בריאות העין·זיהום אוויר·ניוון מקולרי·פרקינסון·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

זיהום אוויר – נקשר גם לניוון מקולרי של העין

ניוון מקולרי של העין (AMD) הוא הגורם המוביל לעיוורון בלתי הפיך בקרב אנשים מעל גיל 50 במדינות בעלות הכנסה גבוהה, כאשר מספר הנפגעים צפוי להגיע ל-300 מיליון עד 2040. גורמי סיכון ידועים כוללים גיל מבוגר, עישון וגנטיקה (40-50% לפי הערכות).

זיהום אוויר הוא אחד הסיבות (מיני רבות) לעקה חמצונית. וככל שהחשיפה רבה יותר כך גם הנזקים גדולים יותר. 
נכון להיום מקשרים בין זיהום אוויר לפגיעות נוירולוגיות במוח לרבות אלצהיימר, פרקינסון [1][2][3], שבץ מוחי, טרשת נפוצה, אוטיזם, איבוד חוש ריח. 
זיהום אוויר גם מעלה מקדם הדבקה בפנדמיות [2] וגורם למחלות ריאה כמו אסתמה ובאופן כללי מעלה סיכון למוות בטרם עת מכל סיבה שהיא  ובפרט ממחלות לב וכלי דם ואפילו יותר מעישון. ושהתקנים הנוכחיים אינם מגנים באמת.
מחקר ישראלי מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם
מחקר מפברואר 21 מצא שזיהום אוויר גבוה אפילו ליום אחד משפיע על כלי הדם ומערכת החיסון ומעלה סיכון למחלות עתידיות עם יכולת להשפיע גם על הדורות הבאים על כך כתבתי בפוסט: "זיהום אוויר מעמיד ילדים בסיכון גבוה יותר למחלות בבגרותם ועשוי לעבור גם לדורות הבאים".
חשיפה לזיהום אוויר בילדות קשורה להתפתחות בעיות נפשיות בגילאי 18

קבוצה של חוקרים מ-  University College London מצאו בשנת 2019 שזיהום אוויר מעלה סיכון לגלאוקומה צוות החוקרים רצה לבחון אם קיים קשר גם בין זיהום אוויר לניוון מקולרי של העין.
החוקרים לקחו נתונים מ 115,954 משתתפי המחקר של ביובנק בבריטניה בגילאי 40-69 ללא בעיות עיניים בתחילת המחקר (שנת 2006).
המשתתפים התבקשו לדווח על כל אבחון רשמי של AMD ועל שינויים מבניים בעובי ו/או במספר קולטני האור ברשתית, המעידים על AMD על ידי רופא. בקרב 52,602 מהמשתתפים הוערכו AMD.
מדדי זיהום האוויר הסביבתי כללו PM2.5, חנקן דו חמצני (NO2) ותחמוצות חנקן (NOx). האומדנים לגביהם נמסרו על ידי היחידה לסטטיסטיקה של בריאות שטח כחלק מפרויקט BioSHaRE-EU Determinants of Health Project.
כמו כן נעשה שימוש במידע רשמי על תנועה, שימוש בקרקע וטופוגרפיה לחישוב רמות זיהום האוויר הממוצעות בכתובות הבית של המשתתפים.
את הממצאים פרסמו בינואר 21 בג'ורנל British Journal of Ophthalmolog.

אנשים באזורים המזוהמים ביותר היו בסיכון גבוה יותר ל- AMD לפחות ב- 8% יותר מאשר באזורים מופחתי הזיהום.

עוד הוסיפו החוקרים.. כל המזהמים, למעט חומר חלקיקי גס, נקשרו לשינויים במבנה הרשתית.

The research team found that people in areas with higher levels of fine particulate matter pollution were more likely to report having AMD (specifically, they found an 8% difference in AMD risk between people living in the 25th and 75th percentiles of pollution levels
Even relatively low exposure to air pollution appears to impact the risk of AMD, suggesting that air pollution is an important modifiable risk factor affecting risk of eye disease for a very large number of people
Higher exposure to air pollution was also associated with structural features of AMD. This may indicate that higher levels of air pollution may cause the cells to be more vulnerable to adverse changes and increase the risk of AMD
https://www.ucl.ac.uk/news/2021/jan/air-pollution-linked-higher-risk-sight-loss-amd

אמנם החוקרים עדיין לא יכולים לאשר מנגנון, אך הם מציעים כי זיהום אוויר סביבתי עשוי להיות קשור ל- AMD באמצעות עקה חמצונית או דלקת.

במאמר קודם אני מציג את "הקשר בין תזונה לניוון מקולרי של העין" ובו רכיבים מתזונה שיכולים למנוע ולסייע לבעיה.
אני ממליץ גם להרבות באופן כללי בנוגדי חמצון שתורמים להורדת עקה חמצונית כתוצאה ממזהמים סביבתיים לרבות זיהום אוויר ואומגה 3 שקשור גם לבריאות העין וגם לצמצום נזקי זיהום אוויר.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s