אור שמש·אטופיק/ פסוריאזיס·מערכת חיסון·עור

הקשר בין חשיפה לשמש לאקזמה ואטופיק דרמטיטיס בתינוקות

אקזמה – מצב מחלתי כרוני של העור המתבטא בעור יבש, אדום סדוק ומגרד.
אטופיק דרמטיטיס – אותו דבר, רק מיוחס לזה רקע משפחתי (גנטי). בחלק מהמקרים ישנה גם רגישות אלרגית (מהסביבה או ממזון) והם סובלים יותר מבחינת העוצמה והתדירות של ההתקפים.

האקזמה (אטופיק דרמטיטיס) נפוצה בקרב תינוקות, כשלרוב הפריחה נעלמת עוד לפני גיל בית הספר. עם זאת, ישנם רבים שממשיכים לסבול מאקזמה באופן כרוני.

ועכשיו תורי…
גנטיקה שמגנטיקה…

שימו לב למחקר הבא שפורסם במרץ 2019 בג'ורנל הרפואי Allergy and clinical immunology.
מספיק לפחד מחשיפה לשמש! היא הרבה יותר מועילה ממזיקה!
ועכשיו תהיו בטוחים שגם לתינוקות זה חשוב. ולא, זה לא רק בגלל ויטמין די, כלומר גם, אבל לא רק!

מחקר זה הינו המחקר הראשון אשר הדגים את הקשר בין חשיפה גבוהה יותר לקרינה על-סגולה ישירה בתקופת הינקות המוקדמת, לבין שכיחות נמוכה יותר של אקזמה ומרקרים חיסוניים פרו-אינפלמטורים בגיל 6 חודשים. כלומר מצאו שקרני השמש מעודדות היווצרות של ביומרקרים שמפעילים את מערכת החיסון, לדוגמה ציטוקינים מסוג IL-2 שבין היתר אחראיים על אבחנה בין מזהמים חיצוניים לעצמוניים (self or non self) הקשורות למחלות אוטואימוניות. ו- GM-CSF שהוא גם סוג של ציטוקין שמפעיל תאי גזע לייצר כדוריות דם לבנות.

ועכשיו על הקשר בין מחלות עור אימוניות וויטמין די.
ויטמין די כאמור מיוצר על ידי מגע קרני השמש עם כולסטרול הנמצא בעור. והיום כבר ברור מעבר לכל ספק על חשיבותו הרבה במניעת מחלות הקשורות למערכת החיסון, החל בצינון ושפעת ועלי במחלות אוטו אימוניות וסרטן. לרבות אלה הקשורים לעור (אטופיק, אקזמה, פסוריאזיס).
ויטמין די מהווה חלק בייצור של 200 פפטידים אנטי מיקרוביאליים, אחד מהם הוא קטליצידין (Cathelicidin) לו תפקידים חיסוניים נוספים ובין היתר הגנה על העור. במחלות עור רבות יש חסר דומיננטי של חלבון זה[1].

וכדי להשלים את המעגל. מחקר אקראי מבוקר, שפורסם ביוני 22 בג'ורנל British Journal of Dermatology ונעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטת סאות'המפטון, בחן את השפעת תיסוף של ויטמין די, החל משבוע 15 של ההריון במינון של 1000 יחבל ליום, על התפתחות אקזמה אטופית בילדות. המחקר כלל יותר מ-700 הריוניות ומחציתן קיבלו פלצבו. התוצאות הראו ירידה של 45% עד גיל שנה ו-24% עד גיל 4 בהיארעות האקזמה. עוד הממצאים הראו השפעה חיובית גדולה יותר, שבאה לידי ביטוי יותר בתינוקות שהניקו לפחות חודש אחד (52%). על פי החוקרים זה עשוי להיות מוסבר על ידי הגדלת כמות ויטמין די בחלב האם.

אם אתם מוצאים את המידע מענין ומועיל ומעוניינים בהמשך העשייה למען בריאות טבעית מודעת לכולם, מוזמנים לתרום בכל סכום (חד פעמי או חודשי)

כדי להתעדכן ראשונים מוזמנים להזין דוא"ל למטה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s