ארטישוק·כורכום·נוגדי חמצון·נוטריינטים - חומרים במזון·סלרי·סרטן ומניעה·צמחי מרפא ותבלינים·תזונה (כללי)·תזונה מבוססת צומח - טבעונות

סרטן מעבר לבדיקות מעבדה

1 מכל 4 אנשים שמתים בישראל (ובעולם המערבי) הסיבה היא סרטן.

המדע התאדר לא מזמן בפיצוח הגנום האנושי ומאז הכל קשור מבחינת המדע לגנטיקה. הכל גנטי… כולסטרול, לחץ דם גבוה, סוכרת, דמנציה, סרטן… פשוט הכל! וזה ממש לא נכון. לא מבחינה מדעית ולא מהמציאות שמראה אחרת.
למעשה הוכח שלאורח החיים יש השפעה גדולה על ביטוי הגנים שלנו דרך חקר האפיגנטיקה.

3700 מחקרים – הרוב המוחלט של מחלות אינן קשורות לגנטיקה
אפיגנטיקה – מתילציה ותזונה מבוססת צומח
אפיגנטיקה – מתילציה ותזונה מבוססת צומח

אחד הנושאים הכי נחקרים בתחום הזה של גנטיקה זה סרטן מכמה סיבות:

 • סרטן היא אחת המחלות השכיחות ביותר בתקופה המודרנית. במדינות מתועשות, סרטן משפיע בערך על אחד מכל שני אנשים בשלב מסוים במהלך חייהם.
 • המחלה הזו מפחידה וקשה עם אחוזי תמותה גבוהים.
 • לא מצליחים לעצור את העליה של השכיחות שלה.
 • מן הסתם מדובר בשינויים גנטיים של חלוקת התא, אז הגיוני שיחפשו את הקשר.

מאמר שפורסם באוקטובר 21 בג'ורנל Trends In Genetics מציע לחוקרים לשקול חיפוש אחר דרכים אחרות של חקירה.
המחבר מציין שלמעלה מ-4 מיליון מתוך למעלה מ-30 מיליון פרסומים ב-PubMed מזכירים סרטן. לשם השוואה, בערך 350,000 פרסומים מזכירים שבץ.
עוד מציין המחבר aנכון לשנת 2020, מתפרסמים מדי שנה למעלה מ-200,000 מאמרים המזכירים סרטן וכמו כן שמתוך 17,371 הגנים האנושיים שנחקרו, ל-15,233 (87.7%) יש גם לפחות מאמר אחד שמזכיר סרטן כאשר רק ב-3 מתוך 4186 גנים עם למעלה מ-100 פרסומים אין פרסום המאזכר סרטן. שלושת הגנים הללו ממלאים תפקידים ספציפיים בתאי העין ותאי השיער, רקמות שאינן מקורות נפוצים לסרטן.
למעשה 24.4% מכל הפרסומים הקשורים לגנים ב-PubMed מזכירים סרטן בעוד שהתרחשות משותפת של גנים וסרטן בפרסום איננה כשלעצמה עדות לקשר סיבתי, למרות הכמות העצומה של מחקרים המתייחסים לרוב המוחלט של הגנים האנושיים לסרטן.
המסקנות: החוקרים צריכים להיות מודעים להטיות החזקות כלפי חקר גנים בהקשר של סרטן כאשר דנים בתוצאות שלהם ומפרשים אותם. בגנטיקה ובגנומיקה, ממש הכל קשור לסרטן. אם גן עדיין לא נקשר לסרטן, זה כנראה אומר שהוא לא נחקר מספיק וככל הנראה יהיה קשור לסרטן בעתיד. בעולם מדעי שבו כל דבר וכל גן יכולים להיות קשורים לסרטן, האתגר הוא לקבוע מהם המניעים המרכזיים של הסרטן והמטרות הטיפוליות המבטיחות יותר.

In conclusion, researchers should be aware of the strong biases towards the study of genes in the context of cancer when discussing their results and interpreting the works of others. In genetics and genomics, literally everything is associated with cancer. If a gene has not been associated with cancer yet, it probably means it has not been studied enough and will most likely be associated with cancer in the future. In a scientific world where everything and every gene can be associated with cancer, the challenge is determining which are the key drivers of cancer and more promising therapeutic targets.

הבעיה עם סרטן, להבנתי, היא שמסתכלים עליו כמשהו כללי ולא אישי.
זה נכון שמדע הרפואה עושה מאמצים למצוא את המכניזם של כל סוג של סרטן, לפי האיבר, לפי המין, אם יש קשר להורמונים, אם יש קשר לשומן, אם יש קשר למזהמים וכולי.
הבעיה היא שסרטן היא תופעה שיכולה להיות גם מגורמים שאינם ניתנים למדידה. כמו מצבים רגשיים לאורך זמן, סטרס, טראומות נפשיות וחוויות שליליות שאדם חווה וחי איתם ושאר סיטואציות שלא מעובדות ובסופו של יום מנהלות את החיים אם במודע ואם בתת מודע. אבל הגוף זוכר, הגוף לא שוכח. ובאיזה שהוא שלב הסרטן מגיע והוא אין לו מטרה להרוג. יש לו מטרה להדליק נורה, נורה שאומרת שיש עוד משהו מהעבר שלך שלא התייחסת אליו לאורך המון שנים, וזה הזמן לעשות בדק בית ולחפש אותו, להתייחס אליו ולעבד אותו.
זו הסיבה שאין ולא יהיה פיתרון לסרטן כי לכל אדם הסיפור שלו ולכל אדם יש את העבודה שלו עם עצמו. אם היינו רק חומר, היה טיפול שמתאים לכולם ולכל בעיה ועובדתית לא קיים הטיפול שמתאים לכולם ואולי גם לא לרובם.
בסופו של דבר לדברים האלה אין תרופה. יש רק תהליך. ואת התהליך הזה צריך לעבור ולא להתעלם ממנו, או להוריד אותו דרך ניתוח, הקרנות או כימותרפיה. כי הוא ישוב, עוד חודש, עוד שנה ואולי עוד 10 שנים.
אפשר להגדיר את הסרטן גם כסוג של מסע שעובר אדם אינדיבידואל ולעתים מושפע מהמסע שעברו ההורים ו/או הסבים שלו לדורותיהם.
יש הרבה מה לעשות, אבל מי שחושב שטיפול הוא רק כאשר הסרטן מופיע, זה הרבה פעמים יהיה מאוחר מדי ולכן התהליך הרגשי והחיפוש אחר תשובות חייב להיות מלווה גם באורח חיים בריא,ניהול מתחים, המנעות ממזהמים סביבתיים במיוחד בסביבה הקרובה, במזון ובמים, להעזר בצמחים ומזונות שעשירים בנוגדי חמצון (פירות וירקות צבעוניים) כמה שיותר אורגנית, פטריות, אגוזים, אצות ועוד, לצאת לטבע, להחשף לשמש, לנוע, לישון טוב ולהנות מהחיים.
להגיד שכל מי שיעשה את זה יצליח למנוע ב-100% מחלות יהיה חטא, אבל כן אפשר לומר שמי שלא יעשה זאת הסיכוי עולה בעשרות ואולי במאות אחוזים

במחקר המדהים הבא מסוג סקירה שפורסם ביולי 2015 בג'ורנל הרפואי MDPI – international journal of molecular sciences החוקרים גילו 10 פיטו-כימיקלים ממזון, שיודעים להתביית באופן סלקטיבי על תאי סרטן ולטפל בהם. על כולם דיברתי וכתבתי, אבל תמיד כיף לי לכתוב אותם שוב, כאילו אלה הם הבנים שלי שקיבלו תעודת הצטיינות והתקבלו ליחידה מובחרת. ואלה הם הרכיבים:

 1. תה ירוק שמכיל EGCG.
 2. כורכומין שנמצא בכורכום.
 3. רזברטרול שנמצא בקליפות ענבים.
 4. ליקופן הקרוטנואיד האדום.
 5. רימונים לכל חלקיו.
 6. לוטאולין שנמצא בסלרי ארטישוק.
 7. גניסטאין שנמצא בסויה, תלתן אדום וקפה.
 8. פיפרין שנמצא בפלפל השחור.
 9. בטא קרוטן הקרוטנואיד הכתום.
 10. סולפוראפן שנמצא במשפחת המצליבים כמו הברוקולי.

אני הייתי מוסיף לכל אלה:
מורינגה, עשב שעורה, ריישיזעפרןג'ינג'ר, קצח, כמון, ספירולינה, גדילןאשווגנדה
שמן זיתפשתן, משקה נוני
שום, בזיליקום, מנגו, פאפיה, אבטיח, אבוקדו
אסטזנטין, קוורצטין.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s