אלצהיימר ודמנציה·בריאות הנפש·מדיניות קורונה·מוח·קורונה וירוס

בידוד ובדידות – אילו חלקים במוח פעילים יותר ואיך זה משפיע על הבריאות ומערכת החיסון?

על פי מחקר שנעשה על ידי צוות חוקרים מהמכון הטכנולוגי במסצ'וסטס שפורסם בנובמבר 20 בג'ורנל Nature Neuroscience הם בחנו 40 סטודנטים במכונות MRI ב-2 מצבים ובזמנים שונים: הראשון הוא בדידות מוחלטת למשך 10 שעות, כאשר הסטודנט לבדו בחדר ללא נייד וללא שום קשר לחיצון מלבד היכולת לתקשר עם החוקרים המנחים.

There were a whole bunch of interventions we used to make sure that it would really feel strange and different and isolated, They had to let us know when they were going to the bathroom so we could make sure it was empty. We delivered food to the door and then texted them when it was there so they could go get it. They really were not allowed to see people

המצב השני הוא צום.
בסוף כל תהליך הציגו החוקרים למשתתפים, תמונות של סיטואציות הפוכות לסוג הניסוי לדוגמה סיטואציות של פעילות חברתית לאחר הבידוד ואוכל לאחר הצום כדי לראות אילו הם האזורים במוח שפועלים באותו מצב.
הם נבדקו ב-MRI לפני התהליך באמצע ובסופו וחשוב להבהיר שגם בשלב בדיקה זו שמבוצעת על ידי אנשים לא היה קשר בינם לסטודנטים. הסטודנטים קיבלו הנחיות מראש איך לעבור את הבדיקה והמפעיל היה כולו מכוסה ללא אפשרות לראות עיניים והבעות פנים או לשוחח ("רוח רפאים")

Normally, getting somebody into an MRI machine is actually a really social process. We engage in all kinds of social interactions to make sure people understand what we're asking them, that they feel safe, that they know we're there, In this case, the subjects had to do it all by themselves, while the researcher, who was gowned and masked, just stood silently by and watched

החוקרים בדקו במיוחד אזור במוח שנקרא החומר השחור substantia nigra שקשור להתמכרות לתרופות ולרעב. הוא גם אחד האזורים המייצרים דופמין וחומצות אמינו GABA במוח שאחראים (כל אחד מהם במכניזם אחר) על מצב הרוח שלנו (דכאונות/חרדות), ועל היכולות הקוגנטיביות (קשב/ ריכוז/ זיכרון).

The researchers focused on a part of the brain called the substantia nigra, a tiny structure located in the midbrain, which has previously been linked with hunger cravings and drug cravings

החוקרים גילו כי לאחר יום אחד של בידוד מוחלט, מראה האנשים המבלים יחד מפעיל את אותו אזור במוח שמופעל אצל מי שלא אכל כל היום וראה תמונה של צלחת פסטה גבינה.

People who are forced to be isolated crave social interactions similarly to the way a hungry person craves food. Our finding fits the intuitive idea that positive social interactions are a basic human need, and acute loneliness is an aversive state that motivates people to repair what is lacking, similar to hunger

החוקרים עוד ציינו שאצל משתתפים שבחייהם הנורמטיביים ישנה אינטראקציה גדולה יותר עם אנשים, אותו אזור הופעל עוד יותר.

For people who reported that their lives were really full of satisfying social interactions, this intervention had a bigger effect on their brains and on their self-reports
https://news.mit.edu/2020/hunger-social-cravings-neuroscience-1123

המסקנה שלי מהמחקר הזה היא שכמו שמזון הוא צורך קיומי פיזי, מפגשים חברתיים הם צורך קיומי רגשי. ואני מניח שזה משפיע במיוחד על ילדים וקשישים.

במחקר שפורסם בדצמבר 20 בג'ורנל nature communications בחנו חוקרים את השפעת הבדידות על המוח סיקרו את השלכותיה על הבריאות. החוקרים יודעים שבני האדם הם יצורים חברותיים ושהבריאות והרווחה שלהם תלויה גם בקשרים חברתיים… לפי הערכה הבדידות משפיעה על 10-20% מהמבוגרים[1]. הנטל הבריאותי של הבדידות נרחב.
בדידות קשורה קשר הדוק לתחלואה, יתר לחץ דם[2] ותפקוד לקוי של המערכת החיסונית[3] וכן הגדלת הסיכון להתאבדות[4][5].
תחושת בדידות נקשרה גם להשמנת יתר[6] ולעליה בשימוש של חומרים הידועים כמסוכנים לבריאות כמו סיגריות, אלכוהול, סמים ותרופות.
לאנשים בודדים יש בדרך כלל בריאות נפשית ירודה יותר, רגישות גבוהה יותר להפרעות פסיכיאטריות ולירידה קוגניטיבית ודמנציה[7][8][9][10][11]. למעשה מבוגרים בודדים הם בעלי סיכוי גבוה יותר פי 1.64 לפתח דמנציה קלינית מאשר אנשים שאינם מגדירים עצמם בודדים וללא חרדות ודיכאון מסיבות אחרות.
מחקרים בבעלי חיים ובני אדם הדגישו עד כה הבדלים במוח באזורים תת-קורטיקליים (subcortical) ובמערכות מזולימביות, בקליפת המוח הראייתית (visual cortices), כמו גם ברשתות קשב ויזואליות (visual attention networks), במבנים לימביים ובקליפת המוח הקדם מצחית.
קשרים חברתיים בין בני אדם כוללים תהליכים נוירו-קוגניטיביים מתקדמים יותר הנחוצים להרהור/ מחשבות, אמונות, כוונות, השערות ועוד.
צוות חוקרים בדק את נתוני הדמיית MRI, גנטיקה והערכות עצמיות פסיכולוגיות של כ- 40,000 מבוגרים בגיל העמידה ומבוגרים שהתנדבו להכניס את המידע שלהם לביו-בנק בבריטניה והשוו בין משתתפים שדיווחו כי הם מרגישים לעתים קרובות בודדים עם אלו שלא. הם מצאו שבמוחם של אנשים בודדים, הביטויים התרכזו ב"רשת ברירת המחדל" (הבדלים במוחם של אנשים בודדים. ביטויים מוחיים אלה התרכזו ב"רשת ברירת המחדל" (default network), קבוצה של אזורי מוח המעורבים במחשבות פנימיות כגון זיכרונות, תכנון עתידי, דמיון וחשיבה על אחרים, אזורי אסוציאציה גבוהים יותר, שכידוע חופפים ל"מוח החברתי האנושי". שחזור של העבר האישי של האדם, חיפוש ותכנון אודות עתיד צפוי, דמיון ומחשבה יצירתית, כמו גם הדמיית מחשבות, מקומות, ואירועים. רשת ברירת המחדל מוכרת גם בזכות תפקידה בייצוג אנשים אחרים, כולל כוונותיהם, זהותם ושייכות.

The default network is well-known to be implicated in mental representations of oneself across time and space, including the reconstruction of one’s personal past, prospecting and planning about an envisioned future, imagination, and creative thought as well as simulating thoughts, places, and events. The default network is also recognized for its role in representing other people, including their intentions, identity, and affiliation

כלומר האזור המופעל ביותר במוחם הוא אותו default network שהוא אזור הפונה להשרדות תודעתית, נטייה גדולה יותר להשתמש בדמיון, בזיכרונות העבר או בתקווה לעתיד כדי להתגבר על בידודם החברתי. כדי למלא את החלל החברתי הריק. אנשים בודדים עסוקים בלדמיין מצבים שעשו להם טוב בעבר ובכך למעשה מתנתקים מהמציאות שלהם.

The hidden Covid-19 health crisis: Elderly people are dying from isolation
Is Extended Isolation Killing Older Adults in Long-Term Care

דלקת היא אחד ממנגנוני ההגנה של הגוף. כשמערכת החיסון עובדת טוב, זה עוזר להילחם נגד רעלים, פציעות וזיהומים. למעשה כל דבר שמוגדר על ידי הגוף כזר או מזהם מייצר מצב דלקתי כדי שמערכת החיסון תחסל ותסלק את המזהם האפשרי.
במחקר שפורסם באוקטובר 21 בג'ורנל Journal of the American Geriatrics Society, מצאו שלמבוגרים שחוו בידוד חברתי היו רמות גבוהות יותר בדם של אינטרלוקין-6 וחלבון C-reactive, שני סמנים של דלקת שיכולים להיות השלכות שליליות ארוכות טווח על בריאות אנשים ככל שהם מזדקנים.
המחקר הנוכחי כלל מדגם מייצג ארצי של 4,648 מוטבי Medicare בגילאי 65 ומעלה, שנתנו ראיון בן שעתיים ודגימת דם ב-2017. גיל המשתתפים הממוצע היה 76 שנים, ו-55.4% מהמשתתפים היו נשים. 17% היו מבודדים חברתית וכ-4% היו מבודדים חברתית במצב קשה.
המדענים חישבו את רמת הבידוד החברתי של המשתתפים על ידי הקצאת נקודה אחת לכל אחד מהדברים הבאים:

  • לחיות עם לפחות אדם אחד נוסף.
  • דיבור עם שני אנשים או יותר על "עניינים חשובים" בשנה האחרונה.
  • השתתפות בשירותי דת בחודש האחרון.
  • השתתפות בפעילויות חברתיות אחרות בחודש האחרון.

החוקרים סיווגו משתתפים עם ציון כולל של 0 כמבודדים חברתית חמורה, אלו עם ציון כולל של 1 סווגו כמבודדים חברתית, ואלה עם ציון כולל של 2 או יותר כלא מבודדים חברתית.
הניתוח מצא שלאנשים שחוו בידוד חברתי היו רמות גבוהות יותר של CRP בהשוואה לאלו שלא חוו בידוד חברתי. מערכת היחסים הזו נשארה זהה בעת התאמה לגורמים סוציו-דמוגרפיים ובריאותיים.
אותו הדבר היה נכון לגבי רמות IL-6, אלא שכאשר הם התאימו לגורמים סוציו-דמוגרפיים ובריאותיים, מבוגרים יותר שחוו בידוד חברתי חמור לא היו בעלי רמות גבוהות יותר מבחינה סטטיסטית של IL-6. וזה כנראה בגלל הסיבה שהציטוקין הזה הוא גם תלוי גיל ועקב ירידה טבעית של מיגוון המיקרוביום.

אז דלקת זה חשוב, רק לא כשהופכת לכרונית. ומצבים כרוניים מן הסתם מלווים בדלקת כרונית.
ואם זה לא היה ברור קודם. אז מצבים רגשיים א-חומריים מייצרים מצבי דלקת.

החוקרים מציינים שזהו מחקר ממש מעניין ובא בזמן. בידוד חברתי ותחושות בדידות נמצאות זה מכבר בקורלציה עם תוצאות בריאותיות שליליות. תקופת הקורונה החריפה כמובן בעיות של בדידות אצל אנשים מבוגרים, מכיוון שההגבלות והסגרים הגבילו את הרשתות החברתיות שלהם אפילו יותר מאשר בתקופות טרום קורונה.

This is a really interesting — and timely — study. Social isolation and feelings of loneliness have long been correlated with adverse health outcomes. The COVID-19 pandemic has of course exacerbated issues of loneliness and isolation in older people, as restrictions and lockdowns have limited their social networks even more than during pre-pandemic times

אי אפשר להתעלם יותר – מדיניות הקורונה (סגרים וריחוק חברתי) מכלה את הנפש, הורגת ותהרוג

מתוך כוונה לחקור כיצד בידוד חברתי ובדידות קשורים לדמנציה מאוחרת יותר, חוקרים מאוניברסיטת Warwick, אוניברסיטת Cambridge ואוניברסיטת Fudan השתמשו בנתוני הדמיה עצבית של יותר מ-30,000 משתתפים במערך הנתונים של Biobank בבריטניה. אצל אנשים מבודדים חברתית נמצאו נפחי חומר אפור נמוכים יותר של אזורי מוח המעורבים בזיכרון ובלמידה.
תוצאות המחקר פורסמו ביוני 22 בג'ורנל Nurology, כתב העת הרפואי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה.
החוקרים השתמשו בטכניקות מודלים כדי לחקור את הקשרים היחסיים של בידוד חברתי ובדידות עם דמנציה מכל הסיבות. לאחר התאמה לגורמי סיכון שונים (כולל גורמים סוציו-אקונומיים, מחלות כרוניות, אורח חיים, דיכאון וגנוטיפ APOE), הוכח כי לאנשים מבודדים חברתית יש סבירות מוגברת של 26% לפתח דמנציה.
בדידות נקשרה גם לדמנציה מאוחרת יותר, אך קשר זה לא היה משמעותי לאחר התאמה לדיכאון, מה שהסביר 75% מהקשר בין בדידות לדמנציה. לכן, יחסית לתחושת הבדידות הסובייקטיבית, בידוד חברתי אובייקטיבי הוא גורם סיכון עצמאי לדמנציה מאוחרת יותר. ניתוח תת-קבוצות נוסף הראה כי ההשפעה הייתה בולטת אצל אלו מעל גיל 60.

עצוב להיות בודד, בטח אם זה לא מבחירה!

אסור להזניח אותם וחשוב לייצר איתם אינטראקציות חברתיות ובמידה ומצבם הנפשי הידרדר מאוד אז ניתן להציע דברים מהפוסט: "סטרס כרוני – שינוי במיקרוביום – הפחתת מטבוליטים אנדוקנבינואידים – דיכאון – הדרכים למניעה ולשיפור המצב" ולצאת לטבע.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s