זיהום אוויר·מערכת חיסון·קורונה וירוס·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

זיהום אוויר ופנדמיות – שילוב מסוכן

זיהום אוויר הוא אחד הגורמים הסביבתיים שמשפיעים על בריאות האדם (מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה) וזה כאמור משפיע בצורה משמעותית גם על היכולת החיסונית של הגוף כאשר יש מגע עם וירוסים וחיידקים. זה מסוכם בצורה מאוד בהירה במאמר "זיהום אוויר הוא מהגורמים העיקריים למוות ממחלות לב וריאה וזה משפיע גם על היכולת להתמודד מול וירוסים – מתי ארגוני הבריאות יתחילו להלחם במזהמים?.

במחקר שפורסם בנובמבר 20 בג'ורנל Science of The Total Environment בדקו אם קיים קשר בין רמות זיהום האוויר יכול להוות מקור להגדלת מקדם ההדבקה (RO).
צוות החוקרים מאוניברסיטת וושינגטון החליט לבחון מקומות בהם R0 גדול מ- 1, זו הנקודה בה אדם אחד יכול להפיץ מחלה ליותר מאדם אחד, והמחלה ממריאה. באותם מקומות, הם בחנו 43 גורמים שונים – כולל צפיפות אוכלוסין, התפלגות הגילאים, ואפילו עיכובים בזמן בהזמנות השהייה בבית.
לאחר מכן הם איתרו את האזורים המזוהמים יותר בארצות הברית הצוות חיפש קשרים כלשהם.
החוקרים מצאו שעליה של 10% בריכוז החלקיקים (PM2.5) היתה שווה לעליה של 0.25 ב- RO.

We find that an increase of 1 μg/m3 in PM2.5 levels below current national ambient air quality standards associates with an increase of 0.25 in R0 (95% CI: 0.048–0.447). A 10% increase in secondary inorganic composition, sulfate-nitrate-ammonium, in PM2.5 associates with ≈10% increase in R0 by 0.22 (95% CI: 0.083–0.352), and presence of black carbon (soot) in the ambient moderates this relationship
https://source.wustl.edu/2020/11/pollution-and-pandemics-a-dangerous-mix/

בסקירת ספרות חדשה החוקרים תיארו את הראיות הקושרות בין זיהום אוויר לבין תוצאות גרועות יותר של קוביד-19. המאמר פורסם באפריל 20 בג'ורנל Annals of the American Thoracic Society.
על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), 91% מקורם המהימן של אנשים ברחבי העולם חי במקום שאינו עומד בתקני זיהום האוויר של ארגון הבריאות העולמי.
איגוד הריאות האמריקאי מצא לאחרונה שכמעט מחצית מהאנשים בארה"ב גרים במחוז שיש בו זיהום אוויר לא בריא – עלייה משלושת הדיווחים האחרונים ב -2017, 2018 ו- 2019.
החוקרים מראים במאמר הנוכחי קשר ברור בין זיהום אוויר לתוצאות גרועות יותר של קוביד-19.

A multitude of studies show that exposure to higher long-term ambient air pollution is associated with both increased risk of infection and death from COVID-19
Historically, air pollution has been linked with worse health outcomes, including higher mortality, due to other respiratory viruses like influenza. Now, new research on COVID-19 adds further evidence of the adverse effects of ambient air pollution and the urgent need to ad-dress the public health crisis of pollution

באחד המחקרים הבולטים ביותר שביצעו דוגמאות לתמותת קוביד-19 שאותם סקרו חוקרים מטעם הרווארד. מצאו כי כל עלייה קטנה (1 µg / m3) בחשיפה של חלקיקים עדינים לטווח ארוך (PM2.5) קשורה לעלייה של שמונה אחוזים בתמותה במהלך המגפה.
מחקר אחר הגיע למסקנה שזיהום אוויר תרם 15 אחוז לתמותת קוביד-19 ברחבי העולם.
החוקרים מציינים כי המגיפה הדגישה את ההשלכות הבריאותיות הנרחבות של זיהום אוויר סביבתי, כולל השפעות חריפות על הגנה חיסונית נשימתית והשפעות כרוניות המביאות לסיכון גבוה יותר למחלות לב ריאות כרוניות ותסמונת מצוקה נשימתית חריפה (ARDS). תופעות בריאותיות כרוניות אלה מסבירות ככל הנראה את התמותה הגבוהה יותר של קוביד-19 בקרב אלו שנחשפו לזיהום אוויר רב יותר.

החוקרים מסכמים כי קוביד-19 הוא "קריאת השכמה", המבהירה את הצורך בתקני זיהום אוויר מחמירים משמעותית וסוף הסובלנות לזיהום אוויר גרוע יותר בשכונות מוחלשות. כחלק מהתאוששותנו לאחר קוביד-19 עלינו לנקות את האוויר כדי לשפר את בריאות הנשימה והשוויון ברחבי העולם.

The COVID-19 pandemic has highlighted the widespread health consequences of ambient air pollution, including acute effects on respiratory immune defenses and chronic effects that lead to higher risk of chronic cardiopulmonary disease and acute respiratory distress syndrome (ARDS). These chronic health effects likely explain the higher COVID-19 mortality among those exposed to more air pollution. The pandemic has also provided a glimpse into the health benefits of cleaner air. COVID-19 is a wakeup call for the need to adopt stricter air quality standards and end our tolerance for pollution in disadvantaged neighborhoods. As part of our post-COVID-19 recovery, we must clean up the air to improve respiratory health and equality worldwide
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-04/bidm-cph040921.php

אבל שטויות.. העיקר שיהיה חיסון!

במחקר שפורסם במהדורת אפריל 21 בג'ורנל Enviormental Research ניתחו חוקרים ישראליים את ערכי זיהום האוויר של שני מזהמי אוויר נפוצים: חלקיקים נשימים עדינים (PM2.5) בקוטר הקטן מ-2.5 מיקרון (אלפית המילימטר) שגודלם הזעיר מאפשר להם לחדור עמוק אל תוך הריאות ומשם אף אל זרם הדם ותחמוצות חנקן (NOx) גזים שנוצרים כתוצאה מתהליכי שריפה בטמפרטורות גבוהות המגרים את מערכת הנשימה וגורמים להתפתחות של דלקת סימפונות, אסטמה ופגיעה בתפקוד הריאות. במחקר שהתמקד ב-36 מדינות ה-OECD נמצא קשר בין רמות זיהום האוויר ששררו במדינות אלה בשנים הקודמות למגיפה (חשיפה כרונית) לבין רמות התחלואה והתמותה מקורונה באותן המדינות.

צוות החוקרים הזה הוציא מחקר נוסף שפורסם במהדורת נובמבר של אותו ג'ורנל ובמחקר זה החוקרים בחנו את השפעתה של חשיפה כרונית לחמישה מזהמי אוויר מרכזיים: חלקיקים נשימים (PM10 ו- PM2.5), תחמוצות חנקן וגופרית ( NOx, SO2) ופחמן חד-חמצני (CO2) על רמות התחלואה בישראל בשלושת גלי התחלואה שהתרחשו במרץ ובספטמבר 2020 ובינואר 2021, כמו גם בשיא התחלואה ביולי 2020 שקדם לגל השני. בנוסף, בחנו החוקרים כיצד השפיעו פרמטרים דמוגרפיים וסוציו-אקונומיים על רמות התחלואה. הם אספו נתונים ב-279 ישובים.
החוקרים ראו קשר מובהק בין רמות זיהום אוויר לתחלואה במיוחד בגל הראשון והשני.

זיהום האוויר מגביר את רגישות הגוף לנגיפים וחיידקים. ידועים כיום למדע לפחות שלושה מנגנונים בהם זיהום אוויר פוגע בגוף ויכול להעלות את הסיכון לתחלואה בקורונה:

  • זיהום האוויר פוגע בתפקוד תאי האפיתל הריסניים בדרכי הנשימה, תאים אלה מפרישים ריר ובאמצעות ריסים זעירים מסלקים מזהמים ומחוללי מחלות כמו וירוסים וחיידקים אל מחוץ למערכת הנשימה שלנו. ירידה במספרם או בתפקודם של אותם ריסים מקלה על גורמי מחלה לחדור אל הגוף.
  • עליה בתגובה הדלקתית במערכת הנשימה בשל החשיפה לזיהום האוויר, מה שעלול להביא לרגישות מוגברת של הגוף למחוללי מחלות.
  • הווירוס לוקח "טרמפ" על גבי מזהמי אוויר – חלקיקים נשימים (PM) אל עומק הריאות, מה שעשוי להקל עליו לתקוף את הגוף" מסביר לוי. "לכן, בני אדם שנחשפים לזיהום אוויר כרוני מועדים יותר לתחלואה – ובעיקר לתחלואה נשימתית כמו זו שנגרמת מנגיף הקורונה.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s