סרטן - גרורות·סרטן השד·סרטן ומניעה·סרטן מעי גס·סרטן ערמונית

תיסוף ויטמין D מפחית את השכיחות של סרטן גרורתי ואת התמותה

במאמר שפורסם ב נובמבר 20 בג'ורנל JAMA Network Open, צוות חוקרים מבית החולים ברינגהאם מצא שויטמין די קשור להפחתת סיכון כוללת של 17 אחוזים לסרטן מתקדם. כאשר הצוות בדק רק משתתפים עם אינדקס מסת גוף תקין (BMI), הם מצאו ירידה של 38% בסיכון, מה שמרמז כי מסת הגוף עשויה להשפיע על הקשר בין ויטמין די לבין ירידה בסיכון לסרטן מתקדם.
הממצאים הללו, מספקים מידע חדש על הקשר בין ויטמין D לסרטן מתקדם.
מחקר זה הינו קפדני ומבוקר פלצבו שהתקיים לאורך יותר מחמש שנים. אוכלוסיית המחקר VITAL כללה גברים שהיו בני 50 ומעלה ונשים בגיל 55 ומעלה שלא חלו בסרטן עם תחילת הניסוי. אוכלוסיית המחקר הייתה מגוונת מבחינה גזעית ואתנית. מחקר ה-VITAL תוכנן לבחון את ההשפעות העצמאיות של ויטמין D ותוספי אומגה 3 וכן לבדוק סינרגיה בין השניים. המשתתפים חולקו לארבע קבוצות: ויטמין די (2000 IU ליום) בתוספת אומגה 3; ויטמין D בתוספת פלצבו; אומגה 3 ופלסבו; ופלסבו לשניהם. נקודות קצה ראשוניות היו תופעות לוואי שליליות קרדיווסקולריות ושכיחות של סרטן. במחקר ה- VITAL לא נמצא הבדל סטטיסטי בשיעורי הסרטן הכוללים, אך החוקרים הבחינו בהפחתה במקרי המוות הקשורים לסרטן.
בניתוח המשני שלהם, החוקרים עקבו אחר הפחתה אפשרית במקרי המוות מסרטן עם הערכה של סרטן מתקדם (גרורתי או קטלני) בקרב משתתפים שנטלו או לא נטלו תוספי ויטמין די במהלך הניסוי. הם בחנו גם את ההשפעה המשתנה האפשרית של BMI.
בקרב למעלה מ- 25,000 המשתתפים במחקר, 1,617 אובחנו כחולים בסרטן פולשני בחמש השנים הבאות. זה כלל תמהיל רחב של סרטן (שד, ערמונית, המעי הגס, ריאות ועוד). מתוך כמעט 13,000 המשתתפים שקיבלו ויטמין די, 226 אובחנו כחולי סרטן מתקדם לעומת 274 שקיבלו פלצבו. מתוך 7,843 משתתפים עם אינדקס מסת גוף תקין (BMI פחות מ -25) הנוטלים ויטמין די, רק 58 אובחנו כחולי סרטן מתקדם בהשוואה ל 96 שקיבלו פלצבו.
בעוד שממצאי הצוות בנושא BMI לא במוחלטים, ישנן עדויות קודמות לכך שמסת הגוף עשויה להשפיע על פעולת ויטמין די. השמנה ודלקת עשויים להפחית את יעילות ויטמין די, אולי על ידי הפחתת הרגישות לקולטן ויטמין די או שינוי איתות של ויטמין די. בנוסף, ניסויים אקראיים של ויטמין די וסוכרת מסוג 2 מצאו יתרונות גדולים יותר של ויטמין די אצל אנשים עם משקל תקין וללא שום תועלת בקרב הסובלים מהשמנת יתר.
מחסור בוויטמין די שכיח ביותר בקרב חולי סרטן, כאשר מחקר אחד דיווח על שיעורי מחסור בוויטמין די עד 72 אחוזים בקרב חולי סרטן. ישנן עדויות לכך שכמויות גבוהות יותר של שומן בגוף קשורות לסיכון מוגבר למספר סוגי סרטן.

Our findings, along with results from previous studies, support the ongoing evaluation of vitamin D supplementation for preventing metastatic cancer—a connection that is biologically plausible.
https://ascopost.com/news/november-2020/does-supplementation-with-vitamin-d-reduce-the-risk-of-developing-advanced-cancer/

ויטמין די – ראיות מדעיות

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s