בריאות הנפש·מדיניות קורונה·סגר וריחוק חברתי·סטרס - מתחים·קורונה וירוס

אי אפשר להתעלם יותר – מדיניות הקורונה (סגרים וריחוק חברתי) מכלה את הנפש, הורגת ותהרוג

כשמחברים מחקר ועוד מחקר אי אפשר להתעלם מהטעויות שנעשות עם הילדים. במיוחד בתקופה האחרונה

במחקר שפורסם בדצמבר 20 בג'ורנל האמריקאי JAMA עקבו החוקרים אחר כמעט 1.5 מיליון ילדים וילדות שוודים, מתוכם למעלה מ 37,000 אובחנו כסובלים מדיכאון לפחות פעם אחת בין הגילאים 5 עד 19. עם סיום המחקר, הם היו בגילאי 17 עד 31.
במחקר נמצא כי ילדים ובני נוער עם דיכאון היו בסיכון גבוה יותר להיות מאובחנים עם 66 מתוך 69 מצבים רפואיים שנבדקו, כולל הפרעות שינה, סוכרת מסוג 2, דלקת כבד נגיפית ומחלות כליה וכבד. בהשוואה לאלו ללא דיכאון, היה להם גם סיכון גבוה משמעותית לפציעות, במיוחד פגיעות שנגרמו מפגיעה עצמית, וסיכון גבוה פי שש למוות בטרם עת.
הבנות היו בסיכון גבוה יותר לסבול מפציעות וכן מדלקות בדרכי השתן, בדרכי הנשימה ובמעיים. לעומתן הבנים סבלו מהשמנת יתר, בעיות בבלוטת התריס, מחלת צליאק, הפרעות ברקמות החיבור ואקזמה.

כי הנפש משפיעה על המצב הבריאותי = כל המערכות מתפקדות פחות טוב כאשר הנפש במצוקה וזה משפיע כאמור על ההווה ועל העתיד!

המחקר השני שפורסם בסוף נובמבר 20 בג'ורנל הבריטי BMJ, צוות של היחידה למדעי המוח במדעי הרפואה (MRC), אוניברסיטת קיימברידג', בחן נתונים מהערכות בריאות הנפש על 168 ילדים ( בגיל 8-12 שנים) לפני ובמהלך הסגר בבריטניה. הערכות אלה כללו דיווחים עצמיים, דוחות מטפלים ודוחות מורים.
תוצאות המחקר שלהם הראו שהילדים נטו להראות יותר סימפטומים של דיכאון במהלך הסגר. למרות שהתסמינים הללו משתנים בין ילדים, עדיין ניתן לראות את ההשפעה של הסגר מכיוון שגודל האפקט גדול. הסגר השפיע על המצב הנפשי של 70% מהילדים ברמה זו או אחרת.

if you randomly selected a child from the sample there is a 70% chance that their depression symptoms were worse during lockdown than before the pandemic

השפעה זו הייתה בלתי תלויה בגיל הילדים, במין ובמעמד החברתי-כלכלי המשפחתי.

וזה בהחלט לא המחקר היחיד שמעיד על השפעת המדיניות (סגרים וריחוק חברתי על המצב הנפשי של הילדים ובכלל).
ואלה רק המאמרים שאני הצגתי בנוגע לדרדור המצב הרגשי:

מי שצריך מחקרים בשביל להבין את שעלול לקרות בעוד סגר, עם נקודת התחלה של מאות אלפי מובטלים (18%) ועסקים שנסגרים על ימין ועל שמאל.

https://academic.oup.com/…/10.1093/aje/kwaa146/5874604
https://ajph.aphapublications.org/doi/10.2105/AJPH.75.5.502
https://www.cambridge.org/…/9AB16A73A5EE6055FBC6181EEB5
https://www.sciencedirect.com/…/pii/S0163834315002674

הזכרתי זאת במאמר על סינדמיה
וכן במאמר: "מדיניות קורונה מעלה סיכון לתסמינים קיצוניים לאחר חשיפה לנגיפים לרבות קורונה"

מתוך האתר של ה-CDC
40% מהבגירים בארה"ב מתמודדים עם בעיה נפשית עקב הקורונה
דו"ח של ה-CDC משקף את תמונת המצב הנפשית בארה"ב בעקבות מגיפת הקורונה (עד יולי כולל): 31% מהבגירים מתמודדים עם חרדה ודיכאון, מחשבות אובדניות נמצאו בכ-30% מהמבוגרים המובטלים.
הדו"ח מצביע על כך שבעקבות מגיפת הקורונה בארה"ב, כ-40% מקרב הבגירים "מתמודדים עם בעיה נפשית".
מהדו"ח עולה כי 31% מתמודדים עם חרדה ודיכאון, 26% מטראומת דחק נפשי (סטרס), 13% החלו ליטול או הגדילו מינונים של תרופות נוגדות דיכאון ו-11% שקלו התאבדות.
ממצאי הדו"ח משקפים את השפעת משבר הקורונה, שיעור האבטלה הגבוה עקב המגיפה, הסגרים והחשש הבריאותי.
כמעט אחד מכל שלושה בקבוצת הגיל 24-18 וכמחצית מבני 44-25 דיווחו על לפחות תסמין התנהגותי או מתחום בריאות הנפש שעימו הם מתמודדים.
כ-11% מקרב משתתפי הסקר ששימש בסיס לדו"ח מסרו ששקלו להתאבד ב-30 הימים שקדמו לעריכת הסקר. 25.5% היו בגילאי 18-24.
מקרב נשאלים ממוצא היספני השיבו כך 18.6% ו-15% מקרב שחורים. מחשבות אובדנות נמצאו גם בקרב כ-30% מהמבוגרים המובטלים.

סקירה של 80 מחקרים מיולי 20 נמצא בידוד מאולץ ובדידות בקרב ילדים בקורלציה עם סיכון מוגבר לדיכאון.
כולנו יצורים חברתיים, אבל בני נוער מושפעים מהבדידות הרבה יותר מהסיבה שהם בשלב ההתפתחות שלהם שבו בני גילם הם המציאות שלהם. וזה נמנע מהם ויכול להשפיע גם לאורך שנים קדימה

Social isolation and loneliness increased the risk of depression, and possibly anxiety at the time at which loneliness was measured and between 0.25 and 9 years later. Duration of loneliness was more strongly correlated with mental health symptoms than intensity of loneliness.
Children and adolescents are probably more likely to experience high rates of depression and most likely anxiety during and after enforced isolation ends. This may increase as enforced isolation continues.

עיתונות ישראלית:
22.5% מהנשאלים דיווחו שמצבם הנפשי החמיר במהלך משבר הקורונה, ו-5.4% דיווחו על החמרה במצבם הבריאותי ("החמיר" או "החמיר מאוד") בתקופה זו. 25% מהנשאלים דיווחו כי מצבם הרגשי של ילדיהם החמיר. עוד עולה מהסקר, כי תחושות לחץ וחרדה ליוו במהלך תקופה זו 34.3% מהאוכלוסייה – כ-1.9 מיליון איש, מהם 10.1% "במידה רבה" ו-24.2% "במידה מסוימת".
16.2% מהנשאלים דיווחו כי תקופה זו לוותה עבורם בתחושת דיכאון, ו-23.5% דיווחו שחשו בדידות. 22.6% מהנשאלים המתגוררים במשקי בית עם נפשות נוספות, דיווחו על מתחים בין בני משק הבית בעקבות המשבר.
הסקר מלמד גם על היקף ההשלכות הכלכליות של המשבר. תושבים רבים נפגעו כלכלית ונזקקים לעזרה מאז החלה תקופה זו. מצבם הכלכלי של כמחצית מהנשאלים הורע בעקבות המשבר. כ-50.3% חוששים מקושי בכיסוי הוצאותיהם ו-46.1% דיווחו כי בעקבות משבר הקורונה, החמיר המצב הכלכלי שלהם ושל משפחתם.
14.1% מהנשאלים אף דיווחו כי הם או אחד מבני משק ביתם צמצמו את כמות האוכל או הארוחות שהם אוכלים במהלך השבוע האחרון. https://news.walla.co.il/item/3355638

55% עלו במשקל בזמן הקורונה
70% מהישראלים התאמנו פחות ממה שהם רגילים, מחציתנו עלינו יותר מ־2 ק"ג והעלייה הממוצעת בתקופה זו עמדה על 1.2 ק"ג. 24% מהאוכלוסייה השתתפו בפעילות גופנית בזום. כך עולה ממחקר שנעשה באוניברסיטה העברית בקרב 1,200 אנשים שנוהגים להתאמן במסגרת חוגים, חדר כושר, אימון אישי או כל פעילות ספורט מאורגנת גם בימי השגרה.
ההערכה היא שמדובר בנתוני חסר והנתונים האמיתיים גבוהים בכ־30%.
יותר מ־40 מיליון איש בשנה בעולם נפטרים ממחלות לא מידבקות. המחקרים מדברים על כך שחוסר בפעילות גופנית מביא לעלייה של 30%-20% בקבוצת המחלות האלו. אלו מספרים גבוהים יותר מאשר הקורונה שממנה מתו בעולם עד כה כרבע מיליון איש. https://www.israelhayom.co.il/article/759889

מאמר דיעה של פרופסור אייל שחר, אפידימיולוג: פסיכוזה פנדמית
מאמר מקיף נוסף באנגלית שמסביר את ההשלכות של סגרים, אבטלה וריחוק חברתי, בדידות ושאר מצבים נפשיים על תמותה: Despairing America: The Astonishing Psychological Cost of Lockdown

נייר עבודה חדש שפורסם על ידי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (National Bureau of Economic Research) נותן תחזית מוחלטת כי הנזק הכלכלי שנגרם על ידי סגרים יוביל לעלייה משמעותית בעודף מקרי המוות בעתיד לטווח הארוך.
החוקרים מאוניברסטאות דיוק, ג'ון הופקינס והרווארד, מעריכים שגודל האבטלה הקשורה ל- קוביד-19 גדול פי 2 עד 5 מהממוצע הרגיל, וכתוצאה מכך עלייה של 3.0% בשיעור התמותה וירידה של 0.5% בתוחלת החיים במהלך 15 השנים הבאות לכלל האוכלוסייה האמריקאית. נתונים אלה מתורגמים ל -0.89 מיליון מקרי מוות נוספים במהלך 15 השנים הבאות.

We estimate the size of the COVID-19-related unemployment to be between 2 and 5 times larger than the typical unemployment shock, depending on race/gender, resulting in a 3.0% increase in mortality rate and a 0.5% drop in life expectancy over the next 15 years for the overall American population. We also predict that the shock will disproportionately affect African-Americans and women, over a short horizon, while white men might suffer large consequences over longer horizons. These figures translate in a staggering 0.89 million additional deaths over the next 15 years
https://www.aier.org/article/new-study-links-lockdowns-to-potential-long-term-increases-in-excess-deaths/

***תוספת אוקטובר 21
לפני שארגון הבריאות העולמי (WHO) הכריז על קוביד-19 כמצב חירום לבריאות הציבור ב- 30.01.20, יחסי התמותה (SMR) מכל הסיבות הפסיכיאטריות היו יותר מכפול מהאוכלוסייה הכללית. ברבעון השני של 2020, כאשר בריטניה חוותה שיאים משמעותיים במקרי מוות מקוביד-19, ה-SMR מכל הסיבות עלו עוד יותר ובעיקר בלקויות למידה פי 9.24; הפרעות התפתחותיות נפוצות פי 5.01; הפרעות אכילה פי 4.81; הפרעות בספקטרום סכיזופרניה פי 3.26; דמנציה פי 3.82; הפרעות אישיות פי 4.58.
https://www.thelancet.com/journals/lanepe/article/PIIS2666-7762(21)00214-3/fulltext

כתבות ומאמרים נוספים:
בעיות נפשיות
עליה מהותית בדיכאון וחרדות בגילאי +50 – ינואר 21 International Psychogeriatrics
1 מכל 5 מבוגרים בארה"ב פיתחו בעיות נפשיות לאחר הסגרים
1 מכל 4 צעירים בני 18-24 בארה"ב שקלו ברצינות להתאבד
בידוד ילדים מסביבתם מעלה באופן ניכר את הסיכוי שלהם לגדול ולהיות מבוגרים לא בריאים (נפשית ופיזית [2][3]
מחצית מהצעירים בני 18-24 בארה"ב הראו סימני דיכאון
מחצית מהסטודנטים באנגליה טענו שהבריאות הנפשית שלהם התדרדרה
מחשבות אובדניות עלו באופן ניכר במקומות בהם הייתה קיימת הוראה להישאר בבתים
שכיחות המקרים המדווחים של סימפטומי דיכאון הכפילה ושילשה עצמה בארה"ב [2]
10 מיליון אנשים, מתוכם 1.5 מיליון ילדים זקוקים לתמיכה נפשית חדשה/ נוספת כתוצאה מהסגרים באנגליה.
כמות השיחות למוקד בריאות הנפש בקנדה עלתה ב-66%
זמן ישיבה גבוה הוא גורם סיכון לדיכאון לאורך 8 שבועות (אפריל-מאי 2020) בתקופת קורונה.
מחקר קישר בין זמן מסך מוגבר בתקופת הקורונה עם עלייה בבעיות נפשיות והתנהגותיות
עלייה ניכרת במצוקה נפשית בקרב בני נוער בישראל במהלך המגיפה
בין השאר נרשמה עלייה של 55% באבחנות של הפרעות אכילה, עלייה של 38% באבחנות של דיכאון ועלייה של 33% באבחנות חרדה. כמו כן נצפתה עלייה של 28% במתן תרופות אנטיפסיכוטיות לבני ובנות הנוער.
בדידות
דו"ח מהרווארד פברואר 21 מצא ש- 36% מכל האמריקאים – כולל 61% מהצעירים ו -51% מהאימהות עם ילדים צעירים – חשים "בדידות רצינית". המחיר של בדידות גבוהה קשור לתמותה מוקדמת ולמגוון רחב של בעיות גופניות ורגשיות, כולל דיכאון, חרדה, מחלות לב, שימוש בסמים, והתעללות במשפחה.
פבר' 22 אנליזה מטעם BBC – נתונים מראים שיותר מ-400,000 ילדים בבריטניה מתחת לגיל 18 הופנו לשירותי בריאות ממשלתיים בשל בעיות בריאות הנפש, עלייה של 77 אחוזים משנת 2019.
התאבדויות
דווח על עלייה משמעותית בדיווחים על התאבדויות ברצועת החוף המערבית של ארה"ב
יש צפי לעלייה ניכרת בכמות ההתאבדויות השנה בקנדה
דווח בדצמבר שעבר על עלייה חדה בכמות ההתאבדויות בטורונטו
נמצא שקיימת סבירות של פי 2 לחוות מחשבות אובדניות בקרב קנדים ששהו בבידוד
דווח בספטמבר על עלייה של כ-20% בכמות ההתאבדויות בקרב חיילי ארה"ב
דווח בספטמבר על עלייה ניכרת בכמות ההתאבדויות ונסיונות התאבדות בילדים בדאלאס
דווח לאחרונה שכמות ההתאבדויות בקרב נשים ביפן בחודש אוקטובר 2020 הייתה גבוה ב-70% מהממוצע של השנים 2017-2019
התאבדות ילדים הופכת ל"מגיפה בינלאומית מזהירים רופאים
ניסיונות התאבדות בילדים גדלו בשיעור של עד 200% במהלך המגיפה בקנדה
מחיר הקורונה: זינוק בניסיונות אובדניים של ילדים ובני נוער (ישראל היום 09.05.22)
עוני ורעב
נזקים כלכליים ורעב- כ-150 מיליון איש נכנסו\יכנסו ב-2021 למצב של עוני מחפיר
כ-8 מיליון אמריקאיים ירדו מתחת לקו העוני – מדובר בשיא בקנה מידה היסטורי
מעל 110,000 מסעדות בארה"ב נסגרו לצמיתות
מחצית מהאמריקאיים בעלי הכנסה נמוכה איבדו את עבודתם או חלק ניכר משכרם בעקבות הסגר
הוערך כי שנה אחת של סגרים הרסה עשור של עזרה לעניים, כשהפגיעה המשמעותית ביותר היא בקרב ילדים
הסגרים הובילו לעלייה ניכרת בכמות מחוסרי הבית בניו יורק
כמות פשיטות הרגל בניו יורק עלו ב-40% בהשוואה לשנה שעברה (עד ספטמבר)
מחצית מהעסקים הקטנים והבינוניים באירופה טוענים שהם יאלצו להתמודד עם פשיטת רגל בשנה הקרובה
עליה מהותית בגנבות מחנויות לאחר שהסיוע ירד
עליה במקרי ירי בניו יורק
בשל המשבר בניו-זילאנד, 70 אלף ילדים נדחקו מתחת לקו העוני
בשל המשבר קיים צפי לעד 12,000 מקרים נוספים של תמותה מרעב בכל יום ברחבי הגלובוס. כ-6000 מהם צפויים להיות ילדים
132 מיליון אנשים נוספים באפריקה צפויים להגיע למצב של תת-תזונה בשל מדיניות הסגרים
2 מיליון משפחות בפיליפינים גוועות ברעב בגלל מדיניות הסגרים, ב"רמות שלא נראו מעולם"
פגיעה בילדים ואלימות במשפחה
הייתה בשנה החולפת עלייה עצומה בדיווחי מקרים של אלימות במשפחה בארה"ב [2].
מחקר מזימבבואה העלה שהסגרים מעלים את כמות העבדות והניצול המיני בקרב ילדים, בגלל (שבין היתר) הם צריכים נואשות לספק כסף למשפחותיהם
חוקרים מעריכים שמדיניות הסגרים תוביל לעוד כ-13 מיליון ילדות\נערות מתחת לגיל 18 באפריקה ובאסיה שיאלצו להתחתן בלית ברירה בגלל מצבן כלכלי
נשים אחרי לידה
43% מהנשים עמדו בקריטריונים לדיכאון ו -61% עמדו בקריטריונים לחרדה.

קשישים מאבדים יותר מהר את השיניים עקב בידוד ובדידות (עברית, אנגלית, המחקר)

בידוד ובדידות – אילו חלקים במוח פעילים יותר ואיך זה משפיע על הבריאות?

מה עושה המדינה?
הכל חוץ ממה שצריכה!

חינוך לבריאות טובה? אין!
הפחתת מזהמים סביבתיים? אין!
הורדת מזונות מתועשים מהמדף? אין!
הפחתת זיהומים בבתי חולים? אין!
תקצוב בתי חולים ותקנים חדשים? אין!

אז בואו נעשה עוד גלים של סגר ונמשיך להתעלם מחייהם של האנשים שנפגעו ממדיניות הבריאות והסביבה עד כה ושהרסה את בריאותם ו/או טיפחה ו/או לא מנעה את חוליים (חולים כרוניים, מוחלשי מערכת חיסון)!

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s