דום נשימה בשינה·מיקרוביום - פרוביוטיקה·שינה

דום נשימה חסימתי בשינה והקשר למיקרוביום עם שאר התסמינים הנלווים

דום נשימה חסימתי בשינה (OSA – Obstructive sleep apnea) הוא מצב שינה כרוני הפוגע ביותר ממיליארד אנשים (17%) ברחבי העולם, הדוגמה הקלה ביותר לתופעה זו היא נחירות… זה נפוץ יותר אצל אנשים עם השמנת יתר, פוליפים באף, שקדים מוגדלים ובעיות מבניות אחרות… לתופעה הזו יש השלכות על איכות החיים לדוגמה: שינה לא נינוחה, נשימות לא סדירות במהלך השינה, מחנק או התנשמויות כבדות (Gasping), ישנוניות במהלך היום והרדמויות, תשישות כרונית, התעוררות לא רעננה בבוקר (עייפות), כאב ראש בבוקר, פגיעה בתפוקת העבודה, תאונות דרכים או תאונות עבודה, שינוים באישיות.
וזה משפיע גם על הרכב המיקרוביום לרעה! ובעקבות הפגיעה עשוי לקדם תחלואה הקשורה ל- OSA, לרבות סוכרת, יתר לחץ דם ובעיות קוגניטיביות.

חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת מיזורי ומהמרכז הרפואי MU גילו כיצד הפרעות שינה הקשורות ל- OSA משפיעות על מיקרוביום המעיים בעכברים וכיצד השתלת חיידקי המעיים האלה בעכברים אחרים יכולה לגרום לשינויים בדפוסי השינה בעכברים המקבלים.
המחקר שפורסם במהדורת דצמבר 20 בג'ורנל Experimental Neurology מראה כי מיקרוביום המעיים הוא משחק תפקיד מרכזי בוויסות השינה. בסופו של דבר זה יכול להיות מתורגם לטיפולים המכוונים למיקרוביום המעיים בבני אדם עם OSA ואולי נוכל למנוע או להמעיט חלק מההשלכות של דום נשימה בשינה.

the study shows the gut microbiome is a major role player in sleep regulation. This ultimately could translate into treatments that target the gut microbiome in humans with OSA.
By manipulating the gut microbiome, or the byproducts of the gut microbiota, we would be in a position to prevent or at least palliate some of the consequences of sleep apnea

המחקר חשף עכברים זכרים לאוויר החדר או למצב של היפוקסיה לסירוגין – מצב בו הגוף אינו מקבל מספיק חמצן, שנועד לחקות OSA. לאחר שישה שבועות אספו החוקרים צואה מכל המכרסמים. קבוצה שלישית של עכברים ללא חיידקים חולקה לשניים. האחת קיבלה השתלת צואה מהעכברים שנשמו אוויר בחדר והשניה מאלה שנחשפו להיפוקסיה לסירוגין. העכברים המושתלים עברו הקלטות שינה במשך שלושה ימים רצופים. החוקרים מצאו שהעכברים שקיבלו השתלות מקבוצת ההיפוקסיה לסירוגין ישנו זמן רב יותר וישנו לעתים קרובות יותר במהלך תקופת הערות הרגילה שלהם, מה שמרמז על ישנוניות מוגברת.
ניתוח המיקרוביום הצואתי הראה הבדלי מגוון חיידקים בין שתי קבוצות העכברים, דבר המצביע על כך שההשתלה שינתה את המיקרוביום של העכברים המקבלים.

This is the first study that evaluated sleep in naïve mice subjected to a fecal microbiome transplant from mice exposed to intermittent hypoxia
he fecal microbiome analysis showed profile differences between the mice transplanted from intermittent hypoxia donor mice versus those exposed to room air, indicating that the transplant altered the GM of the recipient mice
https://medicine.missouri.edu/news/study-finds-gut-microbiome-plays-important-role-sleep-regulation

העדויות מצביעות על כך שהמיקרוביום יכול להשפיע על בריאות ואיכות השינה דרך ציר Gut-Brain-Axis.

alterations of GM diversity induced by IH exposures can elicit sleep disturbances in the absence of concurrent IH, suggesting that sleep disturbances can be mediated, at least in part, by IH-induced alterations in GM.

מחקר נוסף מאוקטובר 19 בג'ורנל JCSM מסיק כי דיסביוזה במעיים היא גורם חשוב בפתופיזיולוגיה של יתר לחץ דם הנגרם על ידי OSA.

ולכם הסובלים ממחסור בחמצן בזמן השינה, יש למצוא את הסיבה ולנסות לפתור אותה ועד אז חשוב לחזק את המיקרוביום דרך תזונה פרה-ביוטית ופרוביוטיקה (רצוי עם כמה שיותר זנים).

על הקשר בין שינה למיקרוביום כתבתי גם כאן

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s