EOCRC, particularly in the proximal colon

***תוספת ספטמבר 21
מחקר מספטמבר 21 שפורסם בג'ורנל Journal of the National Cancer Institute השתמש בנתונים על 40,000 חולים ממאגר (Swedish Colorectal Cancer Registry) ביו השנים 2010-2016. הם הושוו אל מול קבוצת ביקורת תואמת של 200,000 אנשים נטולי סרטן.
החוקרים מצאו כי נשים וגברים שנטלו אנטיביוטיקה במשך יותר מחצי שנה היו בסיכון גבוה ב-17% לחלות בסרטן במעי הגס העולה.
החוקרים מציינים שהסיכון המוגבר לסרטן המעי הגס נראה לעין כבר חמש עד עשר שנים לאחר נטילת אנטיביוטיקה. אמנם העלייה בסיכון הייתה הגדולה ביותר עבור אלו הנוטלים את רוב האנטיביוטיקה, אבל ניתן היה גם להבחין בעלייה קטנה אך מובהקת סטטיסטית בסיכון לסרטן לאחר קורס אנטיביוטי יחיד.
המחקר השבדי מאשר באופן כללי את התוצאות של המחקר הבריטי.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s