קורונה וירוס

קורונה ישראל – שאלות שחייבים לשאול

התנהלות המצב בקשר לקורונה מעלה כמה שאלות במיוחד שהמומחים עליהם מתבססות ההחלטות אינן ברורות ואך סותרות את הלך הדברים… מתוך כתבה מה- 18.03.20 באתר דוקטורס אונלי

מצד אחר סבורים ש- 86% מהאנשים הנושאים את הקורונה הם א-סימפטומטיים ויכולים להדביק… אז איך נדע אם לא נבדוק את כולם?
ועכשיו פרופסור סדצקי אומרת ש- 98% מהאנשים עם חום ושיעול הם כנראה ללא קורונה ולכן לא צריך לבדוק אותם. מכאן גם משתמע שאת אלה ללא הסימפטומים בטוח לא יבדקו.אז את מי בודקים? איך מחליטים את מי לבדוק?

השיקולים שמובילים את המשרד לבצע בדיקות במתכונת הנוכחית הם: ביצוע על פי קריטריונים קשיחים כמו חזרה מחו"ל, מגע עם חולה מאומת וסימנים ברורים של דלקת ריאות, אבל לא עריכת בדיקות המוניות לכלל האוכלוסיה כפי שנעשה בדרום קוריאה

הבנתי… אנשים שחוזרים מחו"ל שבמילא נכנסים לבידוד אז לא ממש משנה אם נשאים או לא…
מגע עם חולה מאומת שבמילא נמצא בבידוד או שלא ידע ובגללו כולם נכנסו לבידוד (כמו כל הצוות הרפואי, שהרי לא כולם נבדקו, פשוט הוכנסו לבידוד)…
וסימנים ברורים של דלקת ריאות שהם בין היתר חום ושיעול (אבל זה כנראה לא קורונה)…עוד מוסיפה סדצקי

קיימתי שיחות עם עמיתי בדנמרק. שם לא בודקים קורונה לאנשים חשודים אלא אם הם במצב קשה ובבית החולים. גם לא עושים חקירות אפידמיולוגיות. גם בשפעת לא בודקים כל אדם אם יש לו שפעת או לא . מסתמכים על תשובות ממדגם ומטפלים בחולים לפי חומרת מצבם. כך עושים בדנמרק גם לגבי הקורונה.
( *** לא בודקים אבל מפרסמים מספרים חופשי כשיש "מגפה")

אז גם בדנמרק לא בודקים אלא אם החולה במצב מאוד קשה, כי אז אחרי שידעו שזה קורונה יהיה לו טיפול מתאים לדוגמה כמו זה שנותנים לחולים בשפעת…
אז זה כמו שפעת או לא כמו שפעת? יכולים להחליט כבר?!

אין טעם בבדיקות מדגמיות לכלל האוכלוסיה, כולל בריאים, כיוון שהקורונה עדיין לא מספיק נפוצה בקהילה

איך את יודעת אם את לא בודקת, גברת סדצקי???

בדיקות המוניות עלולות להניב טעויות קיצוניות: לא יעניקו תמונה מהימנה. אנחנו עכשיו במצב שבו מספר החולים שבקהילה לא ידוע. יש חושבים שמדובר בעשרות, אולי מאות או אפילו לאלפים – אף אחד לא חושב על עשרת אלפים, כי אם היה מספר שכזה היו גם רואים תמותה

אז לא צריך בדיקות המוניות כי זה יטעה את כל מה שלא ברור במילא עד עכשיו…

בשכיחות הקורונה הנוכחית בישראל עדיין לא נכון להעביר את כולם לבידוד מלא. ייתכן שבעוד כמה ימים נגיד: למי שיש סימפטומים, חייב להיות מבודד גם מבני משפחתו".

ולמי שאין סימפטומים, יוכל להמשיך להדביק אם הוא נשא א-סימפטומטי… והגרפים ימשיכו לעלות, כי אין באמת דרך פעולה!הסגר המוחלט יגיע, כי תכל'ס אין להם מושג ולא יהיה להם מושג וזה כפי שהם אמרו בהתחלה, שכל המהלכים הם רק לדחיית הקץ, מדרגה מדרגה עד הסגר המוחלט. כי להכניס לסגר בבום טראח ייצור התנגדות… משל הצפרדע שמחממים את המים לאט לאט לאט, כך שהיא לא מרגישה בכלל שמבשלים אותה עד שהיא קורסת, מבלי להתנגד או לברוח.

כל הזמן אני רואה אנשים שואלים: "אז מה להפקיר את הקשישים"? "שימותו"?

זו שאלה שיכולה לשגע אותי…

אמא שלי בת 71 (חולה כרונית) אז אם אני חושב (כמו פרופסור לס) שצריך לנהוג היום כמו בכל מגפה (שפעת, חצבת או עכברת) זה אומר שאני מפקיר את אמא שלי? זה אומר שאני רוצה שהיא תמות או שלא אכפת לי אם תמות? זה קשקוש מוחלט!!!
ציטוטים חשובים (לדעתי), מתוך כתבה מ'גלובס' ב- 20.03.20 עם פרופסור לס (לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות) אבל בהחלט ממליץ לקרוא את כל הראיון…

המאפיינים בכל מדינה שונים. באיטליה הגיל החציוני של המתים מקורונה גבוה מ-81, האוכלוסייה מאוד קשישה ושברירית ומעשנת הרבה, ובין המתים יש יותר גברים. בקוריאה, לעומת זאת, נדבקו הרבה יותר נשים צעירות ולא מעשנות. בכל מדינה ומדינה, צריך להשוות בין מספר האנשים שמתים עכשיו מ קורונה לבין מספר האנשים שמתים משפעת עונתית רגילה, שלא מעניינת אף אחד. בכל מדינה ומדינה הרבה יותר אנשים מתים משפעת רגילה לעומת אלה שמתים מקורונה.
איך אתה יכול להיות בטוח?
"כי יש דוגמה מאוד טובה שכולם שכחו: שפעת החזירים ב-2009. זה נגיף שהגיע לעולם ממקסיקו ועד היום אין נגדו חיסון, אבל מה? באותה תקופה לא היה פייסבוק. אולי היה, אבל ממש בחיתולים. הקורונה לעומת זאת היא מגפה עם יחסי ציבור".
"מה גמר את המגפה של שפעת החזירים, מה בכלל גומר מגפות? מי שחושב שממשלה גומרת מגפות, טועה לגמרי. מה קורה באמת? הנגיף, שאף אחד לא יכול לעצור, מתפזר באוכלוסייה, ואז האוכלוסייה, לא זו שבסיכון, נחשפת לנגיף, ובבת אחת הגוף מייצר נוגדנים להגיף ומונעים את המחלה".

"הממשלה אומרת: 'אני עשיתי'. אבל היא שכחה שהגוף שלנו כל כך חכם, הוא מייצר את החיסון הטבעי, ואז השרשרת של ההדבקה נשברת וככה נגמרת המגפה, אחרת זה היה נמשך"

פרופסור לס נשאל לגבי מה שקרה באנגליה לגבי המדיניות של חוסן העדר

"כן, אני מסכים בהחלט עם הגישה הזו: מצד אחד להגן על האוכלוסייה החלשה, אבל להשאיר את האנשים הרגילים לנפשם"
אבל אנחנו רואים שאפילו ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שהנהיג את המדיניות הזו, חזר בו בימים האחרונים (הוא נשאל)
"הוא נשבר. אנחנו במצב ברור שהפסיכולוגיה גוברת על המדע. המדע נשען על נתונים. הבאתי לך כמה מספרים ונתונים שמעידים על כך שהשד לא נורא כל כך. שפעת רגילה מעוררת פיהוק, הזקנה במסדרון לא מעניינת אף אחד, אבל אנחנו בהיסטריה מפלצתית שבימים עברו העלתה משטרים פאשיסטיים לשלטון. זה אותו סוג של שיגעון. עמים שלמים עוברים איזה תהליך נפשי".
"במדינת ישראל מתים 126 אנשים, בארה"ב 40 אלף אנשים, באיטליה 17 אלף, וזה המחיר שאנו מוכנים לשלם בשביל לחיות חיים נורמליים".

מה שהוא אומר בסופו של דבר זה שאנחנו כרגע מנוהלים על ידי פניקה, שקיימת גם בעונת השפעת והחצבת, כל שנה… רק שהיום אנחנו בסגר ולפני כריסה כלכלית מה שלא קרה עד כה… לא בזמן שפעת החזירים (שגם לה לא היה ואין חיסון), שהספקנו לשכוח ולא באף מגפה אחרת…

פרופורציות, לא הפקרה של קשישים או שאר אנשים עם סיכון גבוה לסיבוכים, כי אם פרופורציות.

דברים לא ברורים קורים בישראל:

במקום לקחת בעת משבר מהתאגידים שמרוויחים כסף ממשאבי הטבע (גז, מלח וכדומה) לטובת האזרחים. משרד האוצר מקדם מהלך להעברת כ-300 מיליון שקל מכספי הציבור לסבסוד צינור גז, שישרת את המונופול הפרטי של תשובה, נובל, מימון ורציו, ללא דיון אמיתי בחיוניות המהלך וללא שימוע ציבורי.
ומה עוד יותר דפוק?
באוצר שוקלים: "הלוואת קורונה" מהציבור – לטובת מימון המשבר.

https://www.themarker.com/markets/1.8682560
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5699537,00.html
https://13news.co.il/item/news/economics/economy/corona-economy-1032724/

ומה עושים אלה האחראיים לכל הזיהום בעולם שגורם לאותם אנשים להיות חולים ורגישים לוירוסים?

נמלטים מהקורונה – טסים לבתי הנופש שלהם או לבונקרים שהוכנו במיוחד לעתות משבר – במדינות שעד כה חמקו מהשלכות הווירוס – ולוקחים עמם למסע את הרופאים או האחיות האישיים שלהם…

אם אתם חושבים שהדברים מתנהלים כשורה במשרד הבריאות… תקראו גם את מה שאמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור גרוטו ב- 22.03.20 ב Ynet:

התרחיש הגרוע ביותר הוא שבין 10,000 ל-20 אלף ימותו מקורונה – חלק מהאנשים האלה סביר להניח היו מתים ממחלות הרקע שלהם ומספר זה יתווסף למעשה לתמותה שנתית רגילה בישראל שעומדת על כ-40 אלף איש מדי שנה".

גרוטו קרא:

להוריד את הפאניקה סביב המגיפה. אנשים עלולים למות מהפחד שלא לצאת מהבית או לבית המרקחת לקנות תרופות. צריך להבין שזה לא מספרים גבוהים ביחס לתמותה השנתית".

אבל אם מישהו באמת חושב שזה משהו שהוא דוגל בו – think again!
למרות שהוא יודע שזה נכון… הוא לא אמר את זה כדי שאתם תשמעו אותו! הוא עשה זאת כדי לומר למנכ"ל המשרד ולשר הבריאות שהוא כאן וזה מה שיקרה אם ההחלטות יבוצעו מבלי שיהיה נוכח בישיבות. וכבר באותו ערב, הוא התארח בחדשות 'כאן' ודרש סגר מוחלט עם משטר צבאי וחלוקה של מנות קרב.

עוד נושא שכל הזמן עולה שמסביר כביכול את הסיבה לסגר…
אנחנו רוצים לשמור על קו הדבקות מתון כדי לא ליצור עומס על בתי החולים, שגם ככה לא מסתדרים…

עכשיו… כדי להבין את המשמעות של קו מתון אסביר את הכתבה מ'דה מרקר' מ-17.03.20 של אנליסטים לגבי תרחישי הדבקות מקורונה וההשלכות על משך הזמן ומספר המתים והחולים הקשים:
אני לא יודע אם המספרים הם אכן יהיו התרחישים האמיתיים אבל זה בהחלט הולך להשפיע על הזמן שבו המדינה תהיה בטלטלה.
לקחו 4 אפשרויות של הדבקה… אדם שמדביק 1.2, 1.35, 1.5, או 2 אנשים, כלומר 4 תרחישים שאנשים הנושאים את הוירוס כמה ידביקו.
עכשיו… ככל שהעקומה תהיה יותר שטוחה, אמנם יהיה פחות עומס על בתי החולים, אבל… וזה האבל הגדול. הסגר יהיה הרבה יותר זמן, פי 3.5 יותר זמן בין התרחיש המתון, לתרחיש הגבוה… ולפי הכתבה ההבדל יהיה בין 250 ימים שהם 8 חודשים + 10 ימים לבין 880 ימים שהם שנתיים + 5 חודשים. אם המדינה תהיה קיימת עד אז…
זה לא בהכרח המספרים, אלא העקומות. כלומר ככל שנקטין את החשיפה לוירוס נגדיל את הזמן עד שהוירוס ייעלם (והוא לא ייעלם ב'פוף').

המדינה כרגע במצוקה! אבל לא בגללי ולא בגללכם… בגללה!!!

היא הזניחה ומזניחה את בתי החולים, הרופאים וכל הצוותים הרפואיים במשך שנים רבות!!!
המדינה היא זו שלא נערכה בזמן מבחינת ציוד רפואי וציוד מציל חיים!!! הקורונה דווח בדצמבר. אנחנו 3 חודשים אחרי ורופאים כל הזמן מתלוננים שאין להם מיגון ושאין מספיק ציוד הנשמה!!! לפחות כך מציגים את זה בחדשות…

אז המטרה של הסגר היא להוריד את העקומה של ההדבקות, כדי שלא ייווצר עומס על מערכת שהיא כבר עמוסה…

עכשיו תראו מה אומרים רופאים ממחלקות פנימיות של בתי חולים.

מתוך 'ישראל היום' 27.03.20

השיח על החשש מקריסת יחידות הטיפול הנמרץ מעורר תרעומת אצל הרופאים הפנימאים, שמטפלים בפועל בחולי הקורונה. הבוקר (ה') הם מבקשים להעביר מסר מרגיע וברור למקבלי ההחלטות ולציבור הרחב:
"איננו איטליה או ספרד. ישראל יוצאת דופן בעולם. זה שנים, במחלקות הפנימיות, מתמודדים בכל רגע עם מאות חולים מונשמים. יש לנו ניסיון שאין באף מדינה זולתנו בעולם
ישראל אינה דומה לאיטליה או לספרד, או לשום מדינה אחרת בעולם. כבר שנים, אנחנו במחלקות הפנימיות, משמשים כעורף ההנשמתי של מערכת הבריאות.
יש לנו ניסיון, גם בתנאי לחץ ועומסים קבועים, שמגיעים לשיא מדי חורף, לטפל בכ-500 חולים מונשמים במחלקות, לצד אלפי מאושפזים עם תחלואות מורכבות אחרות. בפועל, מדי חורף, המחלקות הפנימיות מנשימות יותר חולים מאשר יחידות הטיפול הנמרץ.
עוד הרבה לפני מגיפת הקורונה, התמקצענו בחלוקת כוח ומאמץ להתמודד עם מספרים שאין דומה להם בעולם. בעת הזו, היכולת הייחודית שלנו היא יתרון עצום. ההשוואות והבהלה סביב השיח על קריסת יחידות הטיפול הנמרץ אינן במקום. אנו מבקשים לתת קרן תקווה לציבור. סמכו על נסיוננו. אנחנו ייחודיים בעולם ושונים מכל יתר המדינות. אנחנו יודעים לטפל בחולים עם תחלואה מורכבת ומאתגרת, משתפים פעולה ומידע רפואי ולומדים מדי יום להתמודד נכון יותר עם החולים בקורונה.

כל השאלות האלה גורמות להמון תהיות… איך 2 כלכלנים (ראש הממשלה ומנכ"ל משרד הבריאות), לא רואים את הקטסטרופה שהם מוליכים את ישראל?
נכון ל- 26.03.20 מספר האנשים שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה עולה על 720 אלף וזה עוד יעלה, כי עסקים לא ישרדו עוד הרבה זמן אם המשק ימשיך במתכונת של 30% ויורד כל יום עם עוד הגבלות.

אז האם הקורונה מסוכנת יותר מקריסה כלכלית (מצב רוח ירוד, דיכאונות ואף התאבדויות)?
האם אנחנו הופכים מדמוקרטיה של יום אחד (דמוקטטורה) לדיקטטורה?
האם ראש הממשלה מנצל את ההזדמנות להציל עצמו ממצבו המשפטי?
האם דוחפים את תשתיות דור 5 מתחת לאף (כשכולם בבית)?
האם משתמשים בקורונה כדי להכניס עוד טכנולוגיה צבאית של מעקב (סלולארי ומצלמות)?

האם אנחנו שה מובל לטווח שאומר אמן לכל מה שבעלי ההון קובעים עבורינו?

דברים נוספים שכדאי לראות, לקרוא ולשמוע

  • פרופ יונתן הלוי שהיה הנשיא של בית החולים שערי צדק ושהיה אך לא מזמן מועמד לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות… https://rotter.net/forum/scoops1/646274.shtml אמר:
    "המתים עם קורונה ולא מקורונה הם רבים מאוד!"
    "סיבת המוות איננה קורונה אבל הרשימה מונה אותם כנפטרו מקורונה ."
  • בדיקות בדיקות בדיקות…
    ראינו שבתחילת המאמר אף אחד לא שש לבדוק את כולם כביכול כדי לא ליצור לחץ על המערכת והיו בודקים אלפים בודדים ומוצאים מאומתים וקוראים להם חולים… שזו כשלעצמה פרופוגנדה שקרית, כי אם כל נשא וירוס מוגדר חולה, אז כולנו חולים במשהו 24/7/365.
    הגל הקודם היה אדווה והגל הנוכחי? כנראה שצריך להמציא שם למשהו שהוא עוד יותר קטן מאדווה… כרגע נקרא לזה 'אדוונצ'יק'… אנשים לא חולים יותר והתחלואה הקשה ומקרי המוות לא מלמדים על איזו שהיא מגפה, אבל צריך לשמר את הצייתנות, אז מה עושים? מגדילים פי כמה את מספר הבדיקות שגם כך רמת אמינותן נמוך ביותר ולפתע המספרים של החולים עולים ויחד איתם הדאגה והפניקה התקשורתית… אבל כל אדם שיודע מתמטיקה בסיסית מבין שהמספרים שניתנים על ידי התקשורת רק מוכיחים שמדובר באדוונצ'יק… בשיא הגל הראשון בדקו פי 2.5 פחות ונמצאו פי 2 יותר נדבקים… מה זה אומר? שהגל השני קטן פי 5 מקודמו!!!

עשרות רופאים ומומחים מהאקדמיה בעצומה: "סגר אינו מונע תמותה – הוא גורם לתמותת יתר"

רופאים ומומחים מהאקדמיה קוראים בעצומה הנתמכת בספרות רפואית לשינוי אסטרטגיה בניהול משבר הקורונה בישראל: "סגר אינו מונע תמותה – הוא טעות אסטרטגית שמקורה בחוסר הבנה בסיסית של מנגנוני המגיפה"בעצומה שפורסמה אמש (מוצ"ש) ועליה חתומים מומחים מהאקדמיה ועשרות רופאים בכירים, ביניהם מנהלי מחלקת קורונה ומלר"דים, הם קוראים למקבלי ההחלטות ולאנשי מדע ורפואה לשינוי אסטרטגיה בניהול משבר הקורונה בישראל. "לאור הקריאות להחלת סגר נוסף, אנו רואים לנכון להביע בפומבי את עמדתנו", כותבים המומחים. "סגר אינו עוצר את המגיפה אלא מאט את התפשטות הנגיף באופן זמני. ואולם, עם הסרת ההגבלות, הנגיף ממשיך בהתפשטותו, וזאת לאחר החלשת אזרחי המדינה מבחינה רגשית, כלכלית ובעיקר בריאותית".
הרופאים והמומחים קוראים למקבלי ההחלטות בניהול משבר הקורונה בישראל להוריד את אפשרות הטלת הסגר משולחן הדיונים. במקביל, הם מציעים להתאים את המדיניות השוודית למציאות הישראלית, תוך הסטת כיווני ההדבקה מקבוצות בסיכון לקבוצות שאינן בסיכון. זאת, בין השאר, על ידי השארת בתי הספר פתוחים.
"סגר אינו מונע תמותה", נכתב בעצומה. "להפך, הוא מאריך את משך הזמן שבו אוכלוסיות בסיכון חשופות לנגיף, פוגע בהם בריאותית, מגדיל את חלקם בתמהיל החולים, וכך, באופן פרדוקסלי, גורם לתמותת יתר".
המומחים מציינים כי לנוכח מידע רב שהצטבר שמצביע על סיכון תמותה מזערי לאוכלוסיה הבריאה ולנוכח חוסר הוודאות ביעילות ובבטיחות של החיסונים בפיתוח בזמן הקרוב, וכן לאור הידע שהצטבר עד כה, "ברור שהגישה שתאפשר יציאה מהירה מהמשבר תוך מזעור תמותה (וגם נזקים בריאותיים וכלכליים) חייבת להתמקד ברכישה של עומק חיסוני תוך מניעת הדבקה של אוכלוסיות בסיכון".

לאמץ את המדיניות השוודית

מחברי העצומה מביאים כדוגמה את ניו זילנד שבה, לדבריהם, מודגמת בימים אלה "מדיניות הסגר הרסנית אשר ממחישה את האבסורד שבמהלך: לאחרונה התגלו בניו זילנד ארבעה מקרי הדבקה ממקור לא ידוע. סגר כבד הוטל על אוקלנד במשך שלושה שבועות, אשר במהלכו התגלו כמעט מדי יום למעלה מחמישה מקרים חדשים. עם היציאה מהסגר, התגלו תשעה מקרים חדשים. ברור לכל בר דעת שהסגר פגע בכלכלתה ובבריאותה של אוקלנד מבלי לשפר כלל את השליטה במגיפה."
סגר, על כן, הוא טעות אסטרטגית, שמקורה בחוסר הבנה בסיסית של מנגנוני המגיפה", מדגישים המומחים. "החלטה על מהלך שכזה בימים אלה חמורה אף יותר היות שהיא מסיטה את המגיפה לתקופת החורף, תקופה שבה המופע של כלל נגיפי מערכת הנשימה, בכלל זה SARS-CoV-2, קשה יותר, והיא תגרום לתמותת יתר ולעומס יתר על מערכת הבריאות".
מאידך גיסא, סבורים הרופאים הבכירים, "שלמעט מספר שגיאות, המדיניות שנקטה שוודיה היא מדיניות נכונה ויש לאמץ אותה מיידית תוך תיקון שגיאותיה. מדיניות מתוקנת כזו תביא לסיום המגיפה בזמן קצר, תוך מזעור תמותה עודפת". הם מציינים כי האוכלוסיה בשוודיה רגישה יותר מישראל לנגיף SARS-CoV-2 הן בגלל גיל חציוני גבוה יותר וככל הנראה גם בשל גורמים נוספים, כגון חסינות תאית נמוכה יותר – דפוס המאפיין את רוב מדינות אירופה, "ואכן", הם כותבים, "ניכרת בהן תמותה משמעותית גבוהה יותר ממחלת קוביד-19 מאשר באזור המזרח התיכון".
החתומים על העצומה קוראים לפיכך למקבלי ההחלטות להוריד את אפשרות הטלת הסגר משולחן הדיונים. "במקביל, אנו קוראים להתאים את המדיניות השוודית למציאות הישראלית תוך הסטת כיווני ההדבקה מקבוצות בסיכון לקבוצות שאינן בסיכון. זאת, בין השאר, על ידי השארת בתי הספר פתוחים". עוד הם קוראים "לבצע פיקוח מושכל על הסרת מגבלות הריחוק החברתי באופן המאפשר המשך חשיפה של אוכלוסיות שאינן בסיכון, חשיפה אשר תוביל לפיתוח חסינות".
נתונים עובדתיים הנתמכים בספרות רפואית.
חותמי העצומה מציגים נתונים עובדתיים הנתמכים בספרות רפואית התומכים במדיניות זאת: המידע המצטבר על מגיפת הקורונה מצביע על כך שבמרבית המקרים הנגיף לא מתפשט ליותר מכ-20% מהאוכלוסיה וזאת ללא תלות במגבלות שננקטו. זהו ככל הנראה רף חסינות העדר הדרוש לכל היותר ולא 60% ויותר – הרף הגבוה המוצג בתקשורת, ושמקורו בידע לא עדכני מתחילת המגיפה (1).

חסינות צולבת, שמקורה בחשיפה לזני קורונה הגורמים לצינון, היא כנראה זו אשר המאפשרת רכישה של ״חסינות עדר״ ברף נמוך בהרבה מהצפוי במקרה של וירוס חדש שאינו מוכר למערכת החיסונית (2, 3).דפוס ההתפשטות של המחלה שנצפה במדינות השונות, תואם את דפוס "עקומת גומפרץ" ולא את דפוס העלייה האקספוננציאלית (4). הוא מוסבר על ידי חסינות של חלק ניכר מהאוכלוסיה.
נתון נוסף שמציגים המחברים מצביע על כך ששיעורי התמותה שפורסמו בתחילת המגיפה היו שגויים ונבעו מהערכת חסר של כמות החולים הא-סימפטומטיים. כיום ברורות שתי עובדות: הראשונה, התמותה הכוללת מהנגיף אינה עולה על 0.1% מהאוכלוסיה; ושיעור התמותה מבין הנדבקים הינו בין 0.1% ל-0.5%. "יתר על כן", הם מציינים, "שיעור התמותה בקרב הנדבקים באוכלוסיות ללא מחלות רקע ומתחת לגיל 65 נמוך מ-0.005%"(5).
על העצומה חתמו: פרופ' אודי קימרון מאוניברסיטת תל אביב; פרופ' אמנון שעשוע, מדעי המחשב, האוניברסיטה העברית; ד"ר אמיר שחר, מנהל מלר"ד "לניאדו", מנהל מלר"ד "שיבא" לשעבר; פרופ' שושי אלטוביה, האוניברסיטה העברית; ד"ר עזיז דראושה, מנהל מלר"ד רמב"ם; ד"ר רעיה ליבוביץ, מנהלת המכון האונקולוגי, בית חולים שמיר-אסף הרופא; פרופ' מוטי גרליץ מאוניברסיטת תל אביב; פרופ' מייקל לויט מאוניברסיטת סטנפורד; ד"ר יפעת עבדי קורק מ"אסותא מרכזים רפואיים"; פרופ' אייל שחר מאוניברסיטת אריזונה; ד"ר אורי גביש, פיזיקאי, מומחה לבחינת אלגוריתמים ומודלים; פרופ' אריאל מוניץ מאוניברסיטת תל אביב; ד"ר עידו יוסף מאוניברסיטת תל אביב; פרופ' אשר אלחיאני, אוניברסיטת אריאל, מנכ"ל "מאוחדת" ומנהל בית החולם מאיר לשעבר.
עוד חתמו על העצומה: ד"ר עופר דפנא, בית חולים אסותא; ד"ר אביב שגב, מנהל המחלקה לפסיכיאטריה דחופה, בית החולים שלוותה; פרופ' נועם שומרון מאוניברסיטת תל אביב; ד"ר גד מאיר, פסיכיאטר, סגן מנהל מחלקת נוער, בית החולים שלוותה; פרופ׳ איתן גלון, מנהל המכון לתרפיה גנטית ב"הדסה"; פרופ׳ ארנה אמסטר-חודר מהאוניברסיטה העברית; פרופ׳ מוטי חודר מהטכניון; פרופ׳ עמוס קורצ'ין, המחלקה לנוירולוגיה, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב; פרופ׳ רון דזיקובסקי, האוניברסיטה העברית;
בין החתומים גם ד״ר גיא דורי, מנהל מחלקה פנימית ה' (קורונה) מבית חולים העמק וכן ד״ר חנה מינצר, לשעבר מנהלת מחלקת ילדים במרכז רפואי מעייני הישועה; פרופ' יורם לוזון, ראש התכנית במדעי הנתונים, המחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר אילן; ד"ר יהושע סוקול, המכללה הטכנולוגית ירושלים; ד״ר שמואל רוכברגר, פנימאי וגסטרואנטרולוג מ"אסותא"; ד"ר רועי גזית מאוניברסיטת בן גוריון; פרופ' יהונתן שרעבי, מנהל המכון ליתר לחץ דם ב"שיבא"; ד״ר רותם ענבר, מומחית למיילדות וגינקולוגיה; פרופ' שמעון אפרת מאוניברסיטת תל אביב; ד"ר מיכאל גולדברג, מנהל שירות מיון פנימי במחלקה לרפואה דחופה מבית החולים כרמל; ד"ר איציק וורגפט, פסיכיאטר ילדים ונוער, לשעבר מנהל המחלקה הפסיכיאטרית לילד ולמתבגר, בית החולים זיו, ד"ר מורן קרוננברג רופאת משפחה.
מקורות:
Aguas, R. et al. Herd immunity thresholds for SARS-CoV-2 estimated from unfolding epidemics. 2020.2007.2023.20160762, doi:10.1101/2020.07.23.20160762 %J medRxiv (2020).

Braun, J. et al. SARS-CoV-2-reactive T cells in healthy donors and patients with COVID-19. Nature, doi:10.1038/s41586-020-2598-9 (2020).

Altmann, D. M. & Boyton, R. J. SARS-CoV-2 T cell immunity: Specificity, function, durability, and role in protection. Science immunology 5, doi:10.1126/sciimmunol.abd6160 (2020).

Levitt, M. Predicting the Trajectory of Any COVID19 Epidemic From the Best Straight Line. doi:10.1101/2020.06.26.20140814 (2020).

Ioannidis, J. P. A., Axfors, C. & Contopoulos-Ioannidis, D. G. Population-level COVID-19 mortality risk for non-elderly individuals overall and for non-elderly individuals without underlying diseases in pandemic epicenters. Environmental research 188, 109890, doi:10.1016/j.envres.2020.109890 (2020).

את הטענות של נציגי הרופאים האלה הציגה חברת הכנסת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה ולמעשה מבהירה שמשרד הבריאות עושה הכל חוץ ממה שצריך.
הבדיקות הן לא רלוונטיות!
החולים הם לא באמת חולים!
החולים הקשים הם שינוי של הגדרה!
אין למשרד הבריאות נתוני אמת מי באמת נפטר מקורונה או עם קורונה!
האנדרלמוסיה חוגגת ואנחנו משלמים על זה כבר חצי שנה!!!
אני רק מקווה שהועדה הזו אכן תקבל נתוני אמת ושזה ישפיע לחיוב ולשינוי המגמה של הטרלול המתמשך…
סיקור הישיבה בוואלה

אבל ערוץ הכנסת צינזר כמה רופאים שדיברו נחרצות נגד הסגר. אחד מהם הוא פרופ' אודי קמרון,שמציע מודל הגיוני, בריא, חכם מבוסס מדע, להפסיק עם הטירוף והרס המדינה! תקשיבו גם לו

אם מצאתם את המידע מענין ומועיל ורוצים לתרום להמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים להפוך לתומך

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s