מיקרוביום - פרוביוטיקה·קרינה

סקירות מדעיות של ניצולי הקרנות זיהו חיידקים ורכיבים שמגנים מפני נזקי הקרינה

Multi-omics analyses of radiation survivors identify radioprotective microbes and metabolites

סוגים שונים של סרטן מטופלים על ידי הקרנות ורדיותרפיה.
קרינה הנספגת במסגרת קלינית או במהלך חשיפה מקרית עלולה לגרום נזק למח העצם, ולייצור כדוריות דם אדומות ולבנות, פגיעה במערכת העצבים והמוח וכן הפרעות במערכת העיכול כמו שלשולים. הנזק שנוצר לעתים הוא כה חמור עד שמצריך את הפסקת הטיפול.

צוות של חוקרים ממרכז הסרטן UNC Lineberger Comprehensive Cancer הראה כי עכברים שנחשפו לרמות קטלניות של קרינת רדיו היו מוגנים מפני נזקי הקרינה אם היו להם סוגים ספציפיים של חיידקים במעיים.
בעבר החוקרים אימתו את החשיבות הביולוגית של חיידקי מעיים (למשל, Lachnospiraceae) יחד עם חומצות השומן הקצרות ( SCFAs) בהקשר לדלקות במעי הגס והשמנת יתר. עוד דווח כי SCFAs ומטבוליטים של טריפטופן יכולים להפחית ציטוקינים דלקתיים כגון tumor necrosis factor-α, אינטרלוקין -6 ואינטרפרון-γ ולקדם את הציטוקינים האנטי-דלקתיים, כולם מתווכים חיוניים של נזק הנגרם על ידי קרינה.
במחקר זה שפורסם באוקטובר 20 בג'ורנל Science, החוקרים ראו שבאותם עכברים ששרדו את ההקרנות נכחו בצורה מובהקת, הרבה יותר חיידקים מסוג Lachnospiraceae and Enterococcaceae שגורמים להיווצרות של 2 רכיבים: פרופיונאט (חומצת שומן קצרה – scfa) שלהן חשיבות רבה למערכת החיסון והתמודדות עם דלקות כרוניות ויחד עם טריפטופן, סיפקו הגנה ארוכת טווח מפני קרינה, הפחיתו את הנזק לייצור תאי גזע במח העצם, הקלו על התפתחותם של בעיות קשות במערכת העיכול והפחיתו את הנזק ל-DNA. כלומר החיידקים מיתנו את החשיפה לקרינה ושיפרו את התאוששות ייצור תאי הדם וכן את תיקון מערכת העיכול (GI). ממצא זה רלוונטי גם בבני אדם חולי לוקמיה שקיבלו הקרנות.

We investigated a population of mice that recovered from high-dose radiation to live normal life spans. These “elite-survivors” harbored distinct gut microbiota that developed after radiation and protected against radiation-induced damage and death in both germ-free and conventionally housed recipients. Elevated abundances of members of the bacterial taxa Lachnospiraceae and Enterococcaceae were associated with postradiation restoration of hematopoiesis and gastrointestinal repair. These bacteria were also found to be more abundant in leukemia patients undergoing radiotherapy, who also displayed milder gastrointestinal dysfunction

מתן מטבוליטים אלה גרם להגנה רדיופונית לטווח ארוך, להפחתת תסמונות המטופואיטיות ומערכת העיכול ולהפחתה בתגובות דלקתיות.

The administration of these metabolites caused long-term radioprotection, mitigation of hematopoietic and gastrointestinal syndromes, and a reduction in proinflammatory responses.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s