אספירין·סרטן השד

אספירין, סרטן שד והסיכון למוות מכל סיבה שהיא

נשים יקרות המידע החשוב הזה הוא בשבילכן!

הנושא סרטן השד והקשרו לתרופה מאוד פופולארית שמטרתה מניעת מחלות לב וכלי דם ושבץ מוחי (אספירין). ועל אף שהוצהר עליה כמזיקה יותר ממועילה, עדין מחפשים לה משמעות כדי לא להספיד אותה… אז בודקים את השפעותיה בכל מיני מישורים ובין היתר בהקשר לסרטן. בדיוק כמו שעושים עם אנטיביוטיקה…

מחקר קודם שפרסמתי החודש הראה איזה שהוא סוג של קשר במניעת סרטן מעי גס בהקשר לאספירין, ובאותו פוסט גם הוכח שזה לא האספירין שעושה את זה אלא המיקרוביום המדהים שלנו, והוא יכול לעשות זאת גם ללא האספירין! אבל עדין הם מנסים…

אספירין יותר מזיק ממועיל כך קבע איגוד הקרדיולוגים האמריקאי ומקבילו והקנדי

מושגי בסיס הקשורים למחקר:

  • מתילציה של DNA – תהליך אנזימתי טבעי שמטרתו שפעול או השתקת גנים. שהרי לכל איבר יש את התאים שלו וכל מה שקשור לתאים אחרים "מושתק" באותו איבר לדוגמה שד.
    להבנת נושא המתילציה והדימתילציה בהקשרם לסרטן וגורמים סביבתיים (אפיגנטיקה) הכנסו לכאן…
    https://www.whatisepigenetics.com/dna-methylation/
    בעיקרון לגוף בריא יש את הידע הגנטי מתי לעשות מתילציה ומתי דימתילציה… וזה בהחלט מושפע מגורמים סביבתיים!
  • גן BRCA1 – אחד הגנים העיקריים הקשורים לסרטן השד (BReast CAncer). תפקידו לשמור על שכפול תקין של החומר הגנטי שלנו. פגיעה בו ולאורך זמן מעלה סיכון לסרטן שד. לכל גן יש קַדָּם…
  • קַדָּם או מקדם (promoter) הוא אזור ב-DNA בו מתבצעים תהליכי שיעתוק (יצירת חלבונים). וכשהקדם עובר מתילציה לא מבוקרת, זה מעלה סיכון לסרטן באותו איבר.

ישנו קשר גנטי מסוים בסרטן השד, כלומר היכולת של ה-DNA להפגע עוברת בירושה, עם זאת כפי שכתבתי כמה וכמה פעמים והוכח גם במחקרים. זה ברוב המקרים 90-95% קשור לגורמים סביבתיים, כלומר ניתן לשינוי ולמניעה.

בכל אופן יש אפשרות לעשות בדיקת דם ספציפית לגן הזה כדי לראות אם את נשאית או לא…

מחלת סרטן השד היא מחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב נשים בישראל. כ-4,500 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בה. כ-10% ממקרי סרטן שד נובעים מנטייה תורשתית הנגרמת ממוטציות מורשות באחד מהגנים BRCA 1 ו-BRCA2.

על תרופות הורמונליות והקשרן לסרטן שד כתבתי כאן

במחקר שפורסם באוגוסט 2019 בג'ורנל הרפואי ACSjournals ראו שנשים שצרכו כדור אחד ומעלה של אספירין במשך 6 שבועות לפני אבחנת סרטן שד עלה הסיכון לכל סוג של מוות ב-67% אצל נשים עם אותו קדם גן פגום (BRCA1 promotor) שמייצר מוטציות

The researchers found that women who had taken aspirin at least once per week for 6 weeks before receiving their breast cancer diagnosis and showed methylation in BRCA1 saw an increase of 67% in all-cause mortality following treatment.

יש לציין שבמחקר הראו גם מקרה הפוך, שבו נשים שצרכו אספירין ולא הכילו את המוטציות, זה הוריד את הסיכון למוות מכל הסיבות בממוצע של 31% (בין 22-40 בהתאם לגורמים נוספים). מכיוון שלא דיברו על מנגנונים, אין לי את האפשרות להתייחס לנתון הזה ספציפית (סבירות גבוהה שזה גם קשור למיקרוביום וליכולת שלו לייצר רכיבים אנטי דלקתיים ואנטי סרטניים).

המסקנה המתבקשת היא שאם לא ידוע מה מצב הגן הזה אצלכן כרגע, הסיכון עולה על התועלת בהקשר לאספירין, וזה כאמור, בנוסף על מה שנקבע על ידי איגוד הקרדיולוגים.

https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/cncr.32364

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s