אומגה 3 (ALA EPA DHAׂ)·זיהום אוויר·מוח·פרקינסון·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

רמות גבוהות של אומגה 3 בדם עשויות להקטין את נזקי זיהום האוויר

במהלך העשור האחרון מחקרים הוכיחו ללא הרף את היתרונות של חומצות שומן אומגה 3, ואת ההשפעות על טרשת נפוצה, סוגים רבים של סרטן, סוכרת, מחלות לב, מחלות ריאה, מחלת אלצהיימר, פריון הגבר ועוד. בשל פעולתם של אומגה 3 כנוגד דלקת בגוף לדיכוי תגובות דלקתיות מזיקות, אנו ממשיכים ללמוד עוד על היתרונות הבריאותיים של חומצות שומן אלה.

מחקר שפורסם באוגוסט 20 בג'ורנל הרפואי Neurology מראים כי חומצות שומן אומגה 3 עשויות אף להגן על המוח מפני זיהום אוויר ולמנוע התכווצות מוחית הנגרמת על ידי רמות גבוהות של זיהום אוויר בקרב מבוגרים מזדקנים.
חלקיקים קטנים סביבתיים מזיהום אוויר נקשרו להזדקנות המוח. חלקיקים עדינים הקשורים לזיהום אוויר הם כה זעירים שהם מסוגלים להיכנס דרך דרכי הנשימה שלך ולהיכנס ישר לזרם הדם. כאשר הדם זורם בגופך, לחלקיקים אלה יש פוטנציאל לפגוע במוח ובמערכות גוף אחרות. ולמרות שאומגה 3, הוכח כמסייע בהפחתת נזק מוחי הנגרם על ידי נוירוטוקסינים סביבתיים, החוקרים רצו לברר האם הם פועלים גם נגד חשיפה של חלקיקים עדינים (PM2.5).
החוקרים בדקו קבוצת נשים מבוגרות שנחשפו לזיהום אוויר ברמות גבוהות ומצאו קשר בין רמות נמוכות של חומצות שומן אלה לבין נפחי מוח קטנים יותר, בעוד שלנשים עם רמות גבוהות ביותר של שומן אומגה 3 היו נפחי מוח גדולים יותר במיוחד בהיפוקמפוס ובחומר לבן.

מקורות לאומגה ציינתי כבר פה

הקשר בין חשיפה לטווח ארוך ל- PM לבין ביצועים קוגניטיביים לקויים באוכלוסייה המזדקנת מבוסס היטב. ההשפעות המדווחות כוללות ירידה בנפח המוח, ירידה קוגניטיבית והתפתחות דמנציה. זיהום אוויר נקשר גם להכרה לקויה של ילדים ומבוגרים. אולם עד כה לא היה ברור כמה ואם משפיעה חשיפה לזיהום אוויר לזמן קצר.

זיהום אוויר הוא אחד הסיבות (מיני רבות) לעקה חמצונית. וככל שהחשיפה רבה יותר כך גם הנזקים גדולים יותר.  נכון להיום מקשרים בין זיהום אוויר לפגיעות נוירולוגיות במוח לרבות אלצהיימר [1[2[3][4][5][6], פרקינסון [1][2][3], שבץ מוחי, טרשת נפוצה, אוטיזם, איבוד חוש ריח.  

חוקרים מאוניברסיטת קולומביה בדקו האם קיים קשר בין חשיפה קצרת טווח לבעיות קוגנטיביות והאם לתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (NSAIDs) יכולת להקטין את התופעה הזו.
המחקר פורסם במאי 21 בג'ורנל Nature Aging
החוקרים בחנו את הקשר בין חשיפות לחלקיקים עדינים (PM2.5) ופחמן שחור, רכיב של PM, לבין ביצועים קוגניטיביים בקרב 954 גברים לבנים מבוגרים מאזור בוסטון, שנרשמו למחקר Normative Aging Study. ביצועים קוגניטיביים הוערכו על פי מאזני בחינה גלובלית (GCF) ו- Mini-Mental State Examination (MMSE). רמות זיהום אוויר התקבלו מאתר בבוסטון.
החוקרים מצאו שחשיפה ממוצעת גבוהה של PM2.5 במשך 28 יום נקשרה לירידות בציוני GCF ו- MMSE. גברים שלקחו NSAID חוו פחות השפעות שליליות לטווח הקצר של חשיפה לזיהום אוויר על הבריאות הקוגניטיבית בהשוואה לאנשים שאינם משתמשים, אם כי לא היו קשר ישיר בין שימוש לאחרונה ב- NSAID לבין ביצועים קוגניטיביים. החוקרים מניחים כי תרופות NSAID, במיוחד אספירין, עלולות למתן דלקות עצביות או שינויים בזרימת הדם למוח שמקורם בשאיפה של זיהום.
החוקרים מציינים שלמרות התקנות בנושא פליטות, עליות לטווח הקצר בזיהום האוויר נותרות תכופות ויש בהן פוטנציאל לפגוע בבריאות, כולל ברמות מתחת לרוב הנחשבות למסוכנות. ולמרות שנטילת אספירין או תרופות נוגדות דלקת אחרות מקלות על השפעות אלה, עדיין נדרשים שינויים במדיניות להגבלת זיהום האוויר.

***אני צירפתי את המחקר הזה כאן כדי להראות שתיסוף של רכיבים נוגדי דלקת, אחד מהם הוא אומגה 3, יכולים לצמצם את נזקי זיהום האוויר בקשר למוח ולא כדי שאנשים ישתמשו בתרופות שהחוקרים מציעים במחקר זה (NSAIDs ואספירין), שיכולות לייצר מחלות ומצבים מסכני חיים אחרים (חלק מהמידע בלינקים).

רכיבים נוספים מהצומח שהם נוגדי דלקת:
כורכום, רזברטרול, ירוקים כמו מורינגה, קייל, רוזמרין, תרד, אפונה, ברוקולי, עשב שעורה, פירות יער, קוורצטין, תה ירוק, תה אדום, רימונים, קצח, אסטזנטין, משקה נוני.
רובם אם לא כולם נמצאים בפוסט "דמנציה – פארמה אל מול הטבע" כיעילים במניעה וסיוע לאלצהיימר.

דברים נוספים שידועים על זיהום אוויר: 
מעלה מקדם הדבקה בפנדמיות [2] וגורם למחלות ריאה כמו אסתמה ובאופן כללי מעלה סיכון למוות בטרם עת מכל סיבה שהיא ובפרט ממחלות לב וכלי דם ואפילו יותר מעישון. ושהתקנים הנוכחיים אינם מגנים באמת.
זיהום אוויר מגדיל פי 3.6 הסיכון למות העובר ברחם
זיהום אוויר גבוה אפילו ליום אחד משפיע על כלי הדם ומערכת החיסון ומעלה סיכון למחלות עתידיות עם יכולת להשפיע גם על הדורות הבאים על כך כתבתי בפוסט: "זיהום אוויר מעמיד ילדים בסיכון גבוה יותר למחלות בבגרותם ועשוי לעבור גם לדורות הבאים".
זיהום אוויר – נקשר גם לניוון מקולרי של העין
חשיפה לזיהום אוויר בילדות קשורה להתפתחות בעיות נפשיות בגילאי 18

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s