אלח דם·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מעי רגיז (IBD)·מערכת עיכול·פרוביוטיקה·קרוהן וקוליטיס

פרוביוטיקה חיה או מומתת ואם בכלל

אתמול נשאלתי לגבי מחקר שהתבסס על נתונים שנאספו במשך חמש שנים וחצי ממטופלים בחדר טיפול נמרץ בבית חולים לילדים בבוסטון. באותה תקופה טופלו ביחידת הטיפול הנמרץ 22,174 חולים. 552 מהם קיבלו במסגרת הטיפול קפסולות פרוביוטיקה המכילות חיידקי Lactobacillus rhamnosus מתת-זן הנקרא LGG.
במסגרת המחקר אובחן זיהום דם אצל שישה מהמטופלים – כולם מאותה קבוצה שקיבלה טיפול פרוביוטי… להלן המחקר מ-Nature (יש בו גם חוקרים ישראליים מהטכניון).

האמת היא שעניתי תשובה עוד לפני שקראתי את המחקר, שעצם שהייה בבית חולים יכולה להעלות סיכון לאלח דם מכל סוג שהוא, בטח ובטח אם מדובר ביחידה לטיפול נמרץ…
אחרי שקראתי את המחקר… אני לא יודע איך להתייחס ל- 6 זיהומים מתוך 552 מטופלים בטיפול נמרץ לאורך 5 שנים , אז אני אצא מנקודת הנחה שזה יכול לקרות, אבל אני גם אצא מנקודת הנחה שישנם מאמרים הפוכים כמו זה שהצגתי לפני מספר חודשים, שמראה שמתן פרוביוטיקה לפני ניתוח מצאו 75% ירידה במקרים של דלקות ריאה, 61% ירידה במקרים של דלקות בדרכי השתן ו-56% ירידה באלח דם (Sepsis).

תשובות לשאלות אני לעתים קרובות מקבל בדרך מאוד מיוחדת, שלא ניתנת להסברה בצורה מדעית (נסיבתי ולא סיבתי).
כי היום נחשפתי למחקר חדש שפורסם בדצמבר 2019 בג'ורנל הרפואי GeroScience ושם גילו לראשונה דבר נפלא לגבי חיידקים טובים במתן פומי.

הקדמה קצרה לפני המחקר עצמו…
בשוק התכשירים הפרוביוטיים יש כאלה המוגדרים חיידקים חיים ויש כאלה המוגדרים 'לא חיים' או paraprobiotics…
בפוסט אחר שלי הסברתי את ההבדל בין מיקרוביום לפרוביוטיקה,

בגוף האדם (במיוחד במעיים) מעריכים שיש עשרות טריליונים (ויותר) של חיידקים והם יכולים להגיע עד 3% ממשקל הגוף.
כמו כן יש למעלה מ-1000 שרשראות שונות שידועות לאדם (אולי יש יותר)
וכמה יש בתוספים?
במקרה הגבוה 50 מיליארד (שהם פי 2000 פחות מבמעיים) ולרוב לא מכילים מגוון גדול של חיידקים.
ובתכשירים היותר מגוונים יש במקרה הטוב 12 זנים של שרשראות.

ומכך משתמע שהמטרה של תיסוף איננה באה להשלים את החסר אלא ליצור סביבה פרוביוטית חזקה יותר יחד עם תזונה פרהביוטית, כדי שגם ישתרשו וישגשגו.

פרוביוטיקה ניתנת למיליוני אנשים מדי שנה למגוון רחב של בעיות, החל מדלקות מעיים (מעי רגיז, קרוהן וקוליטיס)' דלקות ריאה, דרכי השתן, מניעת סרטן מעי, בעיות רגשיות ועוד. פרוביוטיקה נמצאת גם בפרקטיקה שלי ואני לרוב לא מתייחס לנושא של חיים או מתים, כי ראיתי שיפור אצל רבים בכל הצורות המשווקות, וגם ראיתי מצבים שלא שיפר דבר, אבל יש שוני בהרכבים ובמספר השרשראות וזה כן יכול להוות שיקול.
אני גם לא אפסיק להמליץ עליהם כשאראה לנכון גם עם הידיעה שלא לכולם יעזור. אני בעד לתת את האפשרות שכן יועיל.

מחקר קודם משנת 2016 הראה שגם חיידקים מתים עושים עבודה.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224416302412?via%3Dihub
Paraprobiotics may be an excellent option to improve health status and wellness.

ועכשיו למחקר מדצמבר 19 בג'ורנל Springer
את המחקר החלו בבדיקת 8 שרשראות שונות של חיידקי מעיים על תולעים מיוחדות Caenorhabditis elegans, תולעת roundwarm זו אורכה 1 מ"מ והיא מהווה מודל מדעי במיוחד בנושאים הקשורים לגנטיקה וביולוגיה התפתחותית.

הסיבה שבחרו אותה כי היא היצור הקטן ביותר שמכיל מערכת עיכול, מערכת עצבים, מערכת רבייה ושרירים והיא יכולה להפרות את עצמה ולהתרבות בקצב מהיר, כלומר מאוד נוחה מחקרית וכלכלית.

החוקרים בדקו את הורסיה הלא פעילה של החיידקים והם ראו שגם הם יכולים להיטיב עם מצבי דלקת וכמו כן האריכו את חיי התולעת.
ראו זאת במיוחד בשרשרת של חיידק שנקרא לקטובסילוס פראקזאי (נפוץ מאוד בתכשירי פרוביוטיקה).
בהמשך המחקר הם לקחו את אותה שרשרת (מחוממת/לא פעילה) ונתנו לעכברים מבוגרים, אצלם ידוע על ירידה טבעית במטבוליזם וב"תסמונת מעי דליף" (leaky gut syndrome). מצב שבו המוקוס הטבעי שקיים במעיים ירוד ובכך מאפשר חדירה של חיידקים למחזור הדם (זוכרים את המחקר הראשון שדיבר על אלח דם?) וכמו כן דלקת כרונית, שלאורך זמן מייצרת מחלות מטבוליות, מחלות לב ובעיות קוגנטיביות.

Our intestinal walls feature a mucosal barrier — a layer of mucus that prevents gut bacteria from leaking into the blood, and other elements that the blood carries from leaking into the gut. This natural barrier should prevent infections and contribute to the maintenance of our general health.
as we grow older, this barrier becomes increasingly permeable, allowing leakages to occur more easily, and eventually leading to the occurrence of generalized, low level inflammation. This is, in itself, a risk factor for other conditions, including diabetes, obesity, as well as cardiovascular and cognitive problems.

העכברים קיבלו תזונה "מערבית" ותוספת של ל. פראקזאי לא פעיל וראו שבאותם עכברים נמנעה פגיעה במטבוליזם וגם חל שיפור ניכר בחדירות של המעי, רמות הדלקת ושיפור קוגנטיבי. ובכך הוכיחו שהחיידקים הלא פעילים, עושים עבודה טובה בדומה לחיידקים 'חיים'.

Not only did we determine which probiotic strain was the most effective in preventing leaky gut and inflammation, we also showed that the dead version of that probiotic had the same benefits

הרכיב חומצה ליפוטיטית (lipoteichoic acid) שמקורה במעטפת התא של החיידק (גם המת) היא שהשפיעה על שינוי המיקרוביום ועל ייצור של אותו מוקוס שמגן על המעיים מדליפות.

This is the first of its kind study to show that a component (lipoteichoic acid) from the cell wall of a dead probiotic induced changes in the gut microbiome and mucin production, thereby reducing leaky gut and inflammation in elderly mice

מה למדנו?

  • כל פרוביוטיקה (חיה ומתה) יכולה להועיל למערכת העיכול,אבל לא תמיד ולא לכולם. ועדיין שווה לנסות!
  • תסמונת המעי הדליף והדלקת הכרונית, גם אם חלשה, יכולה להיות גורם לזיהום ואלח דם. ולכן דורשת התייחסות לפני ניתוח ולא בזמן השהות בטיפול נמרץ. ואם בוחרים פרוביוטיקה אולי כדאי דווקא את זו בורסיה המומתת.
  • תזונה פרה-ביוטית היא פתרון חשוב למאזן ומגוון המיקרוביום במניעת מחלות.
  • תשובות לשאלות מתקבלות כל זמן שאדם מחפש אותן!

מאמרים נוספים המראים את יכולות פרוביוטיקה כתוסף
כללי: שיפור מתילציה, בריאות קשישים, הצלת פגים.
מערכת חיסון: העלאת רמות נוגדני IgA, קוביד-19, צינון ושפעת, תפקודי ריאות, קנדידה, דלקות בדרכי השתן, טיפולים אימונותרפיים.
מערכת עצבים, מוח, נפש: סטרס, דיכאון וחרדות, דיכאון אחרי לידה, אלצהיימר, פרקינסון, ספקטרום האוטיזם, טרשת נפוצה.
מחלות מטבוליות: סוכרת והשמנה, צרבות/ הליקובטר, כבד שומני, טריגליצרידים.
מחלות אוטואימוניות: אסתמה, צליאק.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s