אלצהיימר ודמנציה·אפיגנטיקה

גנטיקה ודמנציה – לא גזירת גורל

המחקר הבא שפורסם ביולי 2019 בג'ורנל הרפואי JAMA Network מראה באופן חד משמעי את מה שאני אומר כל יום למי שחושב שמה שיש לו זה גנטי ולכן חייב תרופות, כי אין ברירה אחרת…

זה לא גזירת גורל!!!

כתבתי על זה כשהזכרתי את המונח אפיגנטיקה

כתבתי על זה בנוגע לאקזמה/ אטופיק דרמטיטיס

ואפילו בהקשר של אוטיזם לא נכון לומר שזה גנטי

והסברתי את זה גם בהקשר למחלות אוטואימוניות

והצגתי גם מאמר: "3700 מחקרים – הרוב המוחלט של מחלות אינן קשורות לגנטיקה"

המחקר הנוכחי בדק קרוב ל-200 אלף אנשים מגילאים 60 ומעלה, ללא דמנציה ועקב אחריהם במהלך 8 שנים. המסקנה של המחקר היא, שאמנם הסיכון לחלות בדמנציה, למי שיש קשר גנטי למחלה, גבוה פי 3 מאילו ללא הקשר הגנטי, אבל כמו כן המחקר הבין שאורח חיים בריא שכולל פעילות גופנית, תזונה טובה, אי עישון ושתיית אלכוהול מעטה, מורידים את הסיכון ל דמנציה באופן משמעותי גם לאלה עם נטיה גנטית!
הם לא פירטו באיזו תזונה מדובר, אם ים תיכוני, סקנדינבית או צמחונית או אחרת. אבל זה לא משנה את העובדה…

מחקר שפורסם ביוני 21 בג'ורנל PLOS Medicine בחן 6,160 מבוגרים בני 80 ומעלה שהשתתפו במחקר גדול ומתמשך, המכונה סקר אורך החיים הבריא הסיני. החוקרים ניתחו את הנתונים באופן סטטיסטי כדי לחקור קשרים בין גן APOE ε4, אורח חיים וקוגניציה. הם גם שללו גורמים אחרים שיכולים להשפיע על הקוגניציה.
הגן APOE מגיע בכמה צורות שונות, ולאנשים עם צורה המכונה APOE ε4 יש סיכון מוגבר לפגיעה קוגניטיבית ולמחלת אלצהיימר. מחקרים קודמים קשרו גם תפקוד קוגניטיבי לגורמים באורח החיים, כגון עישון, פעילות גופנית ודיאטה. עם זאת, לא היה ברור אם היתרונות של אורח חיים בריא מושפעים מ- APOE ε4, במיוחד אצל מבוגרים מעל גיל 80.
הניתוח אישר כי משתתפים עם אורח חיים בריא או אורח חיים בריא בינוני היו בסיכון נמוך משמעותית ללקות קוגניטיבית בהשוואה לאלה עם אורח חיים לא בריא, בשיעור של 55 ו- 28 אחוזים, בהתאמה. החקירה הראתה שהקשר בין אורח חיים ופגיעה קוגניטיבית לא השתנה באופן משמעותי בהתבסס על מצב APOE ε4 שייצג את הסיכון לדמנציה גנטית. זה מצביע על כך ששמירה על אורח חיים בריא יכולה להיות חשובה לשמירה על תפקוד קוגניטיבי אצל מבוגרים מעל גיל 80, ללא קשר לסיכון הגנטי.

In this study, we observed that healthier lifestyle was associated with better cognitive function among the oldest old regardless of APOE genotype. Our findings may inform the cognitive outlook for those oldest old with high genetic risk of cognitive impairment.

גנטיקה איננה גזירת גורל!

מי שאומר לכם הפוך… תברחו ממנו!

היכנסו לפוסט: "דמנציה – פארמה אל מול הטבע" כדי להבין יותר לעומק את המורכבות של דמנציה ואת היכולת של רכיבים מהצומח למנוע ולשפר את המצב.
תזונה – גנטיקה ואפיגנטיקה.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s