Gut-Brain-Axis·בריאות הנפש·מיקרוביום - פרוביוטיקה·סטרס - מתחים

גוף ונפש אחד הם – Gut-Brain-Axis

המיקרוביום הוא עולם ומלואו… עשרות עד מאות טריליונים של חיידקים, נגיפים, פטריות ואלפים של זנים שונים שחיים בנינו ובתוכנו בכל איבר ובכל רגע נתון… ויש להם משמעות קריטית על הבריאות הפיזית והרגשית שלנו… ציר המוח מעיים (Gut-Brain-Axis), שהיא רשת מורכבת המקשרת בין תפקוד המעי למרכזים הרגשיים והקוגניטיביים של המוח. מערכת תקשורת זו הינה דו כיוונית זו ומוסדרת על ידי פעילות עצבית, הורמונים ומערכת החיסון.

ראינו למשל שהחיידקים יודעים לסנתז את המטבוליט DOPAC ממנו מיוצר במוח דופמין וזה קשור ליכולות קוגנטיביות ומצבי רוח לרבות דיכאונות וחרדות ומאניה דיפרסיה.
ראינו שהחיידקים יודעים לייצר עוד רכיבים קריטיים עבור המוח שלנו לדוגמה: חומצות שומן קצרות, סרוטונין, היסטמין, קטכולמינים (מוליך עצבי) וגלוטמאט (מוליך עצבי) ושחסר שלהם גורם לתופעות של קשב וריכוז ומצבים של דיכאון וחרדה.
ראינו שגם סרוטונין (הורמון האושר) מיוצר על ידי המיקרוביום
ראינו שהקשר בין מחלת אלצהיימר למיקרוביום המעיים אושר
ראינו את הקשר אסטרוציטים – מיקרוביום – במניעת מחלות דלקתיות של מערכת העצבים והמוח.
ראינו שהמגוון של המיקרוביום משפיע על קישורים חברתיים, הצגתי זאת גם במאמר "הקשר שבין אנטיביוטיקה ל-ADHD".
ראינו שגם מצבים של מתח וחרדות יכולים לגרום לשינויים במגוון ואיכות המיקרוביום ולמחלות אוטואימוניות. מאמר אחר הראה קשר סטרס שפוגע במיקרוביום וגורם לדיכאון.
ראינו שהרכב המיקורביום הוא דו כיווני גם בקשר לשינה ואף אחד לא יכול לומר ששינה לא חשובה לבריאות הנפש… ושאפילו חשיפה לשמש משנה את הרכב המיקרוביום… וגם אנשים שעברו שבץ מוחי פוגעת במיקרוביום.
כלומר מדובר במערכת בריאותית דו כיוונית.

במחקר שפורסם במרץ 21 בג'ורנל Frontiers in Psychiatry, חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו בחנו אם קיים קשר בין חוכמה, בדידות וביולוגיה משפיעות ו/או מושפעות ממיגוון חיידקי המעיים.
במחקר השתתפו 187 משתתפים, בגילאי 28 עד 97, שענו על שאלון על בדידות, חוכמה, חמלה, תמיכה חברתית ומעורבות חברתית. מיקרוביוטת המעיים נותחה באמצעות דגימות צואה.
החוקרים מצאו כי רמות נמוכות יותר של בדידות ורמות גבוהות יותר של חוכמה, חמלה, תמיכה חברתית ומעורבות קשורות לעושר פילוגנטי רב יותר ולמגוון של מיקרוביום המעיים. כמו כן הם הבחינו כי הפחתה במגוון המיקרוביאלי מייצגת בדרך כלל בריאות גופנית ונפשית ירודה יותר וקשורה למגוון מחלות, כולל השמנת יתר, מעי דלקתי. מחלה והפרעת דיכאון קשה. ואנשים בודדים נוטים יותר לפתח מחלות שונות.

We found that lower levels of loneliness and higher levels of wisdom, compassion, social support and engagement were associated with greater phylogenetic richness and diversity of the gut microbiome
reduced microbial diversity typically represents worse physical and mental health, and is associated with a variety of diseases, including obesity, inflammatory bowel disease and major depressive disorder
It is possible that loneliness may result in decreased stability of the gut microbiome and, consequently, reduced resistance and resilience to stress-related disruptions, leading to downstream physiological effects, such as systemic inflammation
Bacterial communities with low alpha-diversity may not manifest overt disease, but they may be less than optimal for preventing disease. Thus, lonely people may be more susceptible to developing different diseases

הקשר בין בדידות למגוון המיקרוביאלי היה חזק במיוחד בקרב מבוגרים יותר, דבר המצביע על כך שמבוגרים יותר עשויים להיות פגיעים במיוחד לתוצאות בריאותיות של בדידות, העולה בקנה אחד עם מחקרים קודמים. מיקרופלורת מעיים בריאה ומגוונת עשויה לחסום את ההשפעות השליליות של לחץ כרוני או לסייע בעיצוב התנהגויות חברתיות המקדמות חוכמה או בדידות.

בדידות עשויה להוביל לשינויים במיקרוביום המעיים או, באופן הדדי, שינויים בסביבת המעיים עשויים להוביל לאדם להתבודד", אמר ד"ר דיליפ וי. ג'סטה, פרופסור מכובד לפסיכיאטריה ומדעי המוח בבית הספר לרפואה באוניברסיטת סן דייגו.

"Loneliness may lead to changes in the gut microbiome or, reciprocally, alterations of the gut milieu may predispose an individual to become lonely," said Dilip V. Jeste, MD, Distinguished Professor of Psychiatry and Neurosciences at UC San Diego School of Medicine and senior author of the paper.
https://ucsdnews.ucsd.edu/pressrelease/wisdom-loneliness-and-your-intestinal-multitude

לצערנו או לאין ברירתנו… המיקרוביום כולל בתוכו גם את החיידקים והוירוסים והקנדידה ושאר טפילים שמכונים "מחוללי מחלות" והם משגשגים כאשר אלה המכונים "טובים" נפגעים מהסיבות שציינתי קודם… כלומר הקשר בין אורח החיים שלנו ולא רק התזונה משפיע על הבריאות הפיזית והרגשית שלנו…

וכל מי שמפריד בינהם לא מבין בבריאות!

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s