אבץ·ברזיל·ברזל·היפותירואיד·מיקרוביום - פרוביוטיקה·סלניום·תזונה מבוססת צומח - טבעונות

אבץ וסלניום לפעילות תקינה של בלוטת התריס – היפותירואיד

מחקרים אפידמיולוגיים גדולים מצאו כי השכיחות של תת-פעילות בבלוטת התריס באוכלוסייה היא כ-5–10 אחוזים, כאשר נשים נוטות יותר לפתח את המצב מאשר גברים. תת פעילות של בלוטת התריס, מתרחשת כאשר בלוטת התריס אינה מייצרת מספיק הורמוני בלוטת התריס (T3/T4). תפקוד לקוי של בלוטת התריס עלול לגרום לתוצאות בריאותיות שמשפיעות לרעה על איכות החיים בצורה משמעותית, כגון עלייה במשקל למרות חוסר תיאבון, חולשת שרירים, עייפות, רגישות לקור, בעיות מחזור, דיכאון ועוד.
חשוב לציין שתת פעילות של בלוטת התריס מסווגת לשלוש קבוצות כאשר הראשונית היא גם הרוב המוחלט של המקרים המאובחנים (99%) וגם בתוך קבוצה זו יש גלויה (TSH גבוה וטירוזין נמוך) וסמויה (THS גבוה וטירוזין תקין) כאשר ברוב המקרים הסמוי הופך לגלוי בשלב מסוים.
למינרל יוד יש חשיבות גדולה לתפקוד התקין של הבלוטה ורבים הם האנשים שחסרים יוד בתזונה שלהם.

לאחר האבחנה, רוב הרופאים ממליצים למטופלים להתחיל לקחת אחת מבין תרופות רבות לבלוטת התריס בשוק, ככל הנראה למשך שארית חייהם. גישה זו עשויה להישמע סבירה אם לא היינו רואים את הרשימה הארוכה של תופעות לוואי אפשריות והשלכות בריאותיות חמורות לטווח הארוך, לרבות סרטן השד הקשור לתרופות לבלוטת התריס. בנוסף, מדענים העלו גם שאלות בנוגע ליעילות התרופות, שכן 40% מהחולים בתרופות לבלוטת התריס ממשיכים להיות בעלי רמות TSH חריגות.

אז מלבד היוד החשוב ביותר לפעילות תקינה יש 2 מינרלים נוספים שיכולים לגרום לבלוטה לעבוד טוב יותר: אבץ וסלניום[1].
במחקר שפורסם ב-2016 בג'ורנל Journal of the American College of Nutrition לקחו 68 נשים עם תת פעילות בלוטת התריס והשמנת יתר וחילקו ל-4 קבוצות:
קבוצה 1 קיבלה 30 מיליגרם של אבץ (כגלוקונאט אבץ) ו- 200 מיקרוגרם של סלניום
קבוצה 2 קיבלה 30 מ"ג אבץ
קבוצה 3 קיבלה 200 מיקרוגרם סלניום
קבוצה 4 קיבלה פלצבו
בסוף תקופת המחקר החוקרים ציינו שיפורים משמעותיים בכמה תחומים. ראשית, המשתתפים בקבוצת אבץ-סלניום ראו עלייה של 9.2 אחוזים ברמות ההורמון T3 החופשיות. בקבוצת האבץ בלבד חלה עלייה מדהימה עוד יותר, 27 אחוזים. כמו כן, רמות T4 החופשי עלו גם כן ב -12.4 אחוז בקרב חולים הנוטלים אבץ וגם סלניום. לבסוף, היחס בין Free T3 ל- Free T4 השתפר גם ב -23.8 אחוזים.

לאבץ חשיבויות בריאותיות רבות, אבל אחת הפונקציות החשובות ביותר של אבץ הוא תפקידו בהמרת T4 ל- T3.
סלניום, מרכיב תזונתי חיוני לתפקוד בלוטת התריס, מגביר גם את המרת T4 ל- T3, מגן על הבלוטה מפני נזק ומשחק תפקיד חיוני בסינתזת הורמון בלוטת התריס. מבין כל האיברים בלוטת התריס מכילה את הריכוז הגבוה ביותר של סלניום בגוף.

Impact of zinc on thyroid metabolism

אני פחות אוהב להעזר בתיסוף של מינרלים ותמיד אעדיף לעשות זאת דרך תזונה נכונה (השריה/ טרום הנבטה) של גרעינים וזרעים כמו חמניות, דלעת ואגוזי ברזיל.

דברים נוספים שאפשר לחשוב עליהם בזמן תת פעילות בלוטת התריס:
תזונה מבוססת צומח [1][2][3]
אשווגנדה
חומצת אמינו ל- קרניטין [1]
סטטוס ברזל [1]
ויטמין די
נוגדי חמצון כמו ויטמין סי ומורינגה שיצמצמו את הנזקים של מזהמים סביבתיים ותרופות שמשפיעות לרעה על הבלוטה.
מניעת דיסביוזיס של המיקרוביום [1][2][3]

דברים שכדאי להמנע:
PFAS, BPA, פלואור (חומצה פלואורוסיליצית), קרינה אלקטרומגנטית (טלפונים סלולאריים), מאכלים ומים מזוהמים ב-PCBs, ריסוס ( (DDE, HCB) [1], עקה חמצונית [1]

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s