אלח דם·מערכת חיסון·סיבים תזונתיים

אלח דם ותזונה מערבית

אלח דם (Sepsis) הוא מכלול של תגובות הגוף לזיהום על ידי מיקרואורגניזמים. התגובה הדלקתית המערכתית, שמקורה במזהם חיצוני, כוללת חום גוף גבוה או נמוך מהתקין, עלייה בקצב הנשימה, קצב לב מוגבר, ומספר תאים לבנים (ליקוציטים) גבוה או נמוך מהתקין.
במקרים קשים ספסיס עלול להחמיר ולהתפתח להלם ספטי שמתאפיין בנוסף בתת-לחץ-דם, ובפגיעה באספקת הדם התקינה לאיברי מטרה שונים ובכך לפגוע בצורה קשה באיבר עצמו וגם למוות.
אלח דם נמצא בין 10 הגורמים הראשונים לתמותה, ובעולם המערבי 3-5 אחוז ממקרי המוות. בתוך אלה נמצאים גם אותם אלפי אנשים שמתים מזיהום נרכש בבתי החולים (בישראל).

לי זה היה ברור גם קודם שתזונה משפיעה על היכולת שלנו להתמודד עם כל הצרות של חיידקים כאלה ואחרים. ועדיין יש כאלה שזקוקים לאישור מדעי שהתזונה שלהם לא טובה להם ואף מכניסה אותם לסיכון. מתועד היטב שדפוס תזונה זה עלול לגרום לנזק משמעותי לבריאות הלב וכלי הדם, לכליות ולגרום להשמנה.
במחקר שפורסם בפברואר 2019 בג'ורנל הרפואי PNAS בדקו את השפעת התזונה המערבית שמרבה בשומן מהחי ובסוכר וממעיטה בסיבים תזונתיים (דגנים לא מלאים, מיעוט קטניות, קילוף פירות וירקות וכו'). 
הדיאטה הזו משפיעה על מערכת החיסון בצורה כזו, שתהיה פחות יעילה נגד 'אלח דם'.!!

עכברים שניזונו בתזונה עתירת סוכר ושומן הציגו דלקת כרונית גבוהה יותר, הגברת שיתוק אימוני הקשור לאלח דם ושינו את אוכלוסיות הנויטרופילים בדם. הם גם הראו עלייה בחומרת אלח דם ושיעורי תמותה גבוהים יותר מאשר עכברים שניזונו מתזונה סטנדרטית עשירה בסיבים.
העלייה בחומרת האלח דם ובתמותה הייתה בלתי תלויה במיקרוביום הקשור לתזונה, מה שרמז כי ייתכן שתזונה "מסדירה באופן ישיר את מערכת החיסון המולדת".

The increase in sepsis severity and mortality was independent of the diet-associated microbiome, hinting that diet might be directly regulating the innate immune system.
The mice’s immune system on the Western diet looked and functioned differently. It looks like the diet is manipulating immune cell function so that you’re more susceptible to sepsis, and then when you get sepsis, you die quicker.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s