הון שלטון ומדיניות הבריאות·מחלות לב וכלי דם·סוכרת·סרטן ומניעה·תוחלת חיים·תזונה (כללי)·תזונה מבוססת צומח - טבעונות

שמירה על 5 הרגלים בריאותיים בסיסיים מעלה תוחלת חיים ובאיכות טובה

מדענים חישבו כמה זמן אפשר להוסיף לחיים כאשר מאמצים 5 הרגלים בריאותיים, וגם בדקו אם השנים האלה יאלצו אותנו להתמודד במהלכן עם מחלות לב, סוכרת מסוג 2 וסרטן.
את המספרים והתחשיבים ביססו על מחקר אחיות Nurses’ Health Study שנערך בין השנים 1976-2014(את מרכיב התזונה הוסיפו בשנת 1980).

בשנת 2018 קבוצה של חוקרים מהרווארד מצאו שאימוץ של חמישה הרגלים בריאים עשוי להאריך את תוחלת החיים שלנו: ב-14 שנים עבור נשים ו-12 שנים לגברים. את הממצאים פרסמו בג'ורנל הרפואי Circulation

  • תזונה מבוססת צומח ופחות שומן מהחי.
  • פעילות גופנית.
  • שמירה על משקל תקין.
  • הימנעות מעישון.
  • הגבלת צריכת אלכוהול לכוס אחת (נשים) עד 2 כוסות (גברים) עם דגש על יין אדום.

השאלה שנשאלה לאחר מכן היתה: האם התוספת הזו היא באיכות חיים טובה? כלומר האם גם חלו פחות במחלות כרוניות שמורידות איכות חיים כמו סוכרת, מחלות לב וסרטן.
ואת זאת גם בדקו ופרסמו את הממצאים בג'ורנל הרפואי bmj בינואר 2020
הם מצאו שאורח חיים בריא אכן עשוי לתרום ליותר שנות חיים עם פחות מחלות – עבור נשים מדובר בהארכת תוחלת החיים לאחר גיל 50 בערך בעשור (לעומת אנשים שאין להם הרגלים כאלה), ועבור גברים מדובר בהוספה של כשמונה שנים ללא אותן מחלות.
נשים שדיווחו על קיום ארבעה או חמישה מההרגלים הבריאים חיו בממוצע 34 שנים נוספות ונטולות מחלות אלו לאחר גיל 50, לעומת 24 שנים אצל נשים שהעידו שלא קיימו אף הרגל בריא. הגברים שדיווחו על קיום ארבעה או חמישה מהרגלי החיים הבריאים חיו בממוצע 31 שנים נוספות, לעומת הממוצע של 23 שנים נוספות לגברים שלא אימצו את אורח החיים הבריא.

עוד הסיקו מהמחקר שלא מדובר בהכל או כלום, אלא על כל הרגל שמאמצים יש עוד תוספת. ועדיין אימוץ של 4-5 יהיה הכי טוב! ויפה שעה אחת קודם!

שיפור איכות החיים, מן הסתם, יהיה גם כרוך בהורדת הנטל הכלכלי על המדינה ולכן צריך להיות גם צורך וגם רצון לעודד את אותו אורח חיים בריא מצד המדינה וארגוני הבריאות ולא לקדם תרופות במקום, כפי שקורה היום…

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s