Gut-Brain-Axis·אלצהיימר ודמנציה·מיקרוביום - פרוביוטיקה·פרוביוטיקה

הקשר בין מחלת אלצהיימר למיקרוביום המעיים אושר

מחלת אלצהיימר היא הגורם השכיח ביותר לדמנציה. זה משפיע ישירות על כמעט מיליון איש באירופה, ובעקיפין על מיליוני בני משפחה וכן על החברה כולה. בשנים האחרונות הקהילה המדעית "חשדה" שמיקרוביום המעיים ממלא תפקיד בהתפתחות המחלה. צוות מדענים שוויצרי ואיטלקי, מאשרים את המתאם, בבני אדם, בין חוסר איזון במיקרוביום המעיים לבין התפתחות של פלאק עמילואיד במוח, שגורם להפרעות ניווניות.
המחקר שפורסם בנובמבר 20 בג'ורנל Journal of Alzheimer's Disease כלל קבוצה של 89 אנשים בגילאי 65 עד 85. חלקם סבלו ממחלת אלצהיימר או ממחלות ניווניות אחרות בעוד שאחרים היו בריאים ללא בעיות זיכרון.
החוקרים השתמשו בהדמיית PET כדי למדוד את שקיעת העמילואיד במוחם, ואז מדדו בדם סמנים של דלקת וחלבונים המיוצרים על ידי חיידקי מעיים, כגון ליפופוליסכרידים וחומצות שומן קצרות שרשרת.
ליפופוליסכרידים (LPSs) הם חיידקים מתים או ליתר דיוק דפנות התא של חיידקים מתים. המערכת החיסונית מתייחסת אליהם כאל חיידקים חיים ומגבירה את ההגנה החיסונית מפני הפולשים. LPSs הם פרו דלקתיים (מקדמי תהליך דלקת) ונמצאו בלוחות עמילואידים במוחם של חולי אלצהיימר.
המחקר העלה כי רמות גבוהות של LPSs וחומצות שומן קצרות (SCFA) מסוג אצטט וואלרט (acetate and valerate) היו קשורות למצבורים גבוהים יותר של עמילואיד לעומתם לחומצות שומן קצרות מסוג בוטיראט (butyrate), השפעה מגנה, כלומר רמות גבוהות שלהן נקשרו לפחות עמילואיד.
בוטיראט נוצר כאשר חיידקי המעיים מתסיסים סיבים תזונתיים, בנוכחותו מופרש גורם מתווך נוירוטרופי (BDNF) שמגן מפני התנוונות נוירונים, חסר של המתווך נקשר למחלת אלצהיימר.
המחקר הנוכחי מהווה המשך של מחקר קודם של הצוות, שמצא כי מיקרוביוטת המעיים בקרב אנשים הסובלים ממחלת אלצהיימר שונה מאלה ללא המצב. אצל אלו הסובלים מאלצהיימר, המגוון המיקרוביאלי מצטמצם, כאשר חיידקים מסוימים מיוצגים יתר על המידה וחיידקים אחרים פחתו.
השלב הבא של המחקר אמור לזהות את סוגי החיידקים שמייצרים בוטיראט כדי להגן יותר על המוח.

עד אז אפשר פשוט להגן על החיידקים הטובים ולגרום להם לשגשג דרך תזונה פרה ביוטית.

אנשים שחווים בעיות רבות של מעיים כמו מעי רגיז או דלקות אחרות יכולים להעזר גם בצומות שעושות סוג של ריסטארט לחיידקי המעי וכך ניתן לשקם מחדש את המיקרוביום ליותר מועיל. בזמן הצום מוגבר גם תהליך שנקרא אוטופאגי (תהליך ניקוי אברונים פגומים, ועידוד ריבוי תאים חדשים ובריאים דרך תאי הגזע) וכך המעיים מתנקים גם מאותם חלבונים מעודדי דלקת.

דרך נוספת לשפר את היחס של החיידקים המועילים היא תוספת של פרוביוטיקה. בשנת 2016 פורסם מחקר מבוקר כפל סמיות בג'ורנל Frontier שהראה שיפור קוגנטיבי רב אחרי 12 שבועות. במחקר הזה בקבוצת הפרוביוטיקה היו גם שינויים מטבוליים מועילים, כולל ירידה ברמות טריגליצרידים, ליפופרוטאין וחלבון תגובתי C, שהוא מדד לדלקת, וכן סמנים מופחתים לעמידות לאינסולין.
מחקר נוסף מסוג מטא-אנליזה מפברואר 20 בג'ורנל AGING הראה גם הוא שתיסוף של פרוביוטיקה עשוי למנוע וגם לטפל במחלת אלצהיימר (AD) על ידי ויסות התהליך הדלקתי והורדת הסטרס החמצוני שמשפיע לרעה על תהליכי ההזדקנות.


ברור לחלוטין שהמיקרוביום הוא מפתח לבריאות טובה ושיש לשמר אותו ולחזק אותו דרך תזונה. אבל יש עוד הרבה דברים שחשוב לעשות והם מפורטים במאמר הזה שכתבתי: "דמנציה – פארמה אל מול הטבע"
פוסטים נוספים קשורים:
"Fenchol, תרכובת טבעית השופעת בבזיליקום, יכולה לסייע בהגנה על המוח מפני הפתולוגיה של מחלת האלצהיימר"
"אסטרוציטים – מיקרוביום – מחלות דלקתיות של מערכת העצבים והמוח".

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s