הריון לידה וינקות·מעכבי בעירה- OPE/PBDE·סוכרת·פלסטיק·תעשיה מזהמת (אוויר/מים/אדמה)

אורגנופוספאט למניעת בערה הוא רע(ל) לאדם ולתינוק במיוחד

הילדים שלנו הם הדבר הכי חשוב לנו ומתפקידנו לדאוג להם בכל שלב בחיים.

אנחנו רוצים שיהיה להם רק טוב, שלא יפצעו, שלא יחלו, שלא ייפגעו פיזית או רגשית ואנחנו מוכנים לעשות הכל כדי שזה לא יקרה.מתי זה פחות קורה?
כשהרגל לא טוב חדר עמוק לתוך השגרה שלנו מטעמי נוחיות. לדוגמה פלסטיק וכלים חד פעמיים, עליהם מוגש מזון או משקה חם.
תעשיית הפלסטיק (נפט) לא נמצאת רק במוצרים הסמוכים למזון היא נמצאת בכל מקום. מרכבים ועד לצעצועים ולקוסמטיקה והגוף שלנו סופג את זה מכל כיוון גם דרך הפה וגם דרך העור.
כשאנחנו בוגרים יש לנו יותר שליטה על הבחירות שלנו וגם לגוף שלנו לרוב יש היכולת לסלק פלסטיק ורכיבים מפלסטיק אבל כשזה בא בכמויות ומכל כיוון, אני כבר לא בטוח ביכולת שלנו לא להפגע מזה ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בתינוקות בשלב הסקרנות האורלית, שבכל דבר נוגעים ומיד נכנס גם לפה.

מתי מוצר חודר לשוק? כשהוא עונה על צורך אבל מדוע היצרנים שיודעים על הבעיתיות של המוצר לא מחפשים פתרון לצורך הזה של עולם נקי יותר ופחות מזוהם? מדוע מדינות לא מעודדות חלופות?

במחקר שפורסם באוקטובר 2019 בג'ורנל הרפואי Environmental Science & Technology Letters מדברים על החומרים מעקבי הבעירה (organophosphate flame retardants), שנמצאים כמעט בכל דבר היום ממנשאים ועגלות, פלאפונים ועד צעצועים, והם באים במטרה טובה. למנוע שריפה, אבל…

החומרים הללו מאוד רעילים ונמצאו כמורידים IQ אצל ילדים, גורמים לבעיות פוריות ולעוד בעיות רפואיות רציניות…

The authors found that the replacement chemicals, called organophosphate flame retardants, have been associated with lower IQ in children, reproductive problems, and other serious health harms

וואלה אין לי פיתרון לכל דבר ברמה העולמית…
כרגע אני יכול רק להתרחק ממזיקים ולמנוע את המגע שלהם אצל היקרים לי…
אבל אני בהחלט חושב שכל היצרנים, שחושבים בטוב ורוצים למנוע דברים כמו בערה של פלסטיק. למצוא חלופות שלא מגיעות מפלסטיק (נפט) זה פוגע בעיקר בתינוקות אך לא רק… ובאופו כללי למצוא חומר שאינו פלסטיק ואינו מזיק!

מעכבי בעירה נמצאים היום בכל בית (רהיטים, ריפודים ומוצרי אלקטרוניקה) ובאמת קשה מאוד להמנע מהם. הם משתחררים לאוויר שאנשים נושמים בבית, במכוניותיהם ובמטוסים מכיוון שהקשר הכימי שלהם למשטחים חלש (נישאים באוויר ועם הרוח כמו אבק). מעכבי בעירה מסוג PBDEs – polybrominated diphenyl ethers אמנם נאסרו לשימוש במדינות מסוימות כמו ארצות הברית, אבל עדין בגלל המיחזור הלקוי החומר הזה נמצא בדם בשומן, ברקמות העובריות, וגם בחלב האם.

Even though the most harmful PBDEs have been banned from production and import into the U.S., inadequate recycling of products that contain them has continued to leach PBDEs into water, soil, and air. As a result, researchers continue to find them in human blood, fat, fetal tissues, as well as maternal breast milk in countries worldwide

מחקר שפורסם באוקטובר 20 בג'ורנל Scientific Reports נעשה מתוך ידיעה שחומרים אלה משפיעים על מצב הסוכר בדם והתינגודת לאינסולין אצל בני אדם בוגרים. ומכיוון שלא ניתן לעשות מחקרים על הריוניות אנושיות, המחקר נעשה על עכברות והוא מצא כי מעכבי בעירה אלה שניתנו גם במינונים נמוכים מאוד במהלך הריון והנקה גרם להן להוליד צאצאים שהפכו לסוכרתיים. המחקר הזה מדגים כי PBDEs גורמים לסוכרת בעכברים שנחשפים לחומר הכימי רק באמצעות אמהותיהם, כלומר בהנקה.

The mice received PBDEs from their mothers while they were in the womb and as young babies through mother’s milk
Remarkably, in adulthood, long after the exposure to the chemicals, the female offspring developed diabetes
https://news.ucr.edu/articles/2020/11/10/chemicals-your-living-room-cause-diabetes

כל התינוקות פיתחו אי סבילות לגלוקוז, רמות גלוקוז גבוהות בצום, חוסר רגישות לאינסולין ורמות אינסולין נמוכות בדם, שכולן סימני ההיכר של סוכרת. בנוסף, החוקרים גילו כי לתינוקות יש רמות גבוהות של אנדוקנבינואידים בכבד, שהם מולקולות הקשורות בתיאבון, חילוף חומרים והשמנת יתר.
אף שהאימהות פיתחו אי-סובילות לגלוקוז, הן לא הושפעו כמו צאצאיהן.

אם יש תחום שבו אני מרגיש חסר אונים זה התחום הזה. כי לא ניתן להמנע מחומרים אלה באופן מוחלט ומצד שני הדברים שכן ניתן לעשות לצמצום החשיפה למזהמים הללו (שאיבת אבק ושטיפת ידיים מרובה), פוגעת גם בחשיפה החיונית למגוון הביולוגי הטבעי (מיקרוביום/וירום) שהוא חלק בלתי נפרד ממערכת החיסון שלנו.

מעכבי בעירה (PBDE) מעלים סיכון ללידה מוקדמת

עקרונות להמנעות מירבית מחומרים אלה במיוחד בהריון, הנקה וילדות:שימוש 1. במוצרים טבעיים בלבד עם פיקוח אורגני ואקולוגי (מזון, טיפוח, בישום, קוסמטיקה, ניקוי).
2. כמה שפחות פלסטיק בבית לרבות צעצועים ומיכלי אחסון לאוכל (זכוכית, קרמיקה, נירוסטה.
3. הנקה תמיד עדיפה על בקבוקים.
4. הוציאו את הפירות והירקות משקיות הניילון מיד כשמגיעים הביתה ולשטוף לפני אחסונם או לחלופין, להשתמש בשקיות בד/נייר כדי להביא את התוצרת שלך הביתה.
5. בדקו אם קיימים מזהמים במי הברז בביתכם וסננו את המים במידת הצורך.
6. למדו את ילדיכם לא לשתות מצינור הגן.
7. המנעו מכוסות חד פעמיים במיוחד לשתיה חמה.
8. תשקלו לעבור למברשות שיניים מבמבוק.

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s