הריון לידה וינקות·מוח·מיקרוביום - פרוביוטיקה

חשיבות המיקרוביום בהריון להתפתחות המוח בעובר

במהלך הריון, מיליארדי חיידקים החיים במעיים של האם מווסתים מטבוליטים מסויימים החשובים להתפתחות מוחית עוברית בריאה, כך מדווחים ביולוגים של אוניברסיטת UCLA בספטמבר 20 בג'ורנל Nature.
מחקרים מראים שהמיקרוביום במעיים של האם קשורים לחריגות בתפקוד המוח ובהתנהגות הצאצאים – לעיתים קרובות כתגובה לגורמים כמו זיהום, תזונה מעובדת או לחץ במהלך ההריון המדענים רצו לדעת האם זה משפיע על התפתחות המוח במהלך תקופות טרום לידתיות ובהיעדר אתגרים סביבתיים כאלה.
כדי לבדוק את ההשפעה שיש למיקרוביום במעיים על מטבוליטים וביוכימיקלים אחרים שמסתובבים בדם האימהי ומטפחים את מוח העובר המתפתח במהירות, החוקרים גידלו עכברים שטופלו באנטיביוטיקה כדי להרוג את חיידקי המעיים הקיימים וגם עכברים שנולדו ללא חיידקי מעיים. ומצאו שדלדול חיידקי המעיים האימהיים, בשתי השיטות, שיבש באופן דומה את התפתחות מוח העובר.

Depleting the maternal gut microbiota, using both methods, similarly disrupted fetal brain development

דלדול המיקרוביום במעיים של האם שינה את הגנים שהופעלו במוחם של צאצאים מתפתחים, כולל גנים רבים המעורבים ביצירת אקסונים חדשים בתוך נוירונים, אקסונים הם סיבים זעירים המקשרים בין תאי מוח ומאפשרים להם לתקשר. בפרט, אקסונים המחברים את התלמוס של המוח לקליפת המוח שלו צומצמו במספרם ובאורכם, כך גילו החוקרים.
התלמוס מתפקד כתחנת ממסר של אינפורמציה המגיעה מהחושים ופגיעה בו ו/או בתפקודיו גורמת לבעיות קשב, בעיות במצב הרוח ובשינה. וכשהחוקרים מדדו את סוגי ורמות המולקולות בדם האימהי, בדם העוברי ובמוח העוברי, הם גילו כי מטבוליטים מסוימים פוחתים או חסרים כאשר האם חסרה בחיידקי מעיים במהלך ההריון.
וכשהחוקרים החדירו את המטבוליטים הללו לעכברים והם פיתחו אקסונים ארוכים יותר ומספר גדול יותר של אקסונים,

These axons are particularly important for the ability to sense the environment, Consistent with this, offspring from mothers lacking a gut microbiota had impairments in particular sensory behaviors
When we measured the types and levels of molecules in the maternal blood, fetal blood and fetal brain, we found that particular metabolites were commonly decreased or missing when the mother was lacking a gut microbiota during pregnancy
When we grew neurons in the presence of these metabolites, they developed longer axons and greater numbers of axons and when we supplemented the pregnant mice with key metabolites that were decreased or missing when the microbiata was depleted, levels of those metabolites were restored in the fetal brain and the impairments in axon development and in offspring behavior were prevented.
https://newsroom.ucla.edu/releases/maternal-microbiota-and-the-fetal-brain

התוצאות מצביעות על כך כי אינטראקציות בין המיקרוביום למערכת העצבים מתחילות טרום לידה באמצעות השפעת מיקרוביום המעיים האימהית על מוח העובר

our findings show that the maternal gut microbiome promotes fetal thalamocortical axonogenesis, probably through signalling by microbially modulated metabolites to neurons in the developing brain

מחקרים רבים כבר הראו את הקשר שבין חיידקי המעי למוח, קשר המכונה Gut-Brain-Axis
הצגתי את הנושא הזה גם בהקשר של לידה נרתיקית וכמה היא חשובה
אז אין שום סיבה, גם ללא המחקר הזה כדי להבין שבמהלך ההריון האמא צריכה לשמור על המיקרוביום שלה, כי פגיעה במיקרוביום בזמן ההריון פוגע בהתפתחות המוח ובהמשך הילדות וההתבגרות גם בהרבה דברים אחרים!

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s