אורגני·הדברה - גלייפוסט·הון שלטון ומדיניות הבריאות·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

שימוש יתר בהדברה – נזק כלכלי, אקולוגי ובריאותי

Overuse of herbicides costing UK economy £400 million per year

בואו נתמקד רגע במילה הראשונה של הכותרת… Overuse = שימוש יתר… כלומר קורה משהו שגורם לחקלאות הקונבנציונאלית באנגליה להשתמש ביותר ריסוס/הדברה וזה עולה למדינה המון כסף… אבל לא רק כסף… כי גם הרעלה!

מחקר שפורסם בג'ורנל הרפואי Nature בדצמבר 2019 מסביר בין היתר את התופעה הזו של שימוש יתר בהדברה.
מכיוון שכסף הוא שם המשחק אז חשוב להבין שכמו שבתרופות יש פארמה… בהדברה יש תאגידי ענק כמו מונסנטו (באייר). והם יפסידו מיליארדים של דולרים כל שנה אם אנשים יבינו שהריסוס הוא נזק בריאותי וסביבתי. לכן הם משקיעים כסף כדי למנוע את המשבר.

בדיוק כמו שעושים היום נובל אנרג'י בתשדירי ההסברה שלהם על אסדות הגז [1] [2].. על כמה שזה חשוב לכלכלת ישראל וכמה שזה יקטין את הזיהום מהחשמל (לא כמו שהאזרחים המודאגים טוענים) ושזה גם יוריד מחירים (שהם כידוע אף פעם לא יורדים)… כי אם חלילה יורו להם להעביר את האסדה למקום יותר בטוח, זה יגרום להם להפסדים. והציבור קונה את התעמולה הזו, שנעזרת גם בתקשורת…
כך קורה גם בתעשית התרופות… יש קידום מכירות (לובי, תועמלנים ופרסומות).וכך גם אצל חברות ההדברה יש להם לובי ומערך הסברה משומן "כמה זה חשוב ליבול, לאיכות ולכמות" וכמו שלאנטיביוטיקה "תרופת הפלא" של המאה הקודמת יש תוצר לוואי = חיידקים עמידים. כך , מסתבר, גם העשבים אותם מרססים פיתחו עמידות ועל כן ריסוס היתר!

בחקלאות של פעם, זו שקדמה למרוססת, לא ידעו על קיומה של בעיה שנקראת "עשבים שחורים". לא דיברו על לרסס אותם ולא עסקו בהיותם מטרד. גם החקלאות האורגנית של היום לא מקטרת על אותם עשבים ויש להם את הפתרונות שלהם להתמודד איתה… אבל בחקלאות המודרנית במיוחד זו של החיטה מתלוננים על העשבים האלה. זה מפריע להם לגידול החיטה ומסכן את תעשית המאפים ודגני הבוקר וגם לא יהיה במה להאכיל את עופות ההודו שקריטיים לשולחן חג המולד. העשבים "משתלטים" על השדות אחרי הקציר ומפריעים את מנוחת החקלאי שחלילה לא יצטרך לעבוד קצת יותר בניקושם…

כל שנה מרססים אותנו ב- 4,000,0000 טון של חומרי הדברה… שמעתם? 4,000,0000,000 ק"ג של חומרי הדברה וכמו כן שיש היום יותר מ-250 זנים של עשבים שלא מגיבים להדברה והמספר שלהם רק עולה.

An estimated four million tonnes of pesticide are applied to crops worldwide each year. There are 253 known herbicide-resistant weeds already

חשיפת בני אדם להדברה

אחד מכל שלושה אנשים הראה סימני חשיפה לחומרי הדברה קוטלי עשבים (2,4-D), לפי מחקר שפורסם בפברואר 22 בג'ורנל Environmental Health על ידי חוקרים מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון.
קוטל העשבים 2,4-D פותח בשנות ה-40 ועד מהרה הפך לקוטל עשבים פופולרי עבור חקלאים שרצו להגדיל את יבולם. אך חומר זה משומש גם על ידי בעלי בתים עם דשא שרצו אותו נקי. החומר הזה נמצא גם בשימוש מוניציפלי כדי לנקות עשבים המופיעים במדרכות ושבילים.
אמנם מעט ידוע על ההשפעה של חשיפה ברמה נמוכה לקוטל העשבים, אבל הוא משבש את המערכת האנדוקרינית – רשת של בלוטות שמייצרות הורמונים השולטים בגדילה והתפתחות, רבייה, חילוף החומרים והאיברים ומצבי הרוח שלנו.
מחקר חדש זה מצא כי חשיפת האדם לכימיקל זה עלתה ככל שהשימוש החקלאי בכימיקל גדל, ממצא המעורר דאגות לגבי השלכות בריאותיות אפשריות במיוחד עבור ילדים צעירים הרגישים מאוד לחשיפה כימית.

Our study suggests human exposures to 2,4-D have gone up significantly and they are predicted to rise even more in the future. These findings raise concerns with regard to whether this heavily used weed-killer might cause health problems, especially for young children who are very sensitive to chemical exposures

החוקרים חיפשו סמנים ביולוגיים של חומר ההדברה שנמצאו בדגימות שתן מהמשתתפים בסקר הלאומי לבריאות ותזונה. הם העריכו את השימוש החקלאי בהדברה על ידי לימוד נתונים ציבוריים ופרטייםשפורסמו בין השנים 2001-2014.
מתוך 14,395 משתתפים בסקר כמעט 33 אחוזים היו בעלי רמות ניתנות לזיהוי של קוטלי עשבים בשתן. החוקרים מצאו כי משתתפים עם רמות השתן של חומר הדברה זה עברו משפל של 17% בתחילת המחקר בשנים 2001-2002 לשיא של כמעט 40% עשר שנים מאוחר יותר.
ממצאים מרכזיים נוספים של המחקר החדש:
ככל שהשימוש בקוטל העשבים גדל במהלך תקופת המחקר, כך גם חשיפות בני אדם.
לילדים בגילאי 6-11 היה סיכון יותר מכפול להגברת החשיפה.
בנוסף, לנשים בגיל הפוריות היה כמעט פי שניים את הסיכון לחשיפה מוגברת בהשוואה לגברים באותה קבוצת גיל.
חשיפת האדם צפויה לעלות עוד יותר בעתיד הקרוב מכיוון שהשימוש בקוטל עשבים זה ממשיך לעלות.
ילדים עלולים להיחשף אם הם משחקים יחפים על מדשאה שטופלה עם קוטל עשבים או אם הם מכניסים את ידיהם לפה לאחר ששיחקו בחוץ, היכן שהאדמה או הדשא עלולים להיות מזוהמים בחומר הכימי. אנשים יכולים להיחשף גם על ידי אכילת מזונות מהונדסים גנטית (GMO) כמו סויה, חיטה, שיבולת שועל, תפוחי אדמה ועוד.
חשיפה אליו מתאפשרת גם אם נמצאים ליד הריסוס שכן החומר העיל נישא גם באוויר על פי החוקרים.
החוקרים מדגישים שמחקר נוסף חייב לקבוע כיצד עלייה בחשיפה ל-2,4-D משפיעה על בריאות האדם, במיוחד כאשר החשיפה מתרחשת בשלב מוקדם בחיים. כי בנוסף לחשיפה לחומרי הדברה אלה, ילדים וקבוצות פגיעות אחרות נחשפות יותר ויותר לחומרי הדברה אחרים וכימיקלים אלו עשויים לפעול גם בצורה סינרגטית כדי לייצר בעיות בריאות.

Further study must determine how rising exposure to 2,4-D affects human health–especially when exposure occurs early in life. In addition to exposure to this pesticide, children and other vulnerable groups are also increasingly exposed to other pesticides and these chemicals may act synergistically to produce health problems
https://mediarelations.gwu.edu/one-out-three-people-exposed-potentially-harmful-pesticide

בעיות פיזיולוגיות על צמחים בע"ח ובני אדם עקב הדברה

ומנגד מי השתיה והמזון יותר מזוהמים, עליה בהכחדות של חרקים וצמחים והכי גרוע – מחלות כמו סרטן, בעיות זיכרון, בעיות נפש, סוכרת ושאר מחלות מטבוליות, בעיות פריון וכולי… מונסנטו מרגישה את הצרות האלה באלפי תביעות בתקופה האחרונה בבתי המשפט .
המחקר עוד מראה שאנגליה משמידה כל שנה (נכון לשנת 2014) 800,000 טון של חיטה בגלל אותם עשבים עמידים לריסוס וזה כאמור עולה ויעלה כל הזמן… וההערכות מדברות שזה יגיע גם לעלות של 1 מיליארד יורו לשנה ו-3.4 מיליון טון של איבוד חיטה.

annual cost of resistance in England is £0.4 billion in lost gross profit (2014 prices) and annual wheat yield loss due to resistance is 0.8 million tonnes. A total loss of herbicide control against black-grass would cost £1 billion and 3.4 million tonnes of lost wheat yield annually

מחקר מדצמבר 2019 בג'ורנל הרפואי Nature מצא ששימוש בגליפוסט גם משפיעות עתידית גם על הנביטה או הנבטה וצמיחת צמחי היבול לאחר תקופת הבטיחות.

The seed germination of faba bean, oat and turnip rape, and sprouting of potato tubers was delayed in the greenhouse experiments in soils treated with GBH or with pure glyphosate. The total shoot biomass of faba bean was 28%, oat 29% and turnip rape 58% higher in control compared to GBH soils four weeks after sowing

חוקרים מאוניברסיטת טורקו בפינלנד חשפו במאמר שפורסם בכתב העת Science of The Total Environment מהדורת ינואר 21, כי זבל מעופות המשמש כדשן יכול להפחית את היבול כאשר הזבל מכיל שאריות של קוטלי עשבים על בסיס גליפוסט (Roundup).
פסולת עופות, משמשת לעתים קרובות כדשן, כולל בחקלאות אורגנית, מכיוון שהוא נחשב עשיר בחומרים מזינים חיוניים. השימוש בפסולת העופות כדשן גדל הן בחקלאות ובגינות הביתיות.
בעוד השימוש הולך וגדל, עדיין מתעלמים מהסיכונים האפשריים הקשורים להצטברות של חומרים אגרוכימיים בזבל העופות.
חקלאים מרססים גליפוסט ישירות למספר גידולים שגדלו ברחבי העולם, במיוחד פולי סויה, תירס, כותנה, קנולה וגידולים אחרים מהונדסים גנטית ולעתים קרובות הם מרססים ישירות גם גידולים כמו חיטה ושיבולת שועל, שאינם מהונדסים גנטית, זמן קצר לפני הקציר כדי לייבש את הגידולים.
כל הגידולים הללו מהווים גם מזון עיקרי לעופות (וגם לבקר) בגלל ערכי החלבון הטובים ולכן מדובר פה בתופעה מסוכנת בדומה לאנטיביוטיקה, שפשוט מזהמת כל חלקה טובה (מזון, מים ואוויר) ונשארת באדמה לאורך זמן ארוך.

We found that poultry manure can accumulate high residues of (glyphosate-based herbicides), decrease plant growth and reproduction, and thus inhibit the growth-promoting effects of manure when applied as fertilizer. These results demonstrate that the residues pass through the digestive process of birds, and more importantly, they persist in the manure fertilizer over long periods

אחד החוקרים הפינים אמר שמחקרים אכן הראו כי שאריות אלה יכולות להשפיע לרעה על הגידולים, כשהשתמשו בזבל של עופות כדשן. הוכח כי לשאריות גליפוסט בדשנים יש השפעה שלילית על צמחים, מיקרוביום בקרקע וחיידקים הקשורים לצמחים ובעלי חיים כולל בני אדם דרך שרשרת המזון. כאשר זיהום זה מתפשט ללא כוונה באמצעות דשן, הוא מעמיס קשות על המגוון הביולוגי ועל פונקציות ושירותים של המערכת האקולוגית.

The impacts of glyphosate residue that have accumulated in poultry excrements is a largely overlooked area of research, But what research does exist has shown that those residues can have a negative effect on crops, if poultry manure was used as a fertilizer. Glyphosate residues in fertilizers have been shown to have negative effects on plants, soil microbiomes, and microbes associated with plants and animals including humans through the food chain. When this contamination is unintentionally spread through fertilizer, it places a severe strain on biodiversity and ecosystem functions and services.

דשנים נועדו להגדיל את ייצור הגידולים, ולכן הראיות לכך ששאריות גליפוסט יכולות להיות השפעה הפוכה הן משמעותיות.

התעשיה הזו מזהמת, מזוהמת ומושחתת. והיא קונה את המדינות בכסף ומשכנעת את ארגוני הבריאות שזה חשוב וחיוני לחקלאות ושזה לא מזיק. והמדינה ממשיכה לאשר את אותם חומרי הדברה למרות אין ספור מחקרים ומאמרים על נזקים של הדברה על חוסר היחס לממצאים שמראים שמזונות מכילים חומרי הדברה וכל זאת על אף שארגון הבריאות העולמי הכריז על הגליפוסט במרץ 2015 כמסרטן אפשרי.

האם ידעתם שמגוון מחקרים שנערכו בבעלי חיים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שחשיפה לגליפוסט משפיעה על אברי הרבייה ועלולה לאיים על הפוריות, ושהם הוסיפו עדויות חדשות לכך שקוטלי העשבים הללו עשויים לשבש את המערכת האנדוקרינולוגית ולגרום לבעיות התפתחות ורבייה וכן לתפקוד לקוי של המוח והמערכת החיסונית.

  • במאמר שפורסם ביולי 20 בג'ורנל Molecular and Cellular Endocrinology, ארבעה חוקרים מארגנטינה אמרו כי מחקרים סותרים את ההבטחה של הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית (EPA) כי הגליפוסט בטוח. הגליפוסט משבש אנדוקריני, הם גורמים לשיניים במערכת הרביה הנשית, גם במינון נמוך הם מפריעים לתפקודי השחלות והרחם.
  • מחקר שהתפרסם ביולי 20 בג'ורנל Food and Chemical Toxicology, קבע כי קוטלי עשבים על בסיס גליפוסט, משבשים "מטרות מולקולריות הורמונליות וקריטיות" אצל חולדות בהריון.
  • במחקר נוסף שפורסם ביולי 20 בג'ורנל Toxicology and Pharmacology Pharmacology. החוקרים הגיעו למסקנה כי חשיפה כרונית ברמה נמוכה לגליפוסט "משנה את פרוטאום השחלות" ושייתכן שישפיע על תפקוד השחלות.
  • מחקר שפורסם במהדורת אוקטובר 20 בג'ורנל Veterinary and Animal Science מצא כי דגנים עם שאריות גליפוסט הראו נזק פוטנציאלי לבעלי החיים, רעילות למערכת הרבייה, בעלי השפעה רחבה על מערכות הרבייה הגברית והנקבית.
  • מחקר שפורסם במהדורת אוקטובר 20 בג'ורנל Environmental Pollution מצא שחשיפה של טלאים לגליפוסט גרמו לשינויים אנדוקריניים, שעלולים להשפיע על בריאות הרבייה של הכבשה.
  • במחקר נוסף שפורסם במהדורת נובמבר של הג'ורנל Environmental Pollutio מדענים מפינלנד וספרד חקרו את השפעת הגליפוסט על שלווים והגיעו למסקנה כי הגליפוסט יכול להשפיע על הכבד בויסות נוגדי החמצון, הפחתת טסטוסטרון, ושינוי המיקרוביום.

לצערנו בעלי חיים הם רק שלב ראשון בניסויים ובבדיקות וייקח עוד הרבה שנים עד שיגיעו למסקנה שהם פוגעים ועד אז ייפגעו עוד ועוד אנשים רק בלי ה"יכולת" להוכיח שזה מזה ולא ממשהו אחר.

פשוט מזעזע!!!

חייבים לעבור לחקלאות אורגנית או שלא תהיה חקלאות כפי שאנחנו מכירים היום..
חקלאות אורגנית יותר בריאה (פחות מזהמים), יותר אורגני פחות סרטן… חקלאות אורגנית היא גם יותר אקולוגית, בכך ששומרת על הטבע ועל המגוון הרחב של צמחים וחרקים, שהם בין היתר גם קריטיים להזנה חוזרת של האדמה.
לקריאה נוספת לגבי הסיבות למעבר לחקלאות אורגנית.

נכון… החקלאות האורגנית יותר יקרה בהווה!!! אבל זה תלוי רק בנו, כי אם נקנה אורגני ותעלה הדרישה. חקלאים יבינו שזה מה שאנשים רוצים וימירו את השדות לאורגניים וכשאחוז החקלאות האורגנית יהיה גבוה, גם המחירים יתיישרו.
אבל אם ממשיכים לצרוך מזון מרוסס בעתיד יהיו יותר הוצאות!!!

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s