בריאות הנפש·פלצבו

אופטימיות ופלצבו – פסימיות ונוצבו

גוף ונפש אחד הם!

מה שאני מרגיש כרגע משפיע עלי ועל הבריאות שלי!
אם אני שלילי כלפי משהו, המשהו הזה יפגע בי!
אם אני חיובי כלפי משהו המשהו הזה יעשה לי טוב!
אופטימיות ופסימיות משפיעים על המצב הרגשי!
אופטימיות ופסימיות משפיעים גם אל אפקט הפלסבו/נוסבו של הטיפול!

עצם החוויה (שלילית או חיובית) של אדם מחברה מסוימת או ממוצר מסוים, משפיעה על הסיכוי לריפוי ולשינוי.
זה בעצם מה שאומר המחקר שפורסם בנובמבר 2019 בג'ורנל הרפואי Journal of Psychosomatic Research.
בהבנה שלי את המציאות, כאשר אני חושב על משהו ורוצה שהוא יקרה אני מדבר על הרצון בצורה חיובית נטולת פסימיות והטלת ספק, וזה קורה.
מתי זה לא קורה? כאשר אני לא באמת מאמין, כלומר כשיש הטלת ספק.
למה זה חשוב? כי כאשר אנחנו נמצאים במצב שאנו סובלים, או חולים או סתם מצוברחים, יש לנו היכולת לעזור לעצמנו. זה דורש תרגול ארוך טווח ואחרי שאנחנו חווים את היכולת הזו מספר פעמים, אז זה גם הופך לאוטומט.
כאשר אדם מתייעץ איתי ואחרי שיחה בחרתי בדרך. לעתים קורה מצב שאותו אדם חווה משהו לא חיובי ממוצר אחר של אותה חברה. אני אפילו לא אנסה לשכנע אותו שייקח אותו גם ולמרות שלא ניסה אותו וגם אם אני חושב שזה המוצר הכי טוב עבורו, אני אומר לו אבל לא אשכנע אותו, כי אותה חוויה שלילית תכתיב לו גם את התוצאה.
המצב הזה גם מסביר את הויכוח שיש על תוספי תזונה או על דיקור או על הומאופתיה. כאשר אדם בא בגישה שזה לא עוזר מראש הסיכוי שזה יעזור יורד בשיעור ניכר. אפשר לעבוד על זה, אבל זה כבר ייקח עוד זמן, ולעתים לאותו אדם אין את הזמן הזה.
מתי זה הופך לבעיה בעיניי? כאשר אדם מושפע מאדם אחר. בעיקר בקטע השלילי, כי חיובי זה תמיד טוב. אבל אם אני אשפיע על אחר בכך שאומר לו שהמוצר או הדרך לא עובדת. אז אני מוריד לו את האופציה, שהיתה יכולה כן לעזור לו. ולכן חשוב מאוד כשנותנים ביקורת על מוצר, לשים דגש על כך שמדובר בהתנסות אישית ושאין זה אומר דבר וחצי דבר על האפשרות שיעזור לאחר.
אנשי מדע רבים, ולא בהכרח רק מתחום הרפואה והבריאות, אלה המסתמכים על מחקרים בלבד וכאלה שנעשים בצורה מסוימת בלבד, יש להם גם נטיה לזלזל בתוספים ברמה כזו נמוכה שמבחינתם אין להם קשר ליכולת כלשהי. דוגמאות רבות ניתן לתת גם על רכיבים שנחקרו המון כמו כורכום/ כורכומין וויטמין סי ואם זה ליפוזומלי אז בכלל מדובר בהונאה. לי באופן אישי לא אכפת מה הם חושבים, שלא ייקחו! מצידי שילעסו כל יום תרופה אחרת… אבל זה מטריד אותי כאשר זה משפיע לרעה על האחר.

תזכרו… אנחנו יכולים להיות פלציבו ונוצבו כאשר אנחנו ממליצים או משתפים את האחר.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s