אלצהיימר ודמנציה

השמנת יתר ואלצהיימר

יותר מ -50 מיליון אנשים מאובחנים בעולם עם מחלת אלצהיימר ולמרות עשרות שנים של מחקרים עדיין אין תרופה למחלה זו.

חוקרים מאוניברסיטת שפילד ומאוניברסיטת מזרח פינלנד סרקו (MRI) את מוחם של 47 חולים שאובחנו קלינית עם דמנציה קלה של מחלת אלצהיימר, 68 חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל ו -57 אנשים בריאים מבחינה קוגניטיבית.
המחקר החדש השתמש בשלוש טכניקות חישוביות משלימות כדי לבחון את האנטומיה של המוח, את זרימת הדם וגם את סיבי המוח.
הצוות הבינלאומי השווה מספר תמונות מוחיות ומדד הבדלים בריכוזים מקומיים של רקמות המוח כדי להעריך את נפח החומר האפור, שמתנוון במהלך הופעת האלצהיימר, את שלמות החומר הלבן, זרימת הדם במוח והשמנת יתר.
את הממצאים פרסמו במחקר מינואר 20 שפורסם בג'ורנל The Journal of Alzheimer Disease Reports.
בחולי דמנציה קלה נמצא קשר חיובי בין השמנת יתר לנפח החומר האפור סביב צומת הרקה והקדקוד (Temporoparietal junction). זה מצביע על כך שהשמנת יתר עשויה לתרום לפגיעות עצביות בקרב אנשים בריאים קוגניטיבית ואנשים עם ליקוי קוגניטיבי קל.

First row (ADD): The green overlay represents a positive correlation found between GMV and WC in ADD patients.
Middle row (MCI): The yellow overlay represents a negative correlation between GMV and WC and the red overlay represents a negative correlation between CBF and WC in MCI patients.
Last row (CH): The yellow overlay represents a negative correlation between GMV and WC, the red overlay represents a negative correlation between CBF and WC and the blue overlay represents a negative correlation between WMI and WC in CH.

המחקר מצא גם כי שמירה על משקל תקין במחלת אלצהיימר קלה יכולה לסייע בשימור מבנה המוח.
בניגוד למחלות אחרות כמו מחלות לב וכלי דם או סוכרת, אנשים לא מרבים לחשוב על חשיבותה של תזונה ביחס למצבים נוירולוגיים, אך ממצאים אלה מראים שזה יכול לעזור בשימור מבנה המוח.

We found that maintaining a healthy weight could help preserve brain structure in people who are already experiencing mild Alzheimer's disease dementia. Unlike other diseases such as cardiovascular disease or diabetes, people don't often think about the importance of nutrition in relation to neurological conditions, but these findings show it can help to preserve brain structur
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-01/uos-ome012621.php

חשוב להדגיש כי מחקר זה לא מראה שהשמנת יתר גורמת לאלצהיימר, אלא שעודף משקל הוא נטל נוסף על בריאות המוח והוא עלול להחמיר אותה. ולכן נכון יהיה לעשות הכל בכדי למנוע את הגעתה ובמקרה זה לנהל משקל תקין.

מחקרים נוספים שמראים קשר בין השמנה לבעיות קוגנטיביות ואלצהיימר:
ינואר 21 Journal of Alzheimer's Disease Reports
מאי 19 frontiers in neuroscience
ספטמבר 18 British Journal of Nutrition
יוני 18 Physiological Reports
אוקטובר 17 Obesity reviews
ספטמבר 17 Alzheimer's & Dementia
פברואר 14 Springer
דצמבר 10 American Journal of Alzheimer's Disease & Other Dementias

במחקר מפברואר 22 שפורסם בג'ורנל JAMA Network OpenTrusted Source, חוקרים קנדיים בחנו את הקשר שבין שומן אצל יותר מ-9,000 משתתפים לבעיות קוגניטיביות. הם מדדו הן את השומן הכולל והן את רקמת השומן הקרבית (VAT) – השומן שיושב בעיקר סביב איברים בחלל הבטן.
מחקר זה מצביע על כך שלעודף שומן עשויות להיות השפעות נפשיות וגם פיזיות.
כל המשתתפים עברו שני מבחנים קוגניטיביים – מבחן החלפת סמלים דיגיטליים (DSST) וההערכה הקוגניטיבית של מונטריאול (MoCA) – כדי להעריך מגוון תפקודים קוגניטיביים.
החוקרים התאימו את הציונים עבור גורמי סיכון קרדיווסקולריים, רמת השכלה ופגיעות מוחיות שזוהו ב-MRI, אשר ידוע כקשור לפגיעה קוגניטיבית.
החוקרים מצאו ששומן גוף באופן כללי ושומן קרבי גבוה יותר היו קשורים שניהם באופן מובהק עם ציוני DSST ו-MoCA נמוכים יותר. הקשר היה גדול יותר ב-DSST, שמעריך את מהירות העיבוד, מאשר ב-MoCA, שהוא מבחן קוגניטיבי רב מימדי.
בהשוואה לאלו ברבעון הנמוך ביותר (25%) של השומן, הביצועים של אלו ברבעון הגבוה ביותר היו שקולות ל-3 שנים נוספות של הזדקנות קוגניטיבית.

מחקרים קודמים קשרו בין רקמת שומן קרביים,עם תחלואה מוגברת וסיכון גבוה יותר לתמותה. שומן קרביים נמצא מגביר את הסיכון למצבים כגון: מחלות לב, כולל התקפי לב, סכרת סוג 2, לחץ דם מוגבר ושבץ ולכולם השפעה על תפקודי המוח.

האמת שאני לא באמת זקוק לעוד מחקרים שמראים קשר בין השמנת יתר, שקשורה לאורח חיים לא בריא, תזונה מתועשת, וחוסר פעילות גופנית שגורמים בין היתר לפגיעה במיקרוביום, במטבוליזם ובכלי הדם ובסופו של דבר היווצרות דלקת במוח ואלצהיימר.

לדרכים למנוע ולשפר השמנת יתר היכנסו
לדברים נוספים שחשובים למניעה וטיפול באלצהיימר היכנסו

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s