אומגה 3 (ALA EPA DHAׂ)·אטופיק/ פסוריאזיס·ברזל·בריאות הנפש·דיכאון לאחר לידה·היפריקום·הנקה·הריון לידה וינקות·ויטמין B12·ויטמין D·זעפרן·מגנזיום·פרוביוטיקה·שמנים אתריים

דיכאון לאחר לידה, הקשר לאטופיק דרמטיטיס בילדים ודרכים טבעיות לשיפור המצב

דיכאון אחרי לידה (ארבעה שבועות ועד 12 חודשים לאחר הלידה) הוא דבר די שכיח… על פי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) של ארצות הברית, בין 11-20% מהנשים היולדות מדי שנה בארה"ב סובלות מתסמיני דיכאון לאחר לידה. נשים אלה סובלות מתחושות של עצב, חרדה ועייפות קיצונית המקשה עליהן לתפקד.
לנשים שחוו דיכאון לאחר לידה יש ​​סיכון מוגבר של 50 אחוזים לסבול מאפיזודות נוספות של דיכאון לאחר לידה בלידות הבאות. בנוסף, יש להם סיכון מוגבר של 25 אחוזים לסבול מהפרעות דיכאון נוספות שאינן קשורות ללידה עד 11 שנים מאוחר יותר. דיכאון לאחר לידה מגביר את התחלואה האימהית וקשור לסיכונים מוגברים למחלות לב וכלי דם, שבץ וסוכרת מסוג 2. כלומר יש לזה השלכות בריאותיות ורגשיות הן על האמא והן על הילוד.

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור דלקתית כרונית המתאפיינת בדרך כלל בגרד, כאבים והפרעות שינה. היא נקשרת גם חזק למספר הפרעות בריאות הנפש, כגון דיכאון, חרדה ורעיון אובדני. כשהולכים לרפואה לבדיקות נניח לאטופיק דרמטיטיס אצל הילד… לרוב הרופא לא באמת יתייחס לאספקט הרגשי של הילד ועל הקשר שבין אימו אליו במהלך ההריון ואחריו.
כבר הראתי שאטופיק דרמטיטיס ובעצם כל הבעיות האוטואימוניות נובעות בין היתר ממחסור של חשיפה לשמש, ויטמין די, אומגה 3 ופגיעה במיקרוביום [1][2][3][4]…
היום נראה גם את הקשר הרגשי…

במחקר שפורסם בינואר 2019 בג'ורנל הרפואי Dermatitis בדקו את הקשר שבין ילדות המלווה באטופיק דרמטיטיס להשפעות המשפחתיות והרגשיות במיוחד של האם.
החוקרים יודעים שגורמים רגשיים יכולים להחריף התלקחויות AD ולהשפיע על מהלך המחלה ומחקרים קודמים הראו כי סביבה משפחתית וגורמים סביבתיים אחרים יכולים להשפיע על AD.

We know that emotional factors can exacerbate AD flares and influence the course of the disease," said Silverberg, the senior author of the study. "Previous studies have shown that family environment and other environmental factors can have an impact on AD

החוקרים ניתחו נתונים ממחקר the Fragile Families and Child Wellbeing והחוקרים אכן ראו שיש קשר בין דיכאון לאחר לידה של האם אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים ומתבגרים וכמו כן להפרעות שינה, שזה כשלעצמו יכול לגרום לפגיעה במיקרוביום ולירידה במצב רוח וכולי [1].

Our results further suggest that postpartum depression is associated with AD even in older children and adolescents, with more persistent disease and greater sleep disturbance," Silverberg said. "This could potentially suggest more severe AD

דבר נוסף שחשוב להבין בנושא דיכאון לאחר לידה שאותן נשים שאינן מטופלות חוות קשיים בקשר עם התינוק ובטיפול בו והן נוטות יותר למחשבות של הזנחה ופגיעה בעצמן או בתינוק, והן גם בסיכון מוגבר לשימוש לרעה בסמים.
למעשה דיכאון לאחר לידה הוא גורם הסיכון הגדול ביותר להתאבדות אימהית ולרצח תינוקות ובהתחשב בכך שישנן 4 מיליון לידות בשנה (בארצות הברית), הדבר מסתכם בכמעט 800,000 נשים הסובלות מדיכאון לאחר לידה מדי שנה.
הטיפול המוצע דרך הרפואה יהיה פסיכולוגי וילווה בתרופות פסיכיאטריות. מלבד היכולת שלהן להזיק לאדם שצורך אותן, הם גם מכריחות את האם לא להניק ולכך יש השלכות בריאותיות נוספות (מערכת חיסון, השפעה על מחלות מטבוליות והחשיבות של המיקרוביום שעובר מהאם לתינוק). וכפי שתיווכחו בהמשך, להנקה יש חלק ביכולת לצאת מאותו דיכאון.

אז מה חשוב וניתן לתסף במזון בתוספי המזון ולעשות כדי לשפר את המצב?

 • זעפרן [1][2][3], היפריקום [1][2][3][4] יכולים להוות למשל תחליף לאותן תרופות בזמן הנקה.
 • 3 גרם של אניס טחון עם כל ארוחה (3 פעמים ביום) נמצא שעוזר לדיכאון אחרי לידה [1].
 • חיזוק המיקרוביום על ידי פרוביוטיקה ותזונה פרהביוטית (Gut-Brain-Axis)
  מספר מאמרים מראים שתיסוף של פרוביוטיקה משפר מצבי דיכאון [1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]
 • להעלות רמות של ויטמין די (שמש) [1][2][3], אומגה 3 [1][2][3][4][5], ברזל [1] ובי 12 [1] (ניתן לשלב גם ספירולינה אורגנית), מגנזיום [1][2].
 • עיסוי לאם במהלך ההריון יחד עם שמנים אתריים [1] יכול למנוע דיכאון אחרי לידה [1][2][3][4][5][6].
 • עיסוי לתינוק על ידי האם גם הוא מוריד דיכאון אחרי לידה [1][2].
 • ההנקה עצמה עוזרת לדיכאון שאחרי לידה [1][2][3].
  חוקרים מארצות הברית בדקו את מצב ההנקה הנוכחי אל מול הסיכון לדיכאון לאחר לידה, באמצעות מערך נתונים לאומי גדול של 29,685 נשים המתגוררות ב -26 מדינות.
  לצורך המחקר, החוקרים ניתחו את הנתונים מסקר מ-2016 (PRAMS) לבדיקת הקשר בין שיטות הנקה תוך התחשבות במשתנים משמעותיים כגון גיל, גזע, מצב משפחתי, השכלה, התעללות לפני ובמהלך ההריון, עישון סיגריות ועוד.
  תוצאות המחקר, פורסמו בספטמבר 21 בג'ורנל Public Health Nursing. הממצאים הראו כי נשים שהניקו בזמן איסוף הנתונים היו בעלות סיכון נמוך יותר מבחינה סטטיסטית לדיכאון לאחר לידה בהשוואה לנשים שאינן מניקות. בנוסף ראו שקיים קשר הפוך מובהק סטטיסטית בין אורך ההנקה לבין הסיכון לדיכאון לאחר לידה. ככל שמספר השבועות שנשים הניקו עלה, הדיכאון שלהן לאחר הלידה פחת. החוקרים סיכמו שהממצאים ממחקר חשוב זה מצביעים על כך שהנקה היא התנהגות חסכונית ובריאה שיכולה להפחית את הסיכון של אישה לדיכאון לאחר לידה. ולכן קידום הנקה יהיה חשוב גם לאם וגם לילוד (הזנה והגנה מפני אלרגיות, מחלות וזיהומים).

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s