Gut-Brain-Axis·בריאות הנפש·מחלות אוטואימוניות·מיקרוביום - פרוביוטיקה·מערכת חיסון·סטרס - מתחים

מחלות אוטואימונויות והקשר לסטרס ומיקרוביום

מערכת החיסון שלנו מאוד מורכבת. היא מכילה המון רכיבים שמתקשרים אחד עם השני, כאשר נכנס לגוף פתוגן חיצוני.
תאי דם לבנים הם חלק מהמערך, ובתוכם סוגים שונים של תאים.
אחד מהם הוא תא T מסייע.
כדוריות לבנות אלה מפרישות ציטוקינים, כשנתקלות בנוגדנים. הציטוקינים הם הבסיס התקשורתי בין מערכת החיסון לרקמות השונות של הגוף. כלומר במצב מאוזן הגוף יודע כמה, איך ומתי לייצר כל דבר, ובהתאם לזה להגיב למה שקורה כרגע…
לעתים נוצר מצב שבו מערכת החיסון מאבדת את הסבילות החיסונית (tolerance to self), ומתחילה לתקוף את הגוף, וזה כאמור נקרא מחלה אוטואימונית.

אם נכנסים לאתרי רפואה ומחפשים את הסיבות למחלות אוטואימוניות, לרוב מוצאים תשובה כמו "לא ברמת ידוע" ובמקסימום זה מה שתמצאו:
"מחלות אוטואימוניות נובעות ממישלב של גורמים החוברים יחדיו באדם המסוים שלקה במחלה. על גורמים אלו ניתן למנות: נטייה תורשתית, ליקוי מסוים במערכת החיסון, מערך הורמוני ובעיקר הורמוני המין של האישה ולבסוף הגורם הסביבתי".

מחלות אוטואימוניות ברמה כמו שיש היום בעולם המערבי המודרני, מעולם לא היה. לכן אי אפשר לבוא ולהגיד שמדובר במשהו גנטי. כי משהו גנטי עובר מדור לדור, ואם זה לא היה פעם, זה לא עבר מדור לדור. כלומר חייב להיות פה גורם נוסף, גורם סביבתי, שמוזכר כאילו לאחר יד (ולבסוף)… לא לבסוף ולא באמצע. זה הגורם העיקרי!!!
ומה נכלל בתוכו?
זה יכול להיות מתרופות, זה יכול להיות מחיסונים, זה יכול להיות מתעשיות מזהמות, מרעלים כמו הדברה, הנדסת אקלים, מתכות כבדות "יו ניים איט", זה יכול להיות מכל דבר מזיק שהגוף סופג באופן כרוני.

אבל לנו יש את הכלים לשנות את "רוע הגזרה", נוגדי חמצון, תזונה מאוזנת ומגוונת, חשיפה לשמש (ויטמין די, ייצור הורמוני המוח), טיפוח המיקרוביום, שינה טובה, מים טובים ולשמור על נפש בריאה.

לנפש בריאה יש השפעה מאוד גדולה על בריאות הגוף שלנו לרבות על מערכת החיסון שלנו. הראתי זאת בהקשר של המיקרוביום מה שמכונה (GBA (gut-brain-axis

אתן לכם דוגמה נוספת:
מחקר שפורסם באפריל 2019 בג'ורנל הרפואי msystem, מחקר שנעשה באוניברסיטת בר אילן. בדק את השפעת הסטרס לאורך זמן על מערכת החיסון. הוא מצא שסטרס חברתי מעלה את היווצרות תאי T מסייע. וידוע שבמחלות אוטואימוניות, הפעילות שלהם היא מאוד דומיננטית. 
החוקרים גם יודעים שקיים קשר בין המיקרוביום למערכת החיסון. והם ראו איך סטרס משפיע על המיקרוביום לא רק בביטוי הגנטי שלהם אלא גם בהרכבם. וכתוצאה מכך עולה הסיכון לאותו איבוד הסבילות החיסונית.

כלומר סטרס לאורך זמן מהווה פקטור סביבתי נוסף להיווצרות מחלות אוטואימוניות.

איך שומרים על מיקרוביום מגוון ובריא?
תזונה מגוונת מבוססת צומח (כל הצבעים, כל הטעמים, כל המרקמים), כל המשפחות (פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים, שקדים, זרעים ונבטים) וגם בתוך המשפחות לגוון לדוגמה: ירוקים זה לא רק חסה ופטרוזיליה… זה גם מנגולד, רוקט, רוקולה, תרד, סלרי, בזיליקום, נענע ועוד ועוד… עדשים זה גם ירוק, צהוב, כתום, חום, שחור, קטניות יש עשרות סוגים…כאשר יש סייג אחד… מה שלא עושה טוב… מורידים! 
ולהמנע ממגע וצריכה של:
הרבה מאוד תרופות משנות לרעה את הרכב המיקרוביום ובמיוחד אנטיביוטיקה.
השילוב של תרופות עם חשיפה לתעשיות מזהמות הוא המקור לכל הסיבוכים והמוות
מונסנטו – גלייפוסט – מיקרוביום
מיקרוביום פתלאטים ו'חומרים אורגניים מופלרים' (PFASs)
תרכובות משבשות מערכת אנדוקרינולוגית (EDC's) – והקשר לסיבוכים של מחלות זיהומיות לרבות קוביד-19
מזון מעובד [2][3][4][5]/ מסוכר

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s