אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה מעלה סיכון להישנות המחלה, הפניות למיון ואשפוזים

מחקר חדש מאנגליה מאוגוסט 2019 שמדבר על מתן אנטיביוטיקה לילדים עם זיהום במערכת הנשימה.

המחקר פורסם בג'ורנל הרפואי The British Journal of General Practice. להלן הסיקור שלו:
באנגליה מדי שנה מגיעים 300 מיליון חולים ליעוץ רפואי אצל הרופא, מתוכם 75 מיליון מקרים של ילדים מתוכם כ-50 מיליון ילדים עם סימפטומים הקשורים לשיעול, כאבי גרון וכאבי אוזנים. מה שמוגדר לרוב אצל רופאים כזיהום בדרכי הנשימה. וברוב המקרים למצבים האלה לא נחוצה אנטיביוטיקה, כי זה עובר לרוב לבד וכי לא באמת בודקים אם מדובר בחיידק או וירוס.
לפי ההערכה 13 מיליון מהילדים מקבלים אנטיביוטיקה כטיפול ראשוני שלא מחוייב המציאות. דבר שתורם לעודף האנטיביוטיקה ולעמידות החיידקים אך לא פחות קריטי, גורם גם לבעיות בריאותיות.
המחקר בחן 250 אלף ילדים שקיבלו אנטיביוטיקה לבעיות שהוזכרו קודם, ומצא שהאנטיביוטיקה מעלה ב-30% את הסיכון להפניות למיון ולאשפוז בהשוואה לילדים שלא קיבלו אנטיביוטיקה.
לרוב ישנה מחשבה שעמידות לחיידקים נוצרת אך ורק אצל אלה הצורכים אנטיביוטיקה בשכיחות גבוהה או למשך זמן ארוך, אך לא כך הדבר… המחקר מאשר שגם שימוש מועט באנטיביוטיקה תורם לעמידות החיידקים.
בשלב הזה לא ברור מדוע יש ילדים שלא מגיבים טוב לאנטיביוטיקה.. זה יכול להיות כי מראש החיידק עמיד לאנטיביוטיקה, זה יכול להיות בגלל שהמיקרוביום אצל ילדים הוא מלחתחילה לא חזק, משגשג ומגוון.
זה די שכיח אצל ילדים ששיעול עובר אחרי תקופה ארוכה יותר. לפי הנתונים אצל כמחצית מהילדים השיעול נמשך 10 ימים ואצל כעשרה אחוזים זה נמשך גם 25 ימים. וזה חשוב להבין כי גם להורים יש לעתים השפעה על הרופא באופי הטיפול, בגלל הצורך המהיר לגמול את הילד מהשיעול וכמה שיותר מהר, כי אף אחד לא אוהב שהילד סובל… ואז יותר קל/מהיר יותר להציע אנטיביוטיקה.
המחקר מראה שילדים שמקבלים אנטיביוטיקה מגיעים בשכיחות גבוהה יותר לביקור נוסף אחרי 14 ימים. ולכן חשוב ביותר לא למהר לתת אנטיביוטיקה…

our study found that children who received more antibiotics were also more likely to revisit a health professional within a 14-day period
Given that our findings show that even relatively low antibiotic use has short-term health implications for children, it is clear that the less GPs are prescribing antibiotics in such instances, the better. But this isn’t just on GPs and nurses, parents also need to be realistic about how long their child’s illness might last

המאמר החשוב אותו תרגמתי נכתב על ידי רופא משפחה ומרצה באוניברסיטת אוקספורד.

Oliver van Hecke
Clinical Lecturer and GP, University of Oxford

https://theconversation.com/antibiotics-even-low-use-in-children-can-have-a-negative-impact-on-health-new-research-122741

להלן המחקר: https://bjgp.org/content/69/686/e638

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s