אקמול - פראצטמול·בריאות הנפש·הון שלטון ומדיניות הבריאות·תרופות - תופעות לוואי

פרצטמול ובעיות רגשיות

פראצטמול התגלה בסוף המאה ה-19 אבל רק בשנת 1946 הבינו שהוא זה שמוריד חום ומשכך כאבים. הוא החליף 2 תרופות אחרות: ה'אצטאניליד' וה'פנאצטין' להן היו תופעות לוואי מאוד מאוד בעייתיות.
על בעייתיות האקמול וחבריו הגנריים דיברתי כאן
מי שעדין חושב שמדובר בעוד המצאת מאה שעזרה ועוזרת לאנשים, אז כדאי באמת להתחיל להבין, שכל חלק מתרופה זו הוא בעייתי במקורו, ופועל כנגד כל דבר טבעי, שאמור להגן עלינו ולהתריע שמשהו לא תקין ושדורש התייחסות. ולא כזו שמטייחת, אלא אמיתית. וגם אם קשה וגם אם כרוך בקצת סבל.
כדי לעזור בשפיכת עוד קצת אור בנושא להלן 2 מחקרים נוספים שמראים על עוד כיוון שפרצטמול משפיע
בשנת 2015 יצא מחקר בג'ורנל הרפואי Psychological Science שלאקמול יש תופעות לוואי פסיכוטרופיות התנהגותיות וחברתיות. סוג של קהות לתחושות חיוביות או שליליות, שבמצבים נורמליים אמורות להופיע (flattening of affect).
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797615570366
מחקר נוסף וחדש מאוד שיצא בסוף מרץ 2019 בג'ורנל הרפואי frontiers in Psycology, מראה בנוסף ומדגיש את היכולת של הפרצטמול להשפיע על הקשר האמפתי בין אנשים, ובדגש על ירידה באמפתיה לסבל של אנשים אחרים. 
ואיך זה יכול להשפיע על אדם מבחינה חברתית, לא צריך מחקר…
These findings suggest that (1) acetaminophen reduces affective reactivity to other people’s positive experiences and (2) the experience of physical pain and positive empathy may have a more similar neurochemical basis than previously assumed.
https://www.frontiersin.org/articles/…/fpsyg.2019.00538/full
בסוף החוקרים יצאו בהיפותזה שאותה יצטרכו לחקור בהמשך, שפרצטמול משפיע על 2 אזורים במוח: ה'אינסולה' שאחראי על חוויות ועל פיתול החגורה (Cingulate cortex), אזור שאחראי על מנגנוני עיבוד ספציפיים עבור מידע חושי, מוטורי, קוגניטיבי ורגשי.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s