יוגה·מחלות לב וכלי דם·שבץ מוחי

יוגה – פרפור פרוזדורים

מחקר חדש שפורסם והוצג באוגוסט 2020 בקונגרס ESC בצרפת, מציע כי יוגה יכולה לעזור לחולים לנהל את הסימפטומים של פרפור פרוזדורים.
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר. אחד מכל ארבעה מבוגרים בגיל העמידה באירופה ובארה"ב יפתח את המצב הזה.
פרפור פרוזדורים אינו מסכן את חיי המטופל מיידית, אך בטווח הארוך הוא בהחלט מעלה את הסיכון לתחלואה ולתמותה. אחד מסיבוכיו העיקריים הוא היווצרות קרישי דם (תסחיפים), שעלולים להגיע אל איברי הגוף (למוח למשל) ולסכן את המטופל במחלות כגון שבץ מוחי… למעשה הוא הגורם ל 20-30 אחוז מכל מקרי השבץ המוחי ומגדיל את הסיכון למוות פי 1.5 אצל גברים ופי 2 אצל נשים.
התופעה גורמת לירידה מהותית באיכות החיים וכ- 10-40 אחוז מהחולים מאושפזים מדי שנה. תסמינים של פרפור פרוזדורים כוללים דפיקות לב, מירוץ או דופק לא סדיר, קוצר נשימה, עייפות, כאבים בחזה וסחרחורת.
הסימפטומים של פרפור פרוזדורים יכולים להיות מציקים. הם באים והולכים, וגורמים לחולים רבים לחוש חרדה ומגבילים את יכולתם לחיות חיים נורמליים

The symptoms of atrial fibrillation can be distressing. They come and go, causing many patients to feel anxious and limiting their ability to live a normal life

המחקר הזה בדק 538 חולים בין השנים 2012 עד 2017.
במשך 12 שבועות הם לא עשו יוגה, ואז במשך 16 שבועות המטופלים הגיעו למפגשי יוגה של 30 דקות כל יומיים, שכללו תנוחות ונשימה. במהלך תקופת היוגה עודדו המטופלים לתרגל את התנועות והנשימה גם בבית על בסיס יומי.
בשתי תקופות המחקר נרשמו ביומן תסמינים ואפיזודות של פרפור פרוזדורים. חלק מהמטופלים ענדו גם מוניטור לב בכדי לאמת פרקי פרפור פרוזדורים. המטופלים סיימו סקר חרדה ודיכאון ושאלון שהעריך את יכולתם לבצע פעילויות יומיומיות ולהתרועע, רמות אנרגיה ומצב רוח. נמדדו גם קצב הלב ולחץ הדם. לאחר מכן השוו החוקרים תוצאות בין תקופות היוגה ללא תקופת היוגה.

במהלך תקופת היוגה של 16 שבועות, חוו המטופלים שיפורים משמעותיים בכל התחומים בהשוואה לתקופת ה- 12 שבועות ללא היוגה. לדוגמה, במהלך תקופת אי היוגה חוו חולים בממוצע 15 פרקים סימפטומטיים של פרפור פרוזדורים לעומת שמונה פרקים בתקופת היוגה (ירידה של 46.66%). לחץ הדם הממוצע היה נמוך ב- 11/6 מ"מ כספית לאחר אימוני יוגה.

During the 16-week yoga period, patients experienced significant improvements in all areas compared to the 12-week non-yoga period. For example, during the non-yoga period, patients experienced an average of 15 symptomatic episodes of atrial fibrillation compared to eight episodes during the yoga period. Average blood pressure was 11/6 mmHg lower after yoga training.

המחקר שלנו מציע כי ליוגה יש יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רחבים עבור חולים עם פרפור פרוזדורים וניתן להוסיף אותם על גבי טיפולים רגילים

Our study suggests that yoga has wide-ranging physical and mental health benefits for patients with atrial fibrillation and could be added on top of usual therapies

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s