הון שלטון ומדיניות הבריאות·פלצבו

פלצבו – תרופת איןבו שיש בו המון

פלצבו – אני חושב שזו התרופה הכי טובה הקיימת בעולם.
כל פעם שהייתי נוכח בדיון מדעי, כאשר הצגתי את עצמי ובמה אני עוסק, המילה פלצבו עלתה. איך אתה יודע שזה לא פלצבו? כל הזמן שואלים אותי…
אני עונה להם, שקודם כל יש גם מחקרים על רכיבים ממזון כמו ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון, יש מחקרים על צמחי מרפא, יש מחקרים על שמנים אתריים, אולי לא בקנה המידה שכולם מבקשים ורוצים (אולי בגלל שאין מי שיממן את המחקרים בשלבים מתקדמים יותר, כי אין על זה רווח כמו על תרופות פטנט?!), אבל מספיק בשביל להבין שלא מדובר בפלצבו. ועדין זה לא אכפת לי, להיפך. אני מוקסם ונדהם לראות ולהבין שלמוח שלנו יש יכולת לעזור רק מעצם המחשבה שזה עוזר.
גם מכון דווידסון (ויצמן) אומר: "בעולם הרפואה לומדים בשנים האחרונות להבין יותר ויותר את התופעה המוכרת בשם "אפקט הפלצבו" – מצב שבו טיפול בתרופת דמה (אינבו) גורם לשיפור ממשי במצב. התופעה תועדה היטב במחלות רבות, החל במקרים פשוטים של כאבים חולפים וכלה בריפוי דלקות זיהומיות ואפילו שיפור במצב של גידולים סרטניים".
http://katzr.net/8fe56a

פלצבו למעשה נחקר כל הזמן אבל לא נחקר הלכה למעשה. כלומר כל דבר לפני אישור צריך לעבור את מבחן הפלצבו (חוץ מאחד, אבל לא אדבר עליו כרגע). כלומר מאות אלפים או אולי אפילו מיליוני רכיבים מהטבע ומהפארמה נחקרו מולו ולפיו הוחלט אם הרכיב יעיל או לא. אבל את הפלצבו עצמו לא חקרו על אמת.
מחקר של פלצבו מבחינתי הוא לקחת את אותם אנשים שקיבלו פלצבו במחקר, והחלימו ולבדוק איך זה שקרה דווקא אצלם.
אני יותר ממשוכנע שזה אותו 1% של אין ספק בדרך הטיפול. 
כדי להגיע לשם צריך להשתחרר מכל פחד, צריך להבין איך הגוף עובד, צריך לדעת שלמוח שלנו יש יכולת לתקן כל יציאה מאיזון, בד בבד צריך גם להבין שלא המוח גרם ליציאה מאיזון אלא משהו סביבתי.

אני חושב שלהתמסרות של מטופל למטפל יש חשיבות גדולה להצלחה וזה חלק מאפקט הפלסבו. ועדיין הפלסבו לדעתי, יישאר תמיד בצד של המטופל. כי הוא צריך להתחבר לטיפול ולמטפל ולא יעזור כמה אני נחמד. אם אני לא בא למישהו טוב בעין או סתם חוסר כימיה, הסיכוי להצלחה יורד.
וזו הסיבה אגב, לטענה שאני טוען כבר המון שנים: אין ולא תהיה הרפואה שמתאימה לכולם, כי כל אדם בנוי אחרת, כל אדם מגיב אחרת גם לתרופה וגם לזה שנותן אותה וחושב אחרת על סוג כזה או אחר של טיפול. ברגע שאתה מתחבר לאדם, אפקט הפלסבו כבר נמצא שם, ולפעמים מילה מספיקה לשינוי.

במחקר שפורסם בג'ורנל הרפואי BMJ בינואר 2019, בדקו 1000 אנשים שסובלים מכאבי כתף, ונמצא שמי שהאמין בטיפול הפיזיותרפי כדבר שמסייע, הטיפול עזר הרבה יותר מאלה שלא חשבו כך. ותהיו בטוחים שזה לא רק בפיזיותרפיה, כי אם בכל תחום רפואי.
https://bjsm.bmj.com/…/early/2019/01/09/bjsports-2018-099450
לכן אני לעולם לא אומר לאדם להשתמש במשהו אחרי שאומר שאינו מאמין בשיטת טיפול, חברה או במוצר, ולא משנה כמה אני חושב שזה יועיל לו.
ולכם אני אומר שאם אתם רוצים שדברים ישפיעו עליכם יותר, יש אפשרות לעבוד על נושא האמונה שלכם בעצמכם וביכולת של גופכם להרפא באופן טבעי. ולא להסתמך רק על דעת זה או אחר, גם אם הוא הרופא הכי בכיר שאתם מכירים.
עצם הידיעה שבטבע יש את כל מה שגוף האדם צריך, הן במצב בריאותי טוב והן ביציאה באיזון, זה כבר משפיע!!!

מוזמנים להזין דוא"ל למטה כדי להתעדכן ראשונים

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s