מחלות לב וכלי דם·קורונה וירוס·שבץ מוחי

וירוסים וקרישת דם

קרישת דם היא מנגנון טבעי בתגובה לפציעה שבאה למנוע דימום יתר… ישנם מצבים שעודף קרישת דם גורם לתהליך של פקקת (סתימת עורקים/ טרשת עורקים) דבר שיכול להגביל את זרימת הדם. וזה יכול ליצור מצב של תסחיף שיכול לסתום כלי דם ולגרום למוות של רקמה או איבר, התקפי לב או שבץ מוחי.

זיהומים נגיפיים יכולים להפעיל את מסלול קרישת הדם. מומחים מאמינים כי תהליך זה התפתח כמנגנון להגבלת התפשטות זיהום נגיפי (מחקר מאפריל 2014 בג'ורנל הרפואי blood).
מאמר נוסף ממאי 2020 שפורסם בג'ורנל הרפואי Cell Reports מסביר גם הוא את הקשר של טסיות הדם בהיווצרות תהליך דלקתי… החשש הוא שהתהליך הדלקתי יצא משליטה וייצור תגובה קיצונית אוטואימונית.

 it shows that platelets ensure that the white blood cells (the leukocytes) secrete significantly more inflammatory messengers. It is possible that this effect contributes to the often severe course of autoimmune diseases

כלומר מדובר בתהליך טבעי וזה יכול להיות כתוצאה של חדירת וירוס (כל וירוס לרבות קוביד-19 אבל לא רק)… גם חיידקים!
אנחנו כבר יודעים שאלה הנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים מקורונה הם אלה עם מחלות רקע ובמיוחד ריאות ולב…

במחקר מאפריל 2020 שפורסם בג'ורנל הרפואי Radiology מראים עוד סיבה מדוע אצל אנשים עם בעיות לב וריאה יש יותר סיבוכים ומקרי מוות ובמיוחד אצל אלה שרמות חלבון די-דימר גבוה בדם, חלבון זה מראה סיכון לתסחיפים ריאתיים ובכלל ואכן ישנם הרבה ממצאים הקושרים בין רמות גבוהות שלו עם סיבוכים ומוות מקוביד-19.

Plasma D-dimer course in 43 consecutive patients with COVID-19, admitted to the intensive care unit. PE was diagnosed with CTPA in 35 patients. (Figure courtesy of Dr Diederik Gommers, Erasmus University Medical Centre, Rotterdam

מהם גורמי הסיכון לקרישת יתר?
חוסר תנועה – ישיבה או שכיבה ממושכת.
בעיות לב.
עישון.
השמנת יתר.
גיל מבוגר.
מחלות סרטן ומחלות אוטואימוניות.
מחלות כליה.

ועכשיו נשאלת השאלה: האם זה הוירוס או המצב של האדם שגורם לתסחיפים? כי וירוסים קיימים אצל כולם.

בגוף החי איזון תמיד היה ותמיד יהיה שווה לגוף בריא. כאשר ישנה יציאה מאיזון דברים מתחילים לקרות ואם זה מגיע למצב כרוני זה הופך לבעיה שחייבים להתייחס, אבל ההתייחסות צריכה להיות דרך הטבע ולא נגד הטבע… אני לא הייתי פוגע במנגנון הקרישה הטבעי (תרופות מדללות דם) ורק בשביל למנוע תהליך אחר כמו מחלות אוטואימוניות או סערה של ציטוקינים.
אז אם דיברנו כבר רבות על ויטמין סי, ויטמין די, אבץ וסלניום… היום אנחנו מבינים שגם אומגה 3 הוא רכיב תזונה שחייב להיות בדם… הוא חלק עיקרי בניהול תהליכי דלקת וקרישת דם ואם מישהו חושש שהוא מדלל דם שעלול לגרום לדימומים כמו אספירין ושות' אז ממליץ לקרוא פוסט קודם שכתבתי "אומגה 3 – מדלל דם?"…
ואם מישהו נתקל ברופא או איש מקצוע אחר שאומר שאומגה 3 הוא מדלל דם ולא ניתן לקחת אותו יחד עם תרופות… אני תמיד מציע לשאול את אותו איש מקצוע : אז מדוע לא לקחת רק אומגה 3 במקום המדללים שיכולים גם לגרום לדימומים?
וזה נכון לא רק לאומגה 3…

יש עוד צמחים שטוענים שהם מדללי דם כמו כורכום, ג'ינקו בילובה… אז אם זה נכון מדוע דווקא לבחור באספירין כמדלל דם ולא בהם?


להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s