אנטיביוטיקה·מערכת עצבים

אנטיביוטיקה – נוירוטוקסין

רעלן כשמו כן הוא חומר רעיל שגורם לפעילות כימית מזיקה לגוף…
נוירוטוקסין הוא רעלן שמשבש את הפעילות התקינה של מערכת העצבים בהקשר של המתח החשמלי של קרום התא או העברת אותות בין התאים.פגיעה במערכת העצבים יכולה להיות מוטורית (תנועתית) ויכולה להיות גם קוגנטיבית/ מוחית.
יש לא מעט בעלי חיים שמייצרים נוירוטוקסינים כמו חרקים, זוחלים, צפרדעים שונות (חלק כהגנה וחלק כדי לשתק את הטרף). ויש גם חיידקים שמייצרים כמו הצפדת (טטנוס).אני יודע שברפואה לכל דבר יש מינון שמעליו הרכיב נחשב רעיל ומתחתיו לא לרבות מים, שנחשבים לדבר הכי חשוב לחיים. עם זאת, לדעתי חומר שבבסיס שלו הוא רעל, גם אם יילקח ברמות מזעריות לתקופה ארוכה, יעשה איזה שהוא נזק. כלומר, זה נכון שהגוף במצב בריאותי תקין יודע לנטרל רמות מסוימות של רעלנים ולסלק אותם מהגוף. אבל באיזה שהוא שלב, כשמדובר בחשיפה של הרבה ממנו במנה אחת או בחשיפה נמוכה ממנו לתקופה ארוכה, זה פוגע. וכשמדובר בפגיעה נוירולוגית או מוחית, זה מגיע למצב של נכות עד מוות (תלוי באיבר).
ישנם כמה תחומים עם מחלוקות ברמות שונות כמו החומצה הפלואורוסיליצית (המכונה פלואוריד), האדג'ובנטים שבחיסונים במיוחד מלח האלומיניום, זריקות בוטוקס (מינון נמוך של רעלן עצבי שנקרא בוטולינום) לשימוש קוסמטי בעיקר, אך לא רק.
אני חושב שההיסטוריה מוכיחה (והעתיד ימשיך להוכיח), שכל דבר כזה שיש בו מחלוקת, שנבדק לאורך של עשרות שנים, מראה בסופו של דבר יותר נזק מתועלת… ואני מעדיף לא לחכות את כל השנים האלה, כעיקרון הזהירות המונעת.
הנושא שהכי מטריד אותי שכן מיום ליום הוא הופך ליותר שנוי במחלוקת ביכולת שלו להזיק בכל תחום רפואי, זה נושא האנטיביוטיקה.
לפי ה- CDC בין 2000-2010 חלה עליה של 35% במרשמים של אנטיביוטיקה לכדי 70 מיליארד יחידות לשנה כלומר באופן סטטיסטי כל אדם צורך בשנה 10 כדורים של אנטיביוטיקה. שזה נתון מטורף.

https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(14)70780-7/fulltext

אבל את היכולת של אנטיביוטיקה להוות נוירוטוקסין אני לא בטוח שכולם מכירים…
המאמר פורסם בנובמבר 2018 בג'ורנל הרפואי Neurology India מביא סקירה של כל סוגי האנטיביוטיקה ולאילו נזקים נוירולוגיים הם קשורים…

לרשותכם לינק שמתאר כל סוג אנטיביוטיקה ואת היכולת הנוירוטוקסינית שלה ולמי דרגות סיכון גבוהות יותר..

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s