מיקרוביום - פרוביוטיקה·סרטן ומניעה·סרטן מלנומה·סרטן מעי גס

מיקרוביום – אימונותרפיה וסרטן

אימונותרפיה היא שיטת טיפול לסרטן, אשר מסייעת למערכת החיסון של הגוף לזהות ולתקוף תאים סרטניים. כלומר מטרתה לרתום את מערכת החיסון של הגוף למלחמה בגידולים דרך ציטוקינים מעודדי פעילות חיסונית בניגוד לכימותרפיה שאמנם מיועדת לחיסול תאים סרטניים, אך פועלת על כל תאי הגוף.

בינואר 2020 הצגתי פוסט שמראה שלא כל מה שכתוב בכותרות של כתבות רפואיות בעיתונות, משקפות את מה שהמחקר אותו ציטטו – כותרות מטעות – החיסון או הוירוס. בכתבה הזו דיברו על טיפול אימונותרפי לסרטן בשילוב על וירוס השפעת (לא חיסון) והסרטן הצטמק ב-74% (הוירוס לבדו ידע לעשות זאת ב-40% – כל הכבוד וירוס!).

במרץ 20 הצגתי מאמר – הטיפול האימונותרפי או החיידק ששמו ביפידובקטריום ובו ראו שעכברים שקיבלו את הביפידובקטריום (חיידק נפוץ גם בתוספים) התגובה החיסונית בזמן הטיפול האימונותרפי עבדה והסרטן טופל, מה שלא ראו במצב של חסר של החיידק.

*** המיקרוביום ***

בגוף האדם (במיוחד במעיים) מעריכים שיש עשרות טריליונים (ויותר) של חיידקים והם יכולים להגיע עד 3% ממשקל הגוף.
כמו כן יש למעלה מ-1000 שרשראות שונות שידועות לאדם (אולי יש יותר)
וכמה יש בתוספים?
במקרה הגבוה 50 מיליארד (שהם פי 2000 פחות מבמעיים) ולרוב לא מכילים מגוון גדול של חיידקים.
ובתכשירים היותר מגוונים יש במקרה הטוב 12 זנים של שרשראות.

הקשר בין המיקרוביום למערכת החיסון קיים ונחקר רבות. על פי רוב, הקשר הוא ברמת האיתות למערכת החיסון, אם על ידי מגע ישיר ואם על ידי ייצור מולקולות שגורמות לפעולה "השפעת המיקרוביום על מערכת החיסון במגוון מנגנונים".

מחקר שפורסם באפריל 19 בג'ורנל הרפואי nature communication, מדבר על נפלאות החיידקים הטובים. אחד החוקרים הוא משלנו פרופסור ואימונולוג זאב רונאי, אז יש פה גם גאווה ישראלית…
החוקרים זיהו 11 זנים של חיידקי מעיים שיודעים לעזור למערכת החיסון להאט גידולי עור מסוג מלנומה (לא סרטן עור הנפוץ ביותר, אך נחשב לאחד המסוכנים, ממנו חוששים הכי הרבה רופאי העור). במנגנון שנקרא (unfolded protein response- UPR) ובתרגום חופשי "תגובה לחלבונים לא מקופלים" וזה בתרגום חופשי מצב בתוך התא שבו יש חוסר איזון בין החלבונים המקופלים ללא מקופלים שגורם לשינוי איטי בשחלוף התאים, שמוביל להיווצרות תאי סרטן מסוג מלנומה.
החוקרים לקחו עכברים שחסר להם חלבון RNF5 שהוא אחראי על קיפול החלבונים או עכברים שקיבלו אנטיביוטיקה וראו שהם איבדו את היכולת להלחם במלנומה… הם הוסיפו את אותם 11 זנים של חיידקי מעי לעכברים הללו והחלו לראות ירידה בכמות תאי המלנומה.

אמרנו אנטיביוטיקה?
עוד סיבה למה לא אנטיביוטיקה – מלנומה!

מחקר שפורסם בפברואר 2020 בג'ורנל הרפואי Cell Reports מראה גם את החשיבות של רכיבים פרהביוטיים בהקשר לסרטן המלנומה.
החוקרים בדקו את הקשר של מוצין ואינולין (סיב תזונתי הנמצא בפירות וירקות וניתן להשיג גם כתוסף תזונה) וסרטן מלנומה וראו שהם עוצרים את התפתחות המלנומה, ושהם גורמים לשינויים בהרכב החיידקים הטובים שיודעים להפעיל את תאי מערכת החיסון וספציפית כנגד תאי סרטן. כמו כן האינולין מוריד את התנגודת של תאי המלנומה להרס התא…

Mucin and inulin, prebiotics, inhibit melanoma growth in syngeneic mouse models
Changes in gut microbiota taxa by these prebiotics induce anti-tumor immunity
Inulin attenuates melanoma resistance to MEKi in a mouse melanoma model
Inulin and mucin elicit distinct microbiota changes and an additive effect in select models

אם כן… מחקרים מספקים ראיות חזקות לכך שמיקרוביום של ​​מעי יכול להשפיע לטובה על חסינות נגד גידולים ולשפר את יעילות האימונותרפיה בטיפול בסוגי סרטן מסוימים, ובכל זאת, כיצד החיידקים הצליחו לעשות זאת נותרה תעלומה…
אז חוקרים ממכון Snyder למחלות כרוניות בבית הספר (Cumming School of Medicine (CSM גילו אילו חיידקי מעיים עוזרים למערכת החיסונית שלנו להילחם בגידולים סרטניים וכיצד הם עושים זאת… והם למעשה הבינו מדוע חלק גדול של הטיפולים האימונותרפיים בסרטן מלנומה, מעי ושלפוחית לא עבדו. כלומר זה שוב פעם לא הטיפול שקריטי להצלחה אלא המיקרוביום!
את הממצאים הם פרסמו באוגוסט 2020 בג'ורנל הרפואי Science

Recent studies have provided strong evidence that gut microbiota can positively affect anti-tumour immunity and improve the effectiveness of immunotherapy in treating certain cancers, yet, how the bacteria were able to do this remained elusive
We've been able to build on that work by showing how certain bacteria enhance the ability of T-cells, the body's immunity soldiers that attack and destroy cancerous cells

הם פשוט ראו שעכברים ללא אותם חיידקים מסוימים הטיפול לא הצליח ולאלה שכן נתנו אותם (מלאכותית) הטיפול הצליח…
אז זה הטיפול האימונותרפי או החיידקים?

Working with germ-free mice, they then introduced these specific bacteria along with immune checkpoint blockade, a type of cancer immunotherapy. Research revealed that specific bacteria were essential to the immunotherapy working. The tumours shrank, drastically. For those subjects that did not receive the beneficial bacteria, the immunotherapy had no effect

אותם החיידקים מייצרים מולקולה קטנה, הנקראת אינוזין שמקיים אינטראקציה ישירה עם תאי T ויחד עם אימונותרפיה זה משפר את היעילות של אותו טיפול, ובמקרים מסוימים משמיד את כל תאי סרטן המעי הגס. לאחר מכן החוקרים אימתו את הממצאים הן בסרטן שלפוחית ​​השתן והן במלנומה.

We found that these bacteria produce a small molecule, called inosine
Inosine interacts directly with T-cells and together with immunotherapy, it improves the effectiveness of that treatment, in some cases destroying all the colorectal cancer cells.
https://www.ucalgary.ca/news/ucalgary-researchers-discover-microbiomes-role-attacking-cancerous-tumours

*** תוספת דצמבר 20
מחקר ישראלי מבית היוצר של בית החולים שיבא פורסם בדצמבר 20 בג'ורנל Science, בו הלכו צעד אחד קדימה והושתלו דגימות צואה של מטופלים ששרדו מלנומה בעשרה חולי מלנומה גרורתית שמחלתם עמידה לטיפול האימונותרפי. לאחר ההשתלה וחידוש הטיפול האימונותרפי, נמצא כי חולה אחד הגיב תגובה מלאה והמחלה אצלו אינה פעילה זה כשנתיים וחצי, ובשני חולים נוספים הושגה תגובה חלקית ממושכת. השילוב של המיקרוביום הצליח לעורר פעילות חיסונית וברמת הגידול.
המחקר ייחודי בכך שמודגם לראשונה בבני אדם שניתן לתכנת מחדש את מערכת החיסון בגוף החולה באמצעות החלפת חיידקי המעיים, ולהשיג תוצאה אונקולוגית טיפולית מרשימה. ההליך הטיפולי הוא פשוט, זול, זמין ובטוח, ועל כן בר-יישום בכל מקום בטווח מיידי. זיהוי הגורמים לתגובה החיסונית כנגד הגידול עשוי לאפשר פיתוח דור חדש של טיפולים בטוחים בסרטן.

*** תוספת דצמבר 21
על פי מחקר שפורסם בדצמבר 21 בג'ורנל Science שהובילו חוקרים ממרכז לחקר הסרטן במכון הלאומי לסרטן (NCI) ומרכז הסרטן של אוניברסיטת טקסס MD Anderson נמצא כי סיבים תזונתיים ופרוביוטיקה משפיעים על חיידקי מעיים ותגובות אימונותרפיה בחולי מלנומה.
דיאטה עשירה בסיבים הייתה קשורה לשיפור הישרדות ותגובה לאימונותרפיה, כך עולה מהתוצאות. השפעת המיקרוביום של המעי על התגובה הטיפולית הוכחה כעת בקבוצות אנושיות רבות ובמודלים פרה-קליניים.
הצוות ביצע מחקר תצפיתי שהחל בניתוח פרופילי המיקרוביום של המעי של 438 חולי מלנומה. רוב החולים הללו (87%) קיבלו טיפול חסימת נקודות חיסונית (ICB). כשהחלו בטיפול, המטופלים התבקשו למלא סקר אורח חיים של שימוש באנטיביוטיקה ופרוביוטיקה, וכן שאלון תזונתי.
בקרב אלו שמילאו את הסקר והשאלון, המחברים לא מצאו הבדל משמעותי בתוצאות בהישרדות ללא התקדמות עבור חולים שאכן נטלו פרוביוטיקה, לעומת אלו שלא. לאחר מכן הם ביקשו להעריך את ההשפעה של צריכת סיבים תזונתיים על התגובה ל-ICB. המטופלים עם צריכת סיבים מספקת היו בעלי שיפור בהישרדות בהשוואה לחולים עם צריכת סיבים לא מספקת.
היתרון הבולט ביותר נצפה עבור מטופלים שדיווחו על שילוב של צריכת סיבים גבוהה וללא שימוש בתוספי פרוביוטיקה.
עבודה נוספת במודלים פרה-קליניים תמכה בהשערת המחברים שסיבים תזונתיים ופרוביוטיקה מווסתים את המיקרוביום ושהחסינות נגד הגידול נפגעת בעכברים המקבלים דיאטה דלה בסיבים ובאלה שמקבלים פרוביוטיקה.
כלומר במחקר הספציפי הזה ראו שעדיף לחזק את המיקרוביום דרך תזונה עשירה בסיבים מאשר עם תוסף. כי אם נרצה ואם לאו, תוסף לעולם לא יכיל את מגוון כל החיידקים הטובים לכל הבעיות הקיימות.
גם לא רואים בתקציר באילו חיידקים השתמשו בפרוביוטיקה ואם היתה מגוונת מספיק ועם כמות טובה של חיידקים והאם הכילה את הביפידום שהזכרתי במחקר ממרץ 20.

לכל מי שמפקפק ביכולת של פרוביוטיקה לעזור לנו יכול להכנס לפוסט המרכז: "פרוביוטיקה חיה או מומתת ואם בכלל" ולמצוא מגוון גדול של מחקרים שמראים יכולות טיפוליות טובות. כך שזה מאוד אידיבידואלי למקרה ולאדם.
ולכן, עד היום שלכולם תהיה ההזדמנות להנות מהיכולות של המגוון החיידקי דרך כמוסות או מציאת אותו מזון מדויק שמעשיר דווקא את האוכלוסיה הזו ספציפית יש לשמור עליהם ממזהמים סביבתיים ולהזין אותם במזונות פרהביוטיים מגוונים.

*** תוספת פברואר 22
המחקר הגדול ביותר עד כה שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Nature Medicine. אישר את הקשר בין המיקרוביום של המעי לבין התגובה לטיפול אימונותרפי בסרטן מלנומה. החוקרים מציינים שפחות מ-50% מהחולים מגיבים בצורה חיובית לאימונותרפיה למלנומה ושניתן לשנות את המיקרוביום, באמצעות שינויים תזונתיים, פרוביוטיקה מהדור הבא והשתלת צואה. כמו כן הבנת המאפיינים של המיקרוביום יכולה לאפשר לרופאים מטפלים לשנות את המיקרוביום של המטופל בהתאם לפני תחילת הטיפול.

המחקר הרכיב את הקוהורט הגדול ביותר של חולים עם מלנומה ודגימות של מיקרוביום המעי שלהם מחמישה מרכזים קליניים בבריטניה, הולנד וספרד.
החוקרים ביצעו מחקר מטאנומי רחב היקף – רצף של מיקרוביום המעי – כדי לחקור האם יש קשר בין ההרכב והתפקוד של המיקרוביום של המעי לתגובה לאימונותרפיה.

התוצאות אישרו קשר מורכב מכיוון שהוא מערב מיני חיידקים שונים בקבוצות חולים שונות. נראה שנוכחותם של שלושה סוגי חיידקים (Bifidobacterium pseudocatenulatum, Roseburia spp. ו-Akkermansia muciniphila) קשורה לתגובה חיסונית טובה יותר.
ממצא נוסף היה שהמיקרוביום עצמו מושפע מאוד מגורמים הכוללים מצבו הבריאותי הכללי של המטופל, שימוש בתרופות לצרבת (PPI) ותזונה.
החוקרים מסכמים שמחקר זה מראה שסיכויי ההישרדות המבוססים על חיידקים בריאים כמעט הוכפלו בין תת-קבוצות. המטרה הסופית היא לזהות אילו תכונות ספציפיות של המיקרוביום משפיעות ישירות על היתרונות הקליניים של אימונותרפיה. לנצל את התכונות הללו בגישות חדשות מותאמות אישית לתמיכה באימונותרפיה בסרטן. אבל בינתיים, מחקר זה מדגיש את ההשפעה הפוטנציאלית של תזונה נכונה ובריאות מעיים על סיכויי ההישרדות בחולים שעוברים אימונותרפיה.

This study shows the chances of survival based on healthy microbes nearly doubled between subgroups. The ultimate goal is to identify which specific features of the microbiome are directly influencing the clinical benefits of immunotherapy to exploit these features in new personalised approaches to support cancer immunotherapy. But in the meantime, this study highlights the potential impact of good diet and gut health on chances of survival in patients undergoing immunotherapy
https://www.kcl.ac.uk/news/healthy-gut-microbiome-improves-success-of-cancer-treatment

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל
המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s