COPD·ביספינול איי - BPA·בלוטת התריס·הדברה - אורגנופוספאטים·הדברה - גלייפוסט·הדברה - דיקמבה·הדברה - טריקלופיר·הדברה - ניאוניקוטינואיד·הדברה אטרזין·הדברה פירתרואידים·הון שלטון ומדיניות הבריאות·הורמונים·זיהום אוויר·מסכות (בד/כירורגיות)·מעכבי בעירה- OPE/PBDE·מערכת חיסון·משבשי אותות אנדוקריניים (EDC's)·פתלאטים·קורונה וירוס·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19

המערכת האנדוקרינית היא מערכת של בלוטות ואיברים בגוף שמפרישים הורמונים המאפשרים תקשורת בין התאים… בלוטות לדוגמה: בלוטת האדרנל (יותרת הכליה), בלוטת התירואיד (בלוטת התריס) ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה). איבר לדוגמה: לבלב (אינסולין).
המערכת האנדוקרינית משתתפת בתהליכים רבים בגוף, כגון חילוף חומרים, גדילה, התפתחות והתבגרות, התמודדות עם מצוקות פיזיות ונפשיות ועוד. פעולתה מבוססת על בלוטות שמופעלות על ידי מערכת העצבים באמצעות השרירים ומפרישות הורמונים למחזור הדם, שדרכו הם מגיעים לאתרי המטרה שלהם. ההורמונים נקשרים באופן ספציפי לקולטן מסוים בתאי המטרה ומפעילים תגובת שרשרת שיוצרת את התוצאה הרצויה. תוצאה כזו יכולה להיות קצרת טווח, כמו ספיגת סוכר, או מתמשכת וקבועה כמו ההתבגרות המינית.

תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינית (EDC-Endocrine-disrupting compound), הן קבוצה רחבה של כימיקלים העלולים להפריע להורמונים הטבעיים בגופם של אנשים בדרכים הפוגעות בבריאות האדם. הם מכילים חומרים כמו PFAS, BPA, מעכבי בעירה, פתלאטים, חומרי הדברה (גליפוסאט, אורגנופוספאטים  דיקמבה, טריקלופיר, נוקליאוטידים, אטרזין ופירטרואידים) , חומרי ניקוי ובישום.
כל המוצרים הללו הם חלק בלתי נפרד מהמודרניזציה ומחיי היום יום שלנו והם נמצאים, מלבד הבית, בכל מקום (אדמה, אוויר ומים) ומגיעים אלינו כמובן גם למזון.

מחקרים הראו כי אנשים שנחשפים לחומרים אלה נוטים יותר מאחרים לפתח הפרעות מטבוליות [2] (השמנת יתר, סוכרת סוג 2 ומחלות כלי דם ולב) והם נוטים להיות במצב בריאות לקוי יותר.
כמו כן חומרים אלה יכולים גם להפריע לתפקוד תקין של מערכת החיסון, אשר ממלא תפקיד קריטי במאבק בזיהום. תפקוד לקוי של המערכת החיסונית תורם גם לבעיות ריאות כמו אסתמה, COPD (מחלות ריאות חסימתיות כרוניות), מחלות אוטואימוניות כמו דלקת מפרקים שגרונית ומחלת קרוהן וגם נמצא קשר לסרטנים שונים.
כל אלה נכללים במצבי הסיכון הגבוהים לחולי קשה ומוות בפנדמיה הנוכחית המכונה קוביד-19 אבל לא רק! גם שפעות וזיהומים אחרים של נשימה.
איך זה קורה? הם פשוט נצמדים לרצפטורים ההורמונליים במקום אלה המיועדים להקלט בהם. המבנה הכימי די דומה לדוגמה: BPA מימין ואסטרדיול (אסטרוגן – E2) משמאל

A comparison of the structures of estradiol (left), a female sex hormone, and BPA (right), an endocrine disruptor found in plastics often used in containers for storing food and beverages. Wikimedia

מכיוון שגוף האדם רגיש מאוד להורמונים, רק כמויות קטנות של הורמונים נדרשות כדי להעביר את האותות המיועדים שלהם. לכן, חשיפות קטנות מאוד ל- EDC יכולות להשפיע באופן דרמתי על בריאותם של אנשים.

יש לא מעט מדענים וחוקרים שמבינים את הבעיה ואת הקשר לחומרת המגפה ואף מציגים אותה, למשל ארגון CHE ואתרים כמו EHN ותהיו בטוחים שארגון הבריאות העולמי (WHO) והמרכז לבקרה על מחלות (CDC) גם מודעים לקשר! בטח בכל הקשור לזיהום אוויר [1] [2] [3] ומדינות לא עושות כלום בקשר לזה ואולי אפילו הופכות החלטות שכבר התקבלו כמו שעשה הממשל של טראמפ

ולכן כל מי שחושב שמה שקורה היום הוא בריאות הציבור ושהסיבה היא הוירוס – טועה!!!

ולכן השמירה על הבריאות עוברת אלינו!!!
נמנעים ככל האפשר משימוש ומגע עם המוצרים האלה!
עוברים לאורגני, בר קיימא ואקולוגי!
מפסיקים עם הכלים החד פעמיים ושומרים על הטבע והסביבה!

ונקודה אחרונה למחשבה: מישהו בדק את המזהם החדש שנקרא מסיכה כירורגית???

מישהו מבין את הנזק האקולוגי של הייצור המוגבר של המסכות האלה?!
מישהו בדק אם אותם חלקיקי הפלסטיק (פוליפרופילן, פוליאקרילוניטריל, פוליסטירן, פוליקרבונט, פוליאתילן או פוליאסטר) נכנסים אלינו לנשימה?! ואולי גם הם משבשים את המערכת האנדוקרינית?!

Disposable face masks (single use face masks) are produced from polymers such as polypropylene, polyurethane, polyacrylonitrile, polystyrene, polycarbonate, polyethylene, or polyester
The increase in production and consumption of face mask across the world has given rise to a new environmental challenge, adding to the vast plastic and plastic particle waste in the environment
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7297173/

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי).
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה, נירוסטה.
3. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
4. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
5. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
6. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
7. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
8. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s