פלסטיק·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

כמות הפלסטיק שאדם צורך בממוצע בחייו

באתי "להפחיד" אתכם עוד קצת

  • בממוצע אדם אוכל 5 גרם פלסטיק בשבוע וזה מקביל לכרטיס אשראי כל שבוע.
  • בקבוקי השתיה הם המקור העיקרי לכניסה של מיקרופלסטיק לגוף האדם. הם נמצאים היום בכל מקור מים.
  • פירות ים ובמיוחד צדפות מהווים גם כן מקור עצום לפלסטיק, אחריהם ברשימה בירה ומלח.
  • כמות הפלסטיק שצורך אדם במהלך חייו, לפי ממוצע שנים של 79, מגיעים ל- 20.5 קילו שזה שווה ערך ל-2 מיכלי מחזור פלסטיק.

זה מה שמצא מחקר שפורסם ביוני 2019 באוניברסיטיה של ניוקסטל שבאוסטרליה.
המחקר התבסס על נתונים של 33 מחקרים.
94% ממקורות המים לשתיה בארצות הברית נמצאו עם סיבי פלסטיק, 82.4% ממקורות המים בהודו ו-72.2% ממקורות המים לשתיה באירופה. המשמעות של זה היא שכל זמן ששותים ממקור מים (אם מעיינות ואם מהים כמים מותפלים) מהמיקרופלסטיק לא נמנעים, ודווקא במיוחד מאלה של הבקבוקים (מי עדן, נביעות, עין גדי וכו')… ואולי דווקא בהם יהיה תוספת מהבקבוק עצמו [1] [2].
פלסטיק מגיע אלינו גם דרך האוויר והנשימה וזה שונה מאזור לאזור, אבל למרבה הצער נמצא שדווקא בבית אנחנו שואפים יותר פלסטיק בגלל שכמעט כל מוצר ביתי מכיל סיבי פלסטיק והסירקולציה לא כמו בחוץ.

They did note, however, that indoor air contains more plastic pollution than outdoor air, due to more limited air circulation and the fact that household dust and synthetic textiles are significant sources of microplastics in indoor air

זיהום הפלסטיק העולמי כה גדול והוא גם מגיע לאזורים גבוהים ורחוקים במיוחד כמו באוויר שבהרי הפרינאים שבצרפת ובגרינלנד הצפונית ומצטבר הרבה גם באוקינוס הארקטי בצפון ובאנטרקטיקה שבדרום

נכון… עדין לא ברור כמה נזק ואיזה נזק מיקרופלסטיק גורם אבל יש כבר הוכחות (בעיקר ממחקרים על בעלי חיים) שזה עושה נזק… ומה שבטוח הוא שהמדע מוטרד, ולכן הגופים שאמונים על בריאות הציבור ואיכות הסביבה, צריכים לפעול לפי עיקרון הזהירות המונע.

We have been using plastic for decades but we still don't really understand the impact of micro- and nano-sized plastic particles on our health … All we know is that we are ingesting it and that it has the potential to cause toxicity. That is definitely a cause for concern

המדען הסביבתי/אקולוגי ד"ר Pete Myers אמר שלא יתכן מצב שצריכה של מיקרופלסטיק לא עושה אף נזק.. there cannot be no effect

מחקר מאפריל 2020 שפורסם בג'ורנל Science מאוניברסיטת מנצ'סטר מצא שבמעמקי הים ישנה הצטברות של 1.9 מיליון חלקיקי מיקרופלסטיק במטר רבוע אחד.

Researchers from @OfficialUoM have found the highest ever level of microplastic in the deep ocean, with 1.9 million pieces covering just one square metre
https://www.ecowatch.com/microplastics-in-ocean-2645891531.html?rebelltitem=1#rebelltitem1


מחקר מנובמבר 20 מציג נתונים עדכניים מנורבגיה שמראים כי אצל 90% מהאנשים שנבדקו היו בגופם לפחות שמונה חומרי גלם פלסטיים שונים, והרוב נבדקו חיוביים ל- BPA, לטריקלוזן ולפרבנים.

במחקר מינואר 21 בג'ורנל Environmental Pollution חוקרים מצאו, שנהר הגנגס יחד עם הזרימות המשולבות של נהרות ברהמפוטרה ומגהנה, אחראיים על כשלושה מיליארד חלקיקים מיקרופלסטיים הנכנסים למפרץ בנגל מדי יום.
הזרמים המשולבים של שלושת הנהרות הללו הם הגדולים ביותר בדרום אסיה ומהווים את האגן המאוכלס ביותר בעולם, עם למעלה מ -655 מיליון תושבים הנשענים על המים שהוא מספק.
במהלך שתי משלחות משנת 2019, 120 דגימות (60 כל אחת בתנאים לפני ואחרי המונסון) נאספו ב -10 אתרים על ידי שאיבת מי נהר דרך מסנן רשת כדי ללכוד חלקיקים כלשהם. אתרי המדגם נבחרו על מנת להבטיח תערובת של אזורים כפריים, עירוניים, חקלאיים, תיירותיים ודתיים, עם הריכוזים הגבוהים ביותר שנמצאו קרוב יותר לפת הנהר בבולה שבבנגלדש.
החוקרים ניתחו את הדגימות במעבדות באוניברסיטת פלימות' ומצאו מיקרו-פלסטיק ב -43 (71.6%) מהדגימות שנלקחו לפני המונסון, וב -37 (61.6%) לאחר המונסון.
למעלה מ -90% מהמיקרו-פלסטיק שנמצאו היו סיבים, וביניהם זהורית (54%) ואקריליק (24%) – שניהם נפוצים בבגדים.

חוקרים מהמרכז ההלני לחקר ימי ביוון פיתחו מודל למעקב אחר המסלולים והגורל של פסולת פלסטיק ממקורות יבשתיים בים התיכון.
המודל ביצע סימולציה לאורך התקופה שבין 2010 ל-2017, תוך מעקב אחר פלסטיק מהנהרות וערי החוף, תוך התחשבות בתהליכי פיזור חשובים כמו שקיעה, ערבוב אנכי/אופקי, רוח וזרמים. את הממצאים פרסמו באוקטובר 21 בג'ורנל Frontuers in Marine Science ומצאו כי סך עומס הפלסטיק השנתי הנכנס לים התיכון הוא כ-17,600 טון, מתוכם 3,760 טון צפים כיום בים התיכון. מהסך הכל, 84 אחוז מגיעים לחופים ו-16 אחוז הנותרים בעמוד המים או בקרקעית הים.

אז יש אנשים שעושים עבודה גם בניקוי האוקינוסים אבל אנחנו ממש לא פטורים מלהפסיק לזהם…

זה פוגע גם בנו!!!

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות: 
1. שימוש במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי).
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה, נירוסטה.
3. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
4. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
5. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
6. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
7. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
8. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s