סטרואידים·סטרס - מתחים·שמש - חשיבות החשיפה·שעון ביולוגי·תרופות·תרופות - תופעות לוואי

הקשר בין תזונה, הורמוני סטרס והשעון הביולוגי

השעון הביולוגי שלנו הוא מקצב פנימי שמאותת לגוף להפריש הורמונים שמתאימים לאותו מצב ביום. וזה משפיע על החיוניות שלנו, זה משפיע על המצב הרגשי שלנו ועוד.

כל תא ותא בגופנו מונע על ידי השעון הביולוגי ומסונכרן על ידי היום והלילה ולכן אנשים שחייהם לא מנוהלים על ידי יום ולילה (טיסות, משמרות וכולי) הרבה דברים קורים להם מבחינה בריאותית (פיזית ורגשית).
יום ולילה כמובן קשורים במיוחד לחשיפה לשמש והיא לבדה משפיעה על איכות החיים שלנו (הורמונים, ויטמין די, מיקרוביום) ומניעת המון בעיות רפואיות שקשורות לכל אלה (מחלות אוטואימוניות, סרטן, מחלות מטבוליות, מחלות נפשיות ועוד).
גלוקוקורטקואידים הם הורמונים המיוצרים על ידי בלוטת האדרנל והם מקושרים לרוב למצבים של סטרס/ "הלחם או ברח". במטרה להכין את הגוף למצב אקוטי שדורש יותר סוכר וחומצות שומן בדם ליצירת אנרגיה זמינה.
בזמן השינה הגוף רגוע ולכן רמות הגלוקוקורטקואידים נמוך, אך בשלב של לפני ההתעוררות הגוף מתחיל לייצר אותו והכבד קולט אותו ומעודד הפרשה של גליקוגן, כדי לעזור לגוף לעסוק בפעילות אחרי ה"צום".
אנשים עם יעפת או עם בעיות שינה, חווים קושי בהתעוררות בגלל המנגנון הזה… ומהכיוון השני ניתן להבין מדוע אנשים הנמצאים בסטרס כרוני, יסבלו מקשיים הקשורים לשעון הביולוגי ויעצימו בעיות הקשורות למחלות מטבוליות כמו השמנת יתר, סוכרת וכבד שומני…

במחקר שפורסם בנובמבר 2019 בג'ורנל הרפואי Molecular Cell רצו להבין את הקשר בין הפיקים של הפרשת הורמוני הסטרס במהלך היום והשינה והשפעתם על השעון הביולוגי ועל המטבוליזם היומי…
כדי להבין זאת הם לקחו עכברים, אותם חילקו לשתי קבוצות האחת אכלה תזונה רגילה והשניה תזונה עתירת קלוריות רווית שומנים, המדמה את התזונה המערבית שגורמת למחלות כמו השמנה וסוכרת. בטכניקה ייחודית הם עקבו אחרי קולטני הגלוקוקורטקואידים בכבד כל 4 שעות ולאורך כל היממה, ובדקו את פעילותם כמה ומתי… בזמן שינה ובזמן עירנות וגם בהקשר לאופי התזונה.
החוקרים ראו איך הגלוקוקורטקואידים משפיעים על הגנים שאחראיים על הפעילות של השעון הביולוגי (rhythmic gene) ואת ההקשר לרמות הסוכר והשומנים בדם במהלך היום והלילה שהוא יחס ישר לרמת החשיפה להורמון.
בשלב השני (שזו המטרה העיקרית של המחקר) רצו לראות איך משפיעות תרופות סינתטיות סטרואידליות בזריקה על אותם רצפטורים. מהסיבה שאותן תרופות נקלטות על ידי אותו קולטן.
***סטרואידים סינתטיים ניתנים להרבה מאוד אנשים עם מחלות הקשורות בדלקות כרוניות, מחלות אוטואימוניות, אלרגיות וסרטן.
ואז הם גילו שהיה הבדל גדול בקליטת התרופה אצל העכברים עם השמנת יתר, כלומר הם הבינו שלתזונה יש קשר בקליטת התרופה.

we found that the drug response was different in obese mice compared to lean mice. It is the first time to show that diet can change hormonal and drug responses of metabolic tissues

והם בעצם הבינו עוד משהו, בכל המחקר הזה, אותו הם לא ציינו …
הם הבינו את המנגנון מדוע סטרואידים סינתטיים, שניתנים לאורך זמן ל"טיפול" באותן מחלות שהזכרתי, גורמים לכל תופעות הלוואי שהם גורמים (בינהן בעיות שמוזכרות במאמר הקשורות לשעון הביולוגי). כפי המתואר למשל באתר של וולפסון:

 • נטייה לזיהומים
 • יתר לחץ דם
 • השמנה ותאבון מוגבר
 • עליה בערכי הסוכר בדם
 • אוסטאופורוזיס
 • כאבי בטן (מדלקות)
 • כאבי שרירים
 • עליה בלחץ תוך עיני עד כדי גלאוקומה
 • בעיות שינה
 • עצבנות
 • היפראקטיביות

https://www.wolfson.org.il/?CategoryID=1107&ArticleID=2562

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s