וירום - מאקרופאגים·מיקרוביום - פרוביוטיקה·פתוגנים וחיידקים עמידים

הסימביוזה בין חיידקים לוירוסים – "מלחמה" ושלום

המדע המודרני מחולק לשניים:

  • מדע מעוות פארמה
  • מדע הטבע

ההבדל בין השנים הוא לא רב בידע, אבל המהות שלו והחיפוש אחר האמת מתפצלים לשני כיוונים מנוגדים… כלומר בשני המקרים חוקרים את הטבע ויכולותיו אבל האחד הולך לכיוון של להלחם והשני לכיוון של ביחד/ עם הגוף.

זוכרים את זה שאני כל הזמן מציין שחיידקים ווירוסים היו פה לפנינו ויישארו אחרינו והם חלק מאקולוגיה והבריאות שלנו?

אז הפוסט הבא למעשה מסביר את הכל…
הוירוסים והחיידקים נמצאים במערכת יחסים שנקראת סימביוזה גם בינם לבין עצמם וגם בינם לבנינו (מיקרוביום/וירום).
במחקר אחד שהצגתי על הוירוסים למעשה הוסבר הקשר בין חיידקים ווירוסים לבריאות שלנו… ושחולי קשור לירידה במגוון מגיל 65 או בעקבות חשיפות למזהמים חיצוניים ובין היתר תרופות.
בפוסט אחר הצגתי את מערכת היחסים הזו בין פאגים לבקטריות ועל המחקר שנעשה כדי להעזר בפאגים כנגד חיידקים כדי ליצור תרופות. ועל מערכת היחסים בינהם וביכולת להעביר מטענים תורשתיים בינהם ואולי גם לשדרג עצמם בצורה כזו שתשנה את האיזון.

מדע הטבע מבין שזה הכל יחסי גומלין כדי ליצור מצב מאוזן = בריאות
המדע מעוות הפארמה קורה לסימביוזה הזו מלחמה!

הוירוסים/הפאגים הם קוטלי חיידקים ולחיידקים יש חומרים שיודעים לנטרל את הוירוסים. אז מצד אחד מייצרים תרופות מוירוסים כנגד חיידקים ומצד אחר רוצים לייצר תרופות מחיידקים כנגד וירוסים.
כך מציעים במחקר החדש מבית היוצר של מכון ויצמן… שפורסם בספטמבר 20 בג'ורנל הרפואי nature ומסוקר גם בכתבה הבאה
במחקר הציעו לבחון חומרים המיוצרים בחיידקים על ידי אנזימים המכונים וייפרינים (Viperins) כנגד וירוסים.
אנזימים אלה, דרך אגב, היו מוכרים עד כה ביונקים בלבד וכעת אותרו לראשונה גם בחיידקים… כלומר חשוב להבין שגם אנחנו מייצרים אותם ועכשיו התגלה שגם חיידקים מייצרים אותם כחלק מההישרדות שלהם. וייפרין הוא חלק מהמערכת החיסונית המולדת והוא מיוצר כאשר אינטרפרון (חלבון מאותת) מתריע בפני המערכת החיסונית על נוכחותם של נגיפים מחוללי מחלה. לאחר ייצורו, הווייפרין משחרר מולקולה ייחודית, המסוגלת למנוע את שכפול הוירוסים. וזה קורה באופן טבעי בגוף שלנו, רק שעכשיו רוצים לחפש את אלה המיוצרים מחיידקים וליצור מהן תרופות.

אני מבין את הרצון לעזור לאותם מבוגרים ואנשים עם מחלות כרוניות ומערכת חיסון מוחלשת אבל…

האם זו באמת הדרך?!

מבחינתי זה סוג של "דה ז'ה וו", כי ראינו כבר את הנזקים של האנטיביוטיקה, שהמקור הוא טבעי לחלוטין, עובש, סוג של פטריה שמונעת מחיידקים לשגשג. בודדו את החומר (פניצלין) ומאז כל דבר נותנים אנטיביוטיקה וזה נזק אקולוגי ובריאותי מוכח ולדורות… מיליונים ועשרות מיליונים של אנשים עוד ימותו מהשלכות האנטיביוטיקה ומיכולות החיידקים לשדרג את עצמם.

מי שלא יודע… גם פטריות (עובשים) הן חלק מהמיקרוביום האנושי וגם הוא חשוב לבריאות שלנו! הוצג במאמר הזה במקרים של תסמונת נשימתית חריפה:

הנה עוד דוגמה:
לפני 36 שנים המדע גילה חומר מיסטורי שנמצא בחיידקים שחציו RNA וחציו השני DNA. השם שניתן לו הוא 'רטרון'. למרות שהחומר הזה נחקר רבות, לא נמצא עד כה תפקידו.
צוות של חוקרים ממכון ויצמן מצאו את תפקידו ופירסמו את הממצאים בנובמבר 20 בג'ורנל Cell. מדובר בחומר שהוא קו הגנה אחרון של החיידקים שמטרתו למנוע התפשטות זיהום נגיפי למושבה כולה, סוג של מנגנון השמדה עצמי כאשר פאגים (וירוסים קוטלי חיידקים) חודרים לחיידק, כך שבמקום שיחוסל על ידי הפאג ויעזור להם להתרבות הוא מחסל את עצמו יחד עם הפאגים וכך מגן על יתר החיידקים ממשפחתו.
החומר הזה מתחבא בגנום של החיידק במקום שנקרא "איי הגנה" (defense islands). אחרי שהבדיקה הראשונית של החוקרים, העלתה כי הרטרון שזיהו אכן מעורב בהגנה על חיידקים מפני פאג'ים. הם בחנו רטרונים נוספים שאף הם ממוקמים בסמוך לגנים המשויכים למערכת החיסונית של החיידק, הם גילו כי אזורים אלה בגנום מחוברים תמיד לגן נוסף. וכאשר הגן הנלווה או הרטרון עברו מוטציה, נפגמה יכולתם של החיידקים להילחם בזיהומים נגיפיים. ממצאים אלה הובילו את החוקרים לחפש אחר מתחמים נוספים של רטרונים באיי ההגנה. בסופו של דבר, הם הצליחו לזהות כ-5,000 רטרונים באיי הגנה שונים של מיני חיידקים רבים, רבים מהם לא היו מוכרים עד כה.
הרטרון, אם כן הוא סוג של "זקיף" שמתריע על מנגנון השמדה עצמי כאשר הוירוס הצליח לחדור ולפגוע במערך ההגנה של החיידק, המכונה RecBCD.
אסטרטגיה דומה לזו, נמצאת גם בעולם הצומח. הצמח "מקריב" עלה/ענף נגוע בשביל ששאר הצמח ימשיך לשגשג.

חיידקי אי קולי המכילים את רכיב הרטרון, הודבקו בנגיף. 15 דקות לאחר ההדבקה, הרטרון יצר חורים במעטפת התא של החיידקים שנדבקו והם נצבעו אדום (הצבע חודר לתא וצובע את רכיביו רק אם המעטפת מחוררת). 45 דקות לאחר ההדבקה, החיידקים הנגועים מתו, אך מעטים נותרו בחיים ויוכלו לבנות מחדש את המושבה; שורה תחתונה: חיידקים נטולי הרטרון נראים ללא פגע 15 דקות לאחר ההדבקה הנגיפית, אך 45 דקות מאוחר יותר, התאים הנגועים מתו, ועותקיו המשוכפלים של הנגיף יצאו מהם – בדרכם להדביק את החיידקים המעטים שנותרו במושבה
https://wis-wander.weizmann.ac.il/life-sciences/mystery-molecule-bacteria-revealed-be-guard

האם לקיחת את הסימביוזה הטבעית/אקולוגית בין חיידקים לוירוסים כאסטרטגיה טיפולית/תרופתית כנגד חיידקים או וירוסים לא ישבש בסופו של דבר את אותה סימביוזה וייצור מנגנוני על חליפיים שייתכן ויהיו מסוכנים הרבה יותר???
חיידקים אלימים ועמידים כבר יש! אולי גם הוירוסים בדרך להיות כאלה?!

חיידקים עמידים והטכנולוגיה שלהם – הטבע חזק יותר מכל מניפולציה רפואית

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s